Ermənistan MDB-dən də çıxır
Aşqabadda Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) Hökumət Başçıları Şurasının iclasına Ermənistan hökuməti təmsilçi göndərməyib. Musavat.com MDB-nin rəsmi saytına istinadən xəbər verir ki, Türkmənistanı Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Xocamirat Geldımuradovun sədrliyi ilə keçirilmiş iclasda Azərbaycanıbaş naziri Əli Əsədov, Belarusu bu ölkənin hökumət başçısı Aleksandr Turçin, o cümlədən Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Tacikistan və Özbəkistanın baş nazirləri qatılıblar.
Ermənistan isə toplantıya hökumətdən heç kimi göndərməyib. Bu ölkəni MDB-dəki daimi səlahiyyətli nümayəndəsi, Belaruakı səfiri Razmik Xumaryanı göndərməklə kifayətlənib.
Dar formatda hökumət başçıları Müstəqil Dövlətlər Birliyində iqtisadi əməkdaşlığın cari məsələləri barədə fikir mübadiləsi aparıb, dövlətlərarası əməkdaşlıq proqramının 2026-cı ilə qədər həyata keçirilməsinə dair hesabatı müzakirə ediblər.
Bəllidir ki, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın bir neçə gün əvvəl seçki kampaniyası zamanı Lori bölgəsinin Şnoq kəndinin sakinləri ilə görüşündə Rusiya ilə münasibətlərdə heç bir kəskin addım atılmayacağı barədə verdiyi açıqlama, hakim partiyanın seçkilərə gedəcəyi rəsmi sənədlə kökündən ziddiyyət təşkil edir.Seçicilərlə görüşdə baş nazir komandasının heç vaxt Rusiyanın maraqlarına zidd hərəkət etmədiyini və etməyəcəyini iddia etdi.
Bu arada “news.am” saytı yazır ki, Nikol Paşinyanın rəhbərlik etdiyi Vətəndaş Müqaviləsi Partiyasının seçki platformasında Rusiya və hərbi-siyasi ittifaqlarla münasibətlərdə dərin strateji öhdəlikdən məsafəni qorumağa və münasibətləri yenidən formatlaşdırmaqda davam edəcək. Yəni Paşinyan hökuməti 2026-cı il seçki proqramında Rusiya ilə bütün hərbi-siyasi münasibətləri gündəmdən çıxarmaqda qərarlıdır.Bu, onilliklərdir ölkənin xarici siyasətinin əsasını təşkil edən çoxtərəfli təhlükəsizlik sisteminin kökündən rədd edilməsi deməkdir.
Qeyd olunur ki, söhbət təkcə Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı (KTMT) ilə bağlı Ermənistanın tutduğu mövqedən getmir. Məlumdur ki, Ermənistanın KTMT-yə üzvlüyünün dondurulduğu bildirilir və hökumət bu strukturda aktiv iştiraka qayıtmağa yönəlmiş addımların atılmayacağını açıqlayıb. Rusiya ilə münasibətlər hazırda "konstruktiv transformasiya mərhələsində" kimi xarakterizə olunur. O da qeyd olunur ki, növbəti addım mütləq Ermənistanın MDB-dən çıxacağı yönündədir. Maraqlıdır ki, təkcə Paşinyan hökuməti yox, onun Respublika Partiyasından olan dəstəçkilıri də Rusiya ilə münasibətlərdə çox sərt mövqe tutur.
Seçki proqramında Respublika Partiyası 1 dekabr 2026-cı ilə qədər Rusiya ilə birgə hava hücumundan müdafiə sistemindən və bir il ərzində KTMT-dən çıxmaqda təkid edib. "Mövcud vəziyyətə uyğun olan, müstəqillikdən sonra bağlanmış müqavilələri ləğv edən Rusiya Federasiyası ilə yeni hərtərəfli əməkdaşlıq müqaviləsi bağlamaq. MDB və AİB-dən çıxmaq, 2031-ci ilə qədər hamar iqtisadi keçidi təmin etmək", - deyə Respublika Partiyasının proqramında bildirilir.
Ermənistanın MDB kimi təşkilatlarda aktivliyini azaltması həm də daxili auditoriyaya yönəlmiş siyasi mesajdır. Hakimiyyət göstərməyə çalışır ki, ölkə artıq əvvəlki kimi Rusiyadan asılı siyasət yürütmək niyyətində deyil və daha “müstəqil” xətt seçir.
Bu demarş Ermənistanın MDB-dən çıxmasının anonsu deyil, amma bu istiqamətdə atılan növbəti siqnal kimi dəyərləndirilə bilər. Yada salaq ki, Avropa Birliyinə üzv olmaq istəyən Moldova artıq MDB-dən çıxmağı rəsmiləşdirib./Musavat.com

Правительство Армении не направило своего представителя на заседание Совета глав правительств Содружества Независимых Государств (СНГ) в Ашхабаде. По информации Musavat.com со ссылкой на официальный сайт СНГ, в заседании под председательством заместителя председателя Кабинета Министров Туркменистана Хожамирата Гельдымурадова приняли участие премьер-министр Азербайджана Али Асадов, председатель правительства Беларуси Александр Турчин, а также премьер-министры Казахстана, Киргизии, России, Таджикистана и Узбекистана.
Армения же не направила на заседание никого из правительства. Страна ограничилась посылкой постоянного полномочного представителя в СНГ, посла Беларуси Размика Хумаряна.
В узком составе главы правительств обменялись мнениями по текущим вопросам экономического сотрудничества в СНГ, обсудили отчет по выполнению программы межгосударственного сотрудничества до 2026 года.
Очевидно, что недавнее заявление премьер-министра Армении Николы Пашиняна во время встречи с жителями села Шнок Лорийской области во время предвыборной кампании о том, что в отношениях с Россией не будет предпринято никаких резких шагов, полностью противоречит официальным документам, в соответствии с которыми правящая партия идет на выборы. Во время встречи с избирателями премьер утверждал, что его команда никогда не действовала и не будет действовать в ущерб интересам России.
Между тем сайт "news.am" пишет, что в предвыборной платформе Партии гражданского договора, возглавляемой Николом Пашиняном, будет продолжена политика сохранения дистанции от глубокой стратегической ответственности в отношениях с Россией и военно-политическими альянсами, а также переоформления этих отношений. Иными словами, правительство Пашиняна решительно намерено исключить все военно-политические отношения с Россией из повестки выборной программы 2026 года. Это означает коренной отказ от многолетней основы внешней политики страны — многосторонней системы безопасности.
Отмечается, что речь идет не только о позиции Армении по Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Известно, что членство Армении в ОДКБ приостановлено, и правительство заявило, что не намерено предпринимать шаги, направленные на активное участие в этой структуре. Отношения с Россией в настоящее время характеризуются как "фаза конструктивной трансформации". Также отмечается, что следующий шаг неизбежно будет направлен на выход Армении из СНГ. Интересно, что не только правительство Пашиняна, но и его сторонники из Республиканской партии занимают очень жесткую позицию в отношениях с Россией.
В своей избирательной программе Республиканская партия настаивает на выходе из системы противовоздушной обороны в рамках совместного с Россией, а также на выходе из ОДКБ до 1 декабря 2026 года. "Заключить новый всеобъемлющий договор о сотрудничестве с Российской Федерацией, отменяющий договоры, заключённые после обретения независимости, учитывая существующую ситуацию. Выйти из СНГ и Евразийского экономического союза, обеспечив плавный экономический переход к 2031 году", — говорится в программе Республиканской партии.
Снижение активности Армении в таких организациях, как СНГ, также является политическим посланием внутренней аудитории. Власть пытается показать, что страна уже не намерена вести политику зависимости от России, как раньше, и выбирает более "независимый" курс.
Этот демарш не является анонсом выхода Армении из СНГ, но может рассматриваться как следующий сигнал в этом направлении. Напомним, что Молдова, желающая вступить в Европейский союз, уже официально оформляет выход из СНГ./Musavat.com