Prezident Fərman imzaladı
Azərbaycan mənşəli qeyri-neft-qaz mallarının ixracı zamanı onların daşınması üçün çəkilmiş xərclərə görə həmin malların növündən, gömrük dəyərindən, ixrac edildiyi ölkədən və nəqliyyat növündən asılı olaraq, dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına daşıma dəstəyi məbləği (bundan sonra – ixrac daşıma dəstəyi) ödəniləcək.
Bundan başqa, Naxçıvanda istehsal olunan Azərbaycan mənşəli qeyri-neft-qaz mallarının ölkənin digər ərazilərinə quru yolu ilə daşınması üçün çəkilmiş xərclərə görə dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına daşıma dəstəyi məbləği (bundan sonra – daxili daşıma dəstəyi) ödəniləcək.
İxrac daşıma dəstəyi məbləği aşağıdakılar əsasında hesablanacaq:
- ixrac olunan malın daşınması üçün çəkilmiş xərclərə görə nağdsız qaydada ödənilmiş məbləğin:
- daşıma dəmir yolu, hava və dəniz nəqliyyatı vasitələri, habelə Azərbaycan Respublikasında qeydiyyata alınmış avtomobil nəqliyyatı vasitələri ilə həyata keçirildikdə – 70 %-i;
- daşıma Azərbaycan Respublikasında qeydiyyata alınmamış avtomobil nəqliyyatı vasitələri ilə həyata keçirildikdə – 50 %-i;
- istifadə olunan nəqliyyat növündən asılı olaraq, ixrac edilən malın gömrük dəyərinin:
- daşıma avtomobil, dəmir yolu və hava nəqliyyatı vasitələri ilə həyata keçirildikdə – 15 %-i;
- daşıma dəniz nəqliyyatı vasitələri ilə həyata keçirildikdə – 5 %;
- ixrac daşıma dəstəyinin yekun məbləğini bu Fərmanın 3.1.1-ci və 3.1.2-ci yarımbəndlərinə uyğun olaraq hesablanmış məbləğlərdən ən az olanı təşkil edir;
- daxili daşıma dəstəyinin məbləği Naxçıvanda istehsal olunan Azərbaycan mənşəli qeyri-neft-qaz mallarının ölkənin digər ərazilərinə quru yolu ilə daşınması üçün çəkilmiş nəqliyyat xərclərinə görə nağdsız qaydada ödənilmiş məbləğin 70 %-ni təşkil edir;
- ixrac və daxili daşıma dəstəklərinin məbləğləri rüb ərzində həyata keçirilən daşımalara görə müvafiq olaraq ixracatçının və satıcının (malgöndərənin) müraciəti əsasında həmin rüb bitdikdən sonra İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən ödənilir.

При экспорте товаров азербайджанского происхождения, не относящихся к нефти и газу, в зависимости от вида товаров, таможенной стоимости, страны экспорта и вида транспорта будет выплачиваться сумма поддержки перевозок (далее – экспортная поддержка перевозок) за счет средств государственного бюджета, исходя из понесенных расходов на транспортировку этих товаров.
Как сообщает Medianews.az, об этом подписал Указ Президент Ильхам Алиев.
Кроме того, при перевозке по сухопутному пути из Нахчывана в другие регионы страны товаров азербайджанского происхождения, не относящихся к нефти и газу, будет выплачиваться сумма поддержки перевозок (далее – внутренняя поддержка перевозок) за счет средств государственного бюджета исходя из понесенных расходов.
Сумма экспортной поддержки перевозок будет рассчитываться на основе следующего:
- выплаченная безналичным путем сумма оплаченных расходов за перевозку экспортируемого товара:
- если перевозка осуществляется железнодорожным, воздушным и морским транспортом, а также зарегистрированным в Азербайджанской Республике автомобильным транспортом – 70 %;
- если перевозка осуществляется незарегистрированным в Азербайджанской Республике автомобильным транспортом – 50 %;
- в зависимости от используемого вида транспорта таможенная стоимость экспортируемого товара:
- при перевозке автомобильным, железнодорожным и воздушным транспортом – 15 %;
- при перевозке морским транспортом – 5 %;
- окончательная сумма экспортной поддержки перевозок составляет наименьшую из сумм, рассчитанных согласно подпунктам 3.1.1 и 3.1.2 данного Указа;
- сумма внутренней поддержки перевозок составляет 70 % от оплаченных безналичным путем транспортных расходов на перевозку товаров азербайджанского происхождения, произведенных в Нахчыване, по суше в другие регионы страны;
- суммы экспортной и внутренней поддержки перевозок выплачиваются Министерством экономики по заявлению экспортера и продавца (отправителя) на основании перевозок, осуществленных в течение квартала, после окончания данного квартала.