Arktikada hərarət rekord həddə çatıb
2024-cü ilin oktyabrından 2025-ci ilin sentyabrına qədər Arktikada hava temperaturu 1900-cü ildən bəri ən yüksək səviyyəyə çatıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə ABŞ-ın Milli Okean və Atmosfer Administrasiyasının yaydığı hesabatda bildirilir.
Alimlərin fikrincə, hava və okean sularının temperaturunun artması buzlaqların sürətlə əriməsinə səbəb olur ki, bu da Arktika mənzərəsində ciddi dəyişikliklər yaradır. Buzlaqların əriməsi dəniz səviyyəsinin yüksəlməsinə gətirib çıxarır və nəticədə sürüşmə və sunami riskləri artır.
Bundan əlavə, buzlaqlardan ayrılan dəmir və digər kimyəvi elementlər Arktika sularına daxil olaraq ətraf mühitin çirklənməsinə səbəb olur. Bu proses Çukçi və Berinq dənizlərində yaşayan bəzi fauna növləri üçün təhlükə yarada bilər.
Hesabatında qeyd olunur ki, son onillik Arktika bölgəsi üçün müşahidələr tarixində ən isti dövr olub.
Qeyd edək ki, iyunun 19-da alimlərin Arktikada qeyri-adi yaşıllaşma prosesindən narahat olduqları barədə məlumat yayılmışdı. Daha əvvəl isə Alp dağlarındakı əbədi buzlaqların da ciddi təhlükə altında olduğu bildirilmişdi.

The temperature in the Arctic has reached a record high.
From October 2024 to September 2025, the air temperature in the Arctic reached the highest level since 1900.
AZERTAC reports that this was stated in a report published by the United States National Oceanic and Atmospheric Administration.
According to scientists, the increase in air and ocean water temperatures causes glaciers to melt rapidly, which creates significant changes in the Arctic landscape. The melting of glaciers leads to a rise in sea levels and consequently increases the risks of landslides and tsunamis.
In addition, iron and other chemical elements released from the glaciers enter the Arctic waters and cause environmental pollution. This process may pose a threat to some fauna species living in the Chukchi and Bering Seas.
The report notes that the last decade has been the warmest period observed in the Arctic region.
It is worth noting that on June 19, information was circulated that scientists were concerned about an unusual greening process in the Arctic. Earlier, it was reported that the eternal glaciers in the Alps were also under serious threat.