Qida mifləri: Dondurulmuş məhsullar qida dəyərini itirir?
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun (AQTİ) “Qida mifləri” rubrikasının bu dəfəki buraxlışında dondurulmuş meyvə və tərəvəzlərin faydasız olması ilə bağlı mövcud fikirlərə aydınlıq gətirilib.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadən xəbərinə görə, institutun mütəxəssisləri bildirir ki,  dondurulmuş meyvə və tərəvəzlərin faydasız olması ilə bağlı fikirlər elmi baxımdan təsdiqlənmir. Belə ki, sürətli dondurma (IQF) texnologiyası məhsulların vitamin və mineral tərkibinin böyük hissəsini qorumağa imkan verir.
Bəzi həssas vitaminlərdə müəyyən azalmalar mümkün olsa da, bu yalnız dondurma ilə deyil, emal, saxlanma və bişirmə üsulları ilə də əlaqəlidir. Digər tərəfdən, uzun müddət saxlanılan “təzə” məhsullarda da qida dəyərinin azalması baş verə bilər.

In the latest edition of the "Food Myths" section of the Azerbaijan Food Safety Institute (AFSI), clarity was provided regarding the existing opinions that frozen fruits and vegetables are ineffective.
Medianews.az According to the report citing Foodinfo.az, specialists from the institute state that opinions suggesting frozen fruits and vegetables are ineffective are not scientifically confirmed. Indeed, quick freezing (IQF) technology allows preserving most of the vitamin and mineral content of the products.
Although there may be certain decreases in some sensitive vitamins, this is not only related to freezing but also to processing, storage, and cooking methods. On the other hand, the nutritional value can also decrease in "fresh" products that are stored for a long time.