"İyunun 7-si axşam saatlarında İranın müxtəlif bölgələrindən İsrail istiqamətində çoxsaylı raketlər buraxıldı. İki ay davam edən atəşkəsdən sonra Tehran, Vaşinqton və Təl-Əviv arasında yaranmış gərginliklər fonunda İran İsrail ordusunun "Hizbullah"a qarşı əməliyyatlarına cavab olaraq İsrailin şimal bölgələrini, o cümlədən Hayfanı hədəfə aldı. İran bundan əvvəl xəbərdarlıq etmişdi ki, əgər İsrail Beyruta hücum etsə, hərbi cavab veriləcək".
Bu barədə "Azad İran" "YouTube" kanalının hazırladığı videosüjetdə bəhs edilir.
"İran dəfələrlə vurğulayıb ki, ABŞ ilə hər hansı uzunmüddətli razılaşma İsrailin Livana qarşı müharibəsinin başa çatması şərti ilə mümkün olacaq. İranın arqumenti budur ki, "Hizbullah" müharibə zamanı İranın yanında olub və ona kömək edib. Buna görə də Tehran istəyir ki, Livan və "Hizbullah" hər hansı mümkün sülh sazişinin tərkib hissəsi olsun. İran Ali Liderinin müşaviri, SEPAH-ın keçmiş baş komandanı Möhsün Rzayi bu yaxınlarda bildirib:
"Hizbullah" son müharibədə böyük fədakarlıqlar göstərib və bizim müttəfiqimizdir. Buna görə də biz "Hizbullah"a dəstək veririk və onun qarşısında öhdəliklərimizə sadiq qalacağıq".
Belə bir yanaşma əsasında SEPAH ötən bazar günü ölkənin müxtəlif şəhərlərindən dörd dalğa şəklində İsrailə 23 ballistik raket buraxdı. İranın ilk hücumlarından bir neçə saat sonra İsrail ordusu da İranın qərb və mərkəzi bölgələrindəki hərbi hədəflərə zərbələr endirdiyini açıqladı. Bütün dünya müharibənin yenidən qızışacağı ilə bağlı narahatlıq içərisində baş verənləri izləməyə başladı. Lakin Donald Trampın prosesə müdaxiləsi, xüsusən İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahuya təzyiqi münaqişənin ara verməsinə səbəb oldu. Amma bu fasilənin nə qədər davam edəcəyi sual altındadır"./oxu.az

«Вечером 7 июня из разных регионов Ирана в направлении Израиля было выпущено множество ракет. После двухмесячного перемирия, на фоне напряженности между Тегераном, Вашингтоном и Тель-Авивом, Иран, в ответ на операции израильской армии против «Хезболлы», нацелился на северные районы Израиля, включая Хайфу. Ранее Иран предупреждал, что в случае атаки Израиля на Бейрут будет дан военный ответ».
Об этом говорится в видеоотчёте, подготовленном каналом «Azad Iran» на YouTube.
«Иран неоднократно подчеркивал, что любое долгосрочное соглашение с США возможно только при условии окончания войны Израиля против Ливана. Аргумент Ирана заключается в том, что «Хезболла» поддерживала Иран во время войны и оказывала ему помощь. Поэтому Тегеран хочет, чтобы Ливан и «Хезболла» стали частью любого возможного мирного соглашения. Советник Верховного Лидера Ирана, бывший главнокомандующий СЕПАЗа Мохсен Рзай недавно заявил:
««Хезболла» проявила большую самоотверженность в последней войне и является нашим союзником. Поэтому мы поддерживаем «Хезболлу» и будем верны нашим обязательствам перед ней».
Исходя из такого подхода, СЕПАЗ в прошлое воскресенье выпустил по Израилю 23 баллистические ракеты в четырёх волнах из различных городов страны. Через несколько часов после первых иранских атак израильская армия также заявила, что нанесла удары по военным целям в западных и центральных регионах Ирана. Весь мир, опасаясь возобновления войны, стал внимательно следить за происходящим. Однако вмешательство Дональда Трампа, особенно давление на премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, привело к прекращению конфликта. Тем не менее, вопрос о том, насколько долго продлится этот перерыв, остаётся открытым». /oxu.az