Ağ ev yaxınlığında atışma –
Şənbə günü axşam Vaşinqtonda, Ağ Evin yaxınlığında atışma baş verib, bundan sonra ABŞ Məxfi Xidməti jurnalistləri müvəqqəti olaraq təxliyə edib və təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirib.
"CNN"in məlumatına görə, Məxfi Xidmət Ağ Ev kompleksinin yaxınlığında yerləşən XVII küçə ilə Pensilvaniya prospektinin kəsişməsində atışma barədə məlumatları araşdırıb. Hadisədən sonra Ağ Evdə silahlı agentlər aşkar edilib və mətbuat brifinqi otağı müvəqqəti olaraq bağlanıb.
"DC News Now" müxbiri Kris Flanaqan ABŞ Prezidenti Donald Trampın hadisə zamanı Ağ Evdə olduğunu bildirib.
Daha sonra "PBS" öz müxbiri Liz Landerə istinadən prezidentin xəsarət almadığını və sağ-salamat olduğunu yayımlayıb.
"Fox News"un məlumatına görə, Ağ Evdəki insident həll edilib və silahlı şəxs zərərsizləşdirilib. Kanal qeyd edib ki, o, prezident iqamətgahının təhlükəsiz ərazisinə daxil ola bilməyib və yalnız onun perimetrinə yaxınlaşıb.
Atışmada iki nəfərin - şübhəli silahlı və çox güman ki, ətrafda olan bir nəfərin yaralandığı bildirilir.
Federal Təhqiqat Bürosunun direktoru Keş Patel bildirib ki, FTB əməkdaşları hadisə yerinə gəlib və Məxfi Xidmətə dəstək veriblər.
"CNN" Gizli Xidmət sözçüsünə istinadən məlumat yayıb ki, Ağ Evin yoxlama məntəqəsi yaxınlığında atəş açan şübhəli şəxs ABŞ Gizli Xidmət əməkdaşlarının cavab atəşindən sonra xəstəxanaya çatdırılsa da, onun həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.
ABŞ prezidenti Donald Tramp və digər qorunan şəxslər Ağ Ev yaxınlığında baş verən atışmada xəsarət almayıblar.Bu barədə ABŞ Məxfi Xidmətinin açıqlamasında bildirilib.
"Agentlər arasında itki olmayıb. Hadisə baş verən zaman prezident Ağ Evdə idi və bu, qorunan şəxslərə və ya aparılan əməliyyatlara təsir etməyib", - sənəddə deyilir.
Bəyanatda qeyd olunub ki, hücumçu 17-ci küçə və Şimal-Qərb Pensilvaniya prospektindən yaxınlaşıb (bu atışma yerindən Ağ Ev ərazisinə qədər olan məsafə təxminən 150 metrdir – Qeyd), silah çıxarıb və atəş açmağa başlayıb. Məxfi Xidmət agentləri cavab atəşi açaraq hücumçunu yaralayıblar.
Daha sonra o, yaxınlıqdakı xəstəxanaya aparılıb və həkimlər onun öldüyünü bildiriblər. Agentlik atışmada bir nəfərin yaralandığını bildirib, lakin onun vəziyyəti barədə ətraflı məlumat verməyib.

Стрельба у Белого дома –
В субботу вечером в Вашингтоне, недалеко от Белого дома, произошла стрельба, после чего Секретная служба США временно эвакуировала журналистов и усилила меры безопасности.
По информации CNN, Секретная служба расследовала сообщения о стрельбе на перекрестке 17-й улицы и Пенсильвания-авеню, расположенном рядом с комплексом Белого дома. После инцидента в Белом доме были замечены вооружённые агенты, а пресс-зал временно закрыт.
Корреспондент DC News Now Крис Флэнаган сообщил, что президент США Дональд Трамп находился в Белом доме во время инцидента.
Позже PBS со ссылкой на своего корреспондента Лиз Лэндер опубликовал информацию о том, что президент не пострадал и находится в безопасности.
По данным Fox News, инцидент в Белом доме был разрешён, и вооружённое лицо было обезврежено. Канал отметил, что злоумышленнику не удалось проникнуть в охраняемую зону резиденции президента и он приблизился только к её периметру.
Сообщается, что в результате стрельбы были ранены двое — подозреваемый с оружием и, скорее всего, один из находившихся рядом.
Директор Федерального бюро расследований Кэш Патель заявил, что сотрудники ФБР прибыли на место происшествия и оказали поддержку Секретной службе.
CNN со ссылкой на представителя Секретной службы сообщило, что подозреваемый, открывший огонь возле контрольно-пропускного пункта Белого дома, был госпитализирован после ответного огня сотрудников Секретной службы, однако спасти его жизнь не удалось.
Президент США Дональд Трамп и другие охраняемые лица не пострадали в результате стрельбы недалеко от Белого дома. Об этом говорится в заявлении Секретной службы США.
«Потерь среди агентов не было. В момент инцидента президент находился в Белом доме, и это не повлияло на охраняемых лиц или проводимые операции», — говорится в документе.
В заявлении указывается, что нападающий приблизился со стороны 17-й улицы и северо-запада Пенсильвания-авеню (расстояние от места стрельбы до территории Белого дома — около 150 метров — прим.), достал оружие и начал стрелять. Агенты Секретной службы открыли ответный огонь и ранили нападавшего.
Затем его доставили в ближайшую больницу, где врачи констатировали его смерть. Агентство сообщило о ранениях одного человека, однако подробной информации о его состоянии не предоставило.