Təcrübədə etibarnamə əsasında avtomobili bir neçə şəxsin idarə etməsi halları geniş yayılıb. Bundan başqa, nəqliyyat vasitəsinin alqı-satqısının da etibarnamə əsasında aparılması az deyil.
Medianews.az xəbər verir ki, son illər hətta qəza törətmiş sürücülərin növbəti ildə yüksək məbləğdə sığorta haqqı ödəməkdən yayınmaq üçün maşını digər şəxslərə etibarnamə verməklə onların adından avto-icbari sığorta etdirmələrinə də rast gəlinir.
Ancaq görünən odur ki, bundan sonra başqasına etibarnamə verənlər və ya etibarnamə əsasında avtomobil idarə edənlər bu barədə bir daha düşünməli olacaqlar.
Belə ki, Mərkəzi Bankın müvafiq dəyişikliyinə əsasən, sığorta müqaviləsi bağlanan zaman nəqliyyat vasitəsini qanunvericiliyə uyğun olaraq idarə etmək hüququ olan şəxslərin sayı birdən artıq olduqda, həmin şəxslər arasında ən yüksək riskə malik şəxsin Sığorta Tarixçəsi Əmsalı tətbiq olunacaq.
Yəni avtomobil üzrə başqa şəxslərə etibarnamə verilibsə, bu zaman onu sığorta etdirərkən təkcə həmin şəxsin yox, etibarnaməsi olan digər şəxslərin də sığorta tarixçəsi nəzərə alınacaq. Nəticədə sığorta etdirən qəza törətmiş olmasa da, avtomobili idarə etmək hüququ olan digər şəxslərə görə sığorta haqqı yüksək ola bilər. Həmçinin qəza törətmiş şəxs digərinə etibarnamə verməklə yüksək məbləğdə sığorta haqqı ödəməkdən yayına bilməyəcək. Beləliklə, avtomobili idarə etmək hüququ olan şəxslərdən yüksək riskli olanın sığorta tarixçəsinə uyğun sığorta haqqı müəyyən ediləcək.
Qaydaya görə, avtomobili 2 və ya daha çox şəxsin idarə etmək hüququnun mövcudluğu mülkiyyət hüququnu təsdiq edən sənəd, icarə və ya digər əşya hüquqlarına dair müqavilə, habelə nəqliyyat vasitələrinin istifadə edilməsi və ya ona sərəncam verilməsi hüquqları ilə bağlı etibarnamə əsasında müəyyən olunur. Yəni etibarnamə ilə yanaşı, qeyd edilən digər sənədlər də avtomobili 2 və ya daha çox şəxsin idarə etməsi deməkdir. Bu da sığorta haqqının hesablanmasında nəzərə alınacaq.
Yeri gəlmişkən, dəyişikliklərə əsasən, mövcud “Bonus-Malus” sistemi fərdi sığorta tarixçəsinə əsaslanan Sığorta Tarixçəsi Əmsalı ilə əvəz olunacaq. Bu mexanizmə əsasən, üçüncü şəxslərin səhhətinə və əmlakına zərər vurulan zaman zərər vuran şəxslərin sığorta haqlarına hər zərər vurduqları hadisəyə görə 30 faiz əlavə tətbiq olunacaq.
Hazırda qüvvədə olan qaydaya görə, sığorta haqqı hesablanarkən avtonəqliyyat vasitəsini yalnız bir şəxsin idarə etmək hüququ olduqda 1, iki və ya daha çox şəxsin idarə etmək hüququ olduqda 1.15 əmsal tətbiq edilir. Dəyişiklik qüvvəyə minəndən sonra avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin sayı beş və ya daha çox olduqda 1.15 əmsal tətbiq ediləcək. Bu saydan az olduqda isə 1 əmsal tətbiq olunacaq.

Внимание тем, кто получает и выдает доверенность! -
На практике широко распространены случаи управления автомобилем несколькими лицами на основании доверенности. Кроме того, не редки случаи купли-продажи транспортного средства также на основании доверенности.
Как сообщает Medianews.az, в последние годы даже встречаются случаи, когда водители, попавшие в аварию, чтобы избежать в следующем году оплаты крупной суммы страхового взноса, передают автомобиль другим лицам по доверенности, чтобы те оформляли автострахование по обязательному страхованию от их имени.
Однако, судя по всему, в дальнейшем те, кто выдает доверенность другому лицу или управляет автомобилем по доверенности, должны будут серьезно подумать об этом.
Так, в соответствии с соответствующими изменениями Центрального банка, при заключении страхового договора, если количество лиц, имеющих право управлять транспортным средством в соответствии с законодательством, превышает одного, будет применяться коэффициент страховой истории лица с наивысшим уровнем риска.
То есть, если по автомобилю выданы доверенности другим лицам, при страховании учитываться будет страховая история не только самого страхуемого лица, но и других лиц, имеющих доверенность. В итоге страхователь, даже не совершивший аварии, может платить высокий страховой взнос из-за других лиц, имеющих право управлять автомобилем. Кроме того, лицо, совершившее аварию, не сможет избежать уплаты крупного страхового взноса, передав доверенность другому лицу. Таким образом, страховой взнос будет определяться с учетом страховой истории лица с наибольшим риском среди лиц, имеющих право управления автомобилем.
Согласно правилу, право управления автомобилем более чем одним лицом устанавливается на основании документа, подтверждающего право собственности, договора аренды или иных вещных прав, а также доверенности, связанной с правом использования или распоряжения транспортным средством. То есть, помимо доверенности, иные указанные документы также означают, что автомобилем управляет более одного лица. Это будет учитываться при расчете страхового взноса.
Кстати, согласно изменениям действующая система «Бонус-Малус» будет заменена на коэффициент страховой истории, основанный на индивидуальной страховой истории. Согласно этому механизму, при нанесении ущерба здоровью и имуществу третьих лиц, к страховым взносам причинителя вреда за каждое повреждение будет применяться надбавка в размере 30 процентов.
В настоящее время при расчете страхового взноса применяется коэффициент 1, если право управления автотранспортным средством принадлежит только одному лицу, и коэффициент 1,15, если прав управления лиц несколько. После вступления изменений в силу, при наличии пяти и более лиц, имеющих право управления транспортным средством, будет применяться коэффициент 1,15. Если лиц меньше, будет применяться коэффициент 1.