ABŞ Dövlət Departamenti Yaxın Şərqdə artan təhlükəsizlik risklərini əsas gətirərək bölgədəki bir sıra ölkələr üzrə vətəndaşlarına xəbərdarlıq edib.
ABŞ vətəndaşlarına həmin ölkələrdəki vəziyyəti yaxından izləmələri və zərurət yarandıqda ölkələri tərk etmələri tövsiyə olunub.
Xəbərdə qeyd olunur ki, xəbərdarlıq siyahısına ümumilikdə 14 ölkə daxil edilib. Bunlar arasında Türkiyənin sərhəd qonşuları olan İraq və Suriya da yer alır. Siyahıda həmçinin İran, İordaniya, Livan, İsrail, Fələstin əraziləri, Bəhreyn, Küveyt, Oman, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Yəmən də göstərilib.
ABŞ rəsmiləri bildiriblər ki, bölgədəki hərbi və siyasi gərginliyin artması təhlükəsizlik risklərini yüksəldib. Bu səbəbdən vətəndaşlara səyahət planlarını yenidən nəzərdən keçirmək və rəsmi qurumların açıqlamalarını izləmək tövsiyə olunub.
ABŞ administrasiyası həmin ölkələrdə olan vətəndaşlarını təhlükəsizlik tədbirlərinə əməl etməyə, mümkün təxliyə variantlarını nəzərdən keçirməyə və diplomatik nümayəndəliklərlə əlaqədə olmağa çağırıb.
Qeyd edək ki, bu xəbərdarlıq Türkiyəyə şamil edilmir. Bununla belə, ABŞ daha əvvəl Türkiyənin bəzi cənub-şərq bölgələri ilə bağlı ayrıca səyahət xəbərdarlıqları yayımlamışdı./musavat.com

WARNING about 14 countries:
The U.S. Department of State has issued warnings to its citizens for a number of countries in the Middle East, citing increasing security risks in the region.
U.S. citizens are advised to closely monitor the situation in these countries and leave the countries if necessary.
The report notes that the warning list includes a total of 14 countries. Among these are Iraq and Syria, Turkey's neighboring border countries. The list also includes Iran, Jordan, Lebanon, Israel, Palestinian territories, Bahrain, Kuwait, Oman, Qatar, Saudi Arabia, United Arab Emirates, and Yemen.
U.S. officials stated that the rise in military and political tensions in the region has increased security risks. For this reason, citizens are advised to reconsider travel plans and follow official statements.
The U.S. administration has called on its citizens in these countries to comply with security measures, consider possible evacuation options, and stay in contact with diplomatic missions.
It should be noted that this warning does not apply to Turkey. However, the U.S. had previously issued separate travel warnings about some southeastern regions of Turkey./musavat.com