"İyunun 7-si axşam saatlarında İranın müxtəlif bölgələrindən İsrail istiqamətində çoxsaylı raketlər buraxıldı. İki ay davam edən atəşkəsdən sonra Tehran, Vaşinqton və Təl-Əviv arasında yaranmış gərginliklər fonunda İran İsrail ordusunun "Hizbullah"a qarşı əməliyyatlarına cavab olaraq İsrailin şimal bölgələrini, o cümlədən Hayfanı hədəfə aldı. İran bundan əvvəl xəbərdarlıq etmişdi ki, əgər İsrail Beyruta hücum etsə, hərbi cavab veriləcək".
Bu barədə "Azad İran" "YouTube" kanalının hazırladığı videosüjetdə bəhs edilir.
"İran dəfələrlə vurğulayıb ki, ABŞ ilə hər hansı uzunmüddətli razılaşma İsrailin Livana qarşı müharibəsinin başa çatması şərti ilə mümkün olacaq. İranın arqumenti budur ki, "Hizbullah" müharibə zamanı İranın yanında olub və ona kömək edib. Buna görə də Tehran istəyir ki, Livan və "Hizbullah" hər hansı mümkün sülh sazişinin tərkib hissəsi olsun. İran Ali Liderinin müşaviri, SEPAH-ın keçmiş baş komandanı Möhsün Rzayi bu yaxınlarda bildirib:
"Hizbullah" son müharibədə böyük fədakarlıqlar göstərib və bizim müttəfiqimizdir. Buna görə də biz "Hizbullah"a dəstək veririk və onun qarşısında öhdəliklərimizə sadiq qalacağıq".
Belə bir yanaşma əsasında SEPAH ötən bazar günü ölkənin müxtəlif şəhərlərindən dörd dalğa şəklində İsrailə 23 ballistik raket buraxdı. İranın ilk hücumlarından bir neçə saat sonra İsrail ordusu da İranın qərb və mərkəzi bölgələrindəki hərbi hədəflərə zərbələr endirdiyini açıqladı. Bütün dünya müharibənin yenidən qızışacağı ilə bağlı narahatlıq içərisində baş verənləri izləməyə başladı. Lakin Donald Trampın prosesə müdaxiləsi, xüsusən İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahuya təzyiqi münaqişənin ara verməsinə səbəb oldu. Amma bu fasilənin nə qədər davam edəcəyi sual altındadır"./oxu.az

"On the evening of June 7, numerous rockets were launched from various regions of Iran towards Israel. Following a two-month ceasefire, amid tensions between Tehran, Washington, and Tel Aviv, Iran targeted northern regions of Israel, including Haifa, in response to Israeli army operations against Hezbollah. Iran had previously warned that if Israel attacks Beirut, there would be a military response."
This is discussed in a video report prepared by the "Azad Iran" YouTube channel.
"Iran has repeatedly emphasized that any long-term agreement with the USA will be possible on the condition that Israel's war against Lebanon ends. Iran's argument is that Hezbollah stood by Iran during the war and assisted it. Therefore, Tehran wants Lebanon and Hezbollah to be part of any possible peace agreement. Iran's Supreme Leader's advisor, former commander-in-chief of the IRGC Mohsen Rezaei, recently stated:
"Hezbollah made great sacrifices in the last war and is our ally. Therefore, we support Hezbollah and will remain committed to our obligations towards it."
Based on such an approach, the IRGC launched 23 ballistic missiles towards Israel in four waves from various cities in the country last Sunday. A few hours after Iran's initial attacks, the Israeli army announced that it had struck military targets in Iran's western and central regions. The whole world began to watch the events with concern over the possible rekindling of the war. However, Donald Trump's intervention in the process, especially his pressure on Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, led to the cessation of the conflict. But it remains uncertain how long this pause will last."/oxu.az