Prezident Fərman imzaladı
Azərbaycan mənşəli qeyri-neft-qaz mallarının ixracı zamanı onların daşınması üçün çəkilmiş xərclərə görə həmin malların növündən, gömrük dəyərindən, ixrac edildiyi ölkədən və nəqliyyat növündən asılı olaraq, dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına daşıma dəstəyi məbləği (bundan sonra – ixrac daşıma dəstəyi) ödəniləcək.
Bundan başqa, Naxçıvanda istehsal olunan Azərbaycan mənşəli qeyri-neft-qaz mallarının ölkənin digər ərazilərinə quru yolu ilə daşınması üçün çəkilmiş xərclərə görə dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına daşıma dəstəyi məbləği (bundan sonra – daxili daşıma dəstəyi) ödəniləcək.
İxrac daşıma dəstəyi məbləği aşağıdakılar əsasında hesablanacaq:
- ixrac olunan malın daşınması üçün çəkilmiş xərclərə görə nağdsız qaydada ödənilmiş məbləğin:
- daşıma dəmir yolu, hava və dəniz nəqliyyatı vasitələri, habelə Azərbaycan Respublikasında qeydiyyata alınmış avtomobil nəqliyyatı vasitələri ilə həyata keçirildikdə – 70 %-i;
- daşıma Azərbaycan Respublikasında qeydiyyata alınmamış avtomobil nəqliyyatı vasitələri ilə həyata keçirildikdə – 50 %-i;
- istifadə olunan nəqliyyat növündən asılı olaraq, ixrac edilən malın gömrük dəyərinin:
- daşıma avtomobil, dəmir yolu və hava nəqliyyatı vasitələri ilə həyata keçirildikdə – 15 %-i;
- daşıma dəniz nəqliyyatı vasitələri ilə həyata keçirildikdə – 5 %;
- ixrac daşıma dəstəyinin yekun məbləğini bu Fərmanın 3.1.1-ci və 3.1.2-ci yarımbəndlərinə uyğun olaraq hesablanmış məbləğlərdən ən az olanı təşkil edir;
- daxili daşıma dəstəyinin məbləği Naxçıvanda istehsal olunan Azərbaycan mənşəli qeyri-neft-qaz mallarının ölkənin digər ərazilərinə quru yolu ilə daşınması üçün çəkilmiş nəqliyyat xərclərinə görə nağdsız qaydada ödənilmiş məbləğin 70 %-ni təşkil edir;
- ixrac və daxili daşıma dəstəklərinin məbləğləri rüb ərzində həyata keçirilən daşımalara görə müvafiq olaraq ixracatçının və satıcının (malgöndərənin) müraciəti əsasında həmin rüb bitdikdən sonra İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən ödənilir.

During the export of non-oil and gas goods of Azerbaijani origin, a transportation support amount (hereinafter referred to as export transportation support) will be paid from the state budget funds for the expenses incurred for their transportation, depending on the type of goods, customs value, country of export, and type of transportation.
In addition, a transportation support amount (hereinafter referred to as internal transportation support) will be paid from the state budget funds for the expenses incurred for the land transportation of non-oil and gas goods of Azerbaijani origin produced in Nakhchivan to other regions of the country.
The amount of export transportation support will be calculated based on the following:
- For the expenses incurred for the transportation of the exported goods, the amount paid in cashless form:
- If the transportation is carried out by railway, air, and sea transport, as well as by automobile transport registered in the Republic of Azerbaijan – 70%;
- If the transportation is carried out by automobile transport not registered in the Republic of Azerbaijan – 50%;
- Depending on the type of transportation used, a percentage of the customs value of the exported goods:
- If the transportation is carried out by automobile, railway, and air transport – 15%;
- If the transportation is carried out by sea transport – 5%;
- The final amount of export transportation support shall be the minimum of the amounts calculated in accordance with subparagraphs 3.1.1 and 3.1.2 of this Decree;
- The amount of internal transportation support constitutes 70% of the transportation expenses paid in cashless form for the land transportation of non-oil and gas goods of Azerbaijani origin produced in Nakhchivan to other areas of the country;
- The amounts of export and internal transportation support will be paid by the Ministry of Economy after the end of the quarter, based on the application of the exporter and the seller (consignor), respectively, for the transportations carried out during the quarter.