Bu ölkələrə səfər etməyin -
Məlumdur ki, mövcud beynəlxalq təhlükəsizlik mühitində daha da artan gərginlik, müxtəlif regionlarda, o cümlədən Ukrayna və Yaxın Şərqdə davam edən silahlı münaqişələr beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik üçün ciddi təhdid olaraq qalmaqdadır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) bəyanatında bildirilib.
"Təəssüf ki, belə ərazilərdə olan Azərbaycan vətəndaşlarının silahlı toqquşmalar və hərbi əməliyyatlar nəticəsində həlak olması və ya müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alması halları qeydə alınır.
Bu cür hadisələr münaqişə zonalarında və onların yaxınlığında yerləşən ərazilərdə təhlükəsizlik risklərinin son dərəcə yüksək olduğunu bir daha nümayiş etdirir və həmin bölgələrə səfər edən və ya fəaliyyət göstərən vətəndaşlarımızın həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükələr yaradır.
Bu kontekstdə vətəndaşlarımıza xarici ölkələrə səfər etməzdən əvvəl təhlükəsizlik vəziyyətini diqqətlə qiymətləndirmələrinə, rəsmi dövlət qurumlarının xəbərdarlıq və tövsiyələrini nəzərə almalarına, münaqişə və hərbi əməliyyatların aparıldığı ərazilərə səfərlərdən yayınmalarına bir daha çağırış edirik.
Bununla yanaşı, vətəndaşların muzdlu və ya könüllü əsasda xarici dövlətlərin ərazisində silahlı münaqişələrdə və hərbi əməliyyatlarda hər hansı bir formada iştirakının Azərbaycan qanunvericiliyinə uyğun olaraq cinayət məsuliyyəti ehtiva etdiyini bir daha diqqətə çatdırırıq.
Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və konsulluqları xaricdə olan vətəndaşlarımızın hüquq və maraqlarının müdafiəsi istiqamətində fəaliyyətlərini davam etdirir.
Bununla yanaşı, hər bir vətəndaşın öz təhlükəsizliyinə məsuliyyətlə yanaşması və yüksək riskli fəaliyyətlərdən uzaq durması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Xarici İşlər Nazirliyi beynəlxalq vəziyyətlə bağlı inkişafları diqqətlə izləməyə davam edir", - bəyanatda vurğulanıb.

Не путешествуйте в эти страны -
Известно, что растущее напряжение в существующей международной среде безопасности, продолжающиеся вооруженные конфликты в различных регионах, включая Украину и Ближний Восток, продолжают оставаться серьезной угрозой для международного мира и безопасности.
Как сообщает Medianews.az, об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел (МИД).
"К сожалению, зафиксированы случаи гибели азербайджанских граждан, находящихся на таких территориях, в результате вооруженных столкновений и военных операций, а также случаи получения телесных повреждений различной степени тяжести.
Подобные инциденты вновь демонстрируют крайне высокий уровень рисков безопасности в зонах конфликтов и прилегающих к ним территориях, создавая серьезную угрозу жизни и здоровью наших граждан, которые посещают или осуществляют деятельность в этих регионах.
В этом контексте мы еще раз обращаемся к нашим гражданам с призывом тщательно оценивать ситуацию с безопасностью перед поездками за границу, учитывать предупреждения и рекомендации официальных государственных органов, а также воздерживаться от поездок в районы, где ведутся конфликты и военные операции.
Кроме того, мы вновь обращаем внимание на то, что участие граждан в вооруженных конфликтах и военных операциях на территории иностранных государств на наемной или добровольной основе в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики влечет уголовную ответственность.
Дипломатические представительства и консульства Азербайджанской Республики продолжают свою деятельность по защите прав и интересов наших граждан за рубежом.
Вместе с тем особое значение имеет ответственное отношение каждого гражданина к собственной безопасности и избегание высокорисковых действий.
Министерство иностранных дел продолжает внимательно следить за развитием международной ситуации", — говорится в заявлении.