ABŞ Dövlət Departamenti Yaxın Şərqdə artan təhlükəsizlik risklərini əsas gətirərək bölgədəki bir sıra ölkələr üzrə vətəndaşlarına xəbərdarlıq edib.
ABŞ vətəndaşlarına həmin ölkələrdəki vəziyyəti yaxından izləmələri və zərurət yarandıqda ölkələri tərk etmələri tövsiyə olunub.
Xəbərdə qeyd olunur ki, xəbərdarlıq siyahısına ümumilikdə 14 ölkə daxil edilib. Bunlar arasında Türkiyənin sərhəd qonşuları olan İraq və Suriya da yer alır. Siyahıda həmçinin İran, İordaniya, Livan, İsrail, Fələstin əraziləri, Bəhreyn, Küveyt, Oman, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Yəmən də göstərilib.
ABŞ rəsmiləri bildiriblər ki, bölgədəki hərbi və siyasi gərginliyin artması təhlükəsizlik risklərini yüksəldib. Bu səbəbdən vətəndaşlara səyahət planlarını yenidən nəzərdən keçirmək və rəsmi qurumların açıqlamalarını izləmək tövsiyə olunub.
ABŞ administrasiyası həmin ölkələrdə olan vətəndaşlarını təhlükəsizlik tədbirlərinə əməl etməyə, mümkün təxliyə variantlarını nəzərdən keçirməyə və diplomatik nümayəndəliklərlə əlaqədə olmağa çağırıb.
Qeyd edək ki, bu xəbərdarlıq Türkiyəyə şamil edilmir. Bununla belə, ABŞ daha əvvəl Türkiyənin bəzi cənub-şərq bölgələri ilə bağlı ayrıca səyahət xəbərdarlıqları yayımlamışdı./musavat.com

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ, касающееся 14 стран:
Государственный департамент США предупредил своих граждан о возросших рисках безопасности на Ближнем Востоке для ряда стран региона.
Гражданам США рекомендовано внимательно следить за ситуацией в этих странах и при необходимости покинуть их.
В сообщении отмечается, что в список предупреждений включено всего 14 стран. Среди них находятся Ирак и Сирия, которые являются соседями Турции по границе. Также в списке указаны Иран, Иордания, Ливан, Израиль, Палестинские территории, Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудовская Аравия, Объединённые Арабские Эмираты и Йемен.
Представители США заявили, что рост военной и политической напряжённости в регионе увеличил риски для безопасности. По этой причине гражданам рекомендовано пересмотреть планы поездок и следить за заявлениями официальных органов.
Администрация США призвала своих граждан, находящихся в этих странах, соблюдать меры безопасности, рассматривать возможные варианты эвакуации и поддерживать связь с дипломатическими представителями.
Отметим, что это предупреждение не распространяется на Турцию. При этом ранее США уже публиковали отдельные предупреждения по некоторым юго-восточным регионам Турции./musavat.com