Çin Rusiyanın parçalanmasına hazırlaşır
Rusiyanın hansı ərazilərinin Çinə keçməli olması ilə bağlı çinlilər arasında üç yanaşma var. Tarixə istinad edənlər Rusiyanın 1.54 milyon kvadrat kilometr ərazisinin Çinin tarixi torpaqları olduğunu, Pekinin bu torpaqları geri qaytarmalı olduğunu düşünürlər. İkinci fikir isə ondan ibarətdir ki, Rusiyanın 3-4 milyon kvadrat kilometr ərazisi Çinə məxsus olmalıdır. Radikal yanaşma tərəfdarları ümumiyyətlə ərazisi təxminən 7 milyon kvadrat kilometr olan Rusiyanın Uzaq Şərq Federal Dairəsinin bütövlükdə Çinə keçməsini təbliğ edirlər.
Qeyd edim ki, Rusiyaya qarşı ərazi iddiası Çin Xalq Respublikası qurulduqdan dərhal sonra gündəmə gəlib. Çinin ilk kommunist lideri Mao Tszedun 1949-cu ildə Moskvaya səfəri zamanı SSRİ-nin o vaxtkı rəhbəri İosif Stalinlə apardığı danışıqlarda bu torpaqların Çinə qaytarılmasını müzakirə edib, ancaq çox sərt şəkildə rədd cavabı alıb.
Çində 800 milyon insanı aclıqdan xilas etmiş dahi Den Syaopin XX əsrin sonlarına yaxın Sovet İttifaqının xarici işlər naziri Eduard Şevardnadze ilə Pekində apardığı danışıqlarda mübahisəli sərhədyanı ərazilərin Çinə verilməsi ilə bağlı təklifinə qəti rədd cavabı alanda belə demişdi: “Siz indi kiçik bir ərazilərlə bağlı istəyimizi rədd edirsiniz. Ancaq tarixdən məlumdur ki, Çinə aid torpaqlar bu ərazilərlə müqayisə olunmayacaq dərəcədə çoxdur. Siz kiçik bir ərazini güzəştə getmirsiniz, Moskva bilməlidir, çinlilər səbirlə gözləyə bilirlər”.
Çinin indiki rəhbəri Si Cinpin 2014-cü ildə Berlinə səfəri edərkən Almaniyanın kansleri Angela Merkel hörmətli qonağa çox diqqət çəkən bir xəritə hədiyyə etmişdi. Bu, 1735-ci ildə Almaniyada tərtib edilmiş “Çinin ilk dəqiq xəritəsi” idi. Həmin xəritədə Rusiyanın indiki əraziləri olan Uzaq Şərq, Tıva, Amur, Sibir və Cənubi Çin dənizi bütün adaları ilə birlikdə Çin dövlətinin sərhədləri daxilindədir.
Angela Merkelin Si Cinpinə hədiyyə etdiyi ikinci xəritədə isə həmin ərazilər Rusiyanın sərhədləri daxilində, ancaq fərqli görsənmək üçün qırmızı rənglə təsvir edilib. Merkelin bu addımı Çində Almaniyaya qarşı rəğbəti artırmaqla yanaşı, Rusiya ilə keçmiş düşmənçiliyi yenidən qabartdı. O zaman Çin qəzetlərindən birində bu hadisə ilə bağlı baş məqalədə belə bir cümlə vardı: “Biz yüz ilə yaxındır ki, imperializmə (yəni Qərbə) qarşı mübarizə bayrağını daşıyırıq, amma sonda məlum olur ki, bizim torpağımızı şər imperializmi (yəni Qərb) zəbt etməyib”. Başqa bir məqalədə isə deyilirdi ki, bu xəritə əsl xəzinədir. “Bu, dərin məna daşıyan qiymətli hədiyyədir! Bu xəritədə ehtiyacımız olan hər şey var”.
Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin rus imperiyasını bərpa etmək məqsədilə Ukraynaya qarşı 24 fevral 2022-ci ildə başlatdığı və təxminən 46 aydır davam edən cinayətkar müharibə Rusiyanı o qədər zəiflədib ki, onun dağılması artıq zaman məsələsi hesab olunur. Buna görə də Çində Rusiya ərazisinin təxminən 40 faizinə, Uzaq Şərq Federal Dairəsinin 7 milyon kvadrat kilometr ərazisinə iddia edənlərin mövqeyi güclənməyə başlayıb.
Çinin “NetEase” media korporasiyasına məxsus olan və dünyanın ən populyar saytları sırasında yer alan 163.com saytıda dərc olunan məqalədə qeyd edilir ki, Rusiya parçalansa, Uzaq Şərqin 7 milyon kvadrat kilometr ərazisi itirilməməlidir. “Uzaq Şərqdəki bu torpaq Çin üçün xəzinədir, amma Rusiya üçün yükdür. Resurslar baxımından Çinin ehtiyac duyduğu hər şey - almaz, qızıl və meşələr ordadır və onilliklər üçün kifayətdir”.
Tarixi torpaqları Rusiya işğalında olan bütün xalqlar şər imperiyasının dağılacağı günə hazırlaşır ki, yaranacaq tarixi şansdan istifadə edərək torpaqlarını geri qaytarsınlar.

China is preparing for the disintegration of Russia
There are three approaches among the Chinese regarding which territories of Russia should be transferred to China. Those who refer to history believe that 1.54 million square kilometers of Russia's territory are China's historical lands, and Beijing should return these lands. The second opinion is that Russia's 3-4 million square kilometers of territory should belong to China. Supporters of the radical approach generally advocate for the entire Far Eastern Federal District of Russia, with an area of approximately 7 million square kilometers, to be transferred to China.
I should note that China's territorial claim against Russia came to the agenda immediately after the People's Republic of China was established. China's first communist leader Mao Zedong discussed the return of these lands to China during his 1949 visit to Moscow with the then leader of the USSR, Joseph Stalin, but received a very firm rejection.
The great Deng Xiaoping, who saved 800 million people in China from hunger, said during negotiations with Soviet Foreign Minister Eduard Shevardnadze in Beijing near the end of the 20th century, when he received a categorical refusal on his proposal to give the disputed border territories to China: “You now reject our request concerning a small territory. But it is known from history that the lands belonging to China are far more than these territories. You do not concede a small area; Moscow should know the Chinese can wait patiently.”
China's current leader Xi Jinping, during his 2014 visit to Berlin, was gifted a very notable map by German Chancellor Angela Merkel. It was the "first accurate map of China" compiled in Germany in 1735. In that map, Russia's current territories such as the Far East, Tuva, Amur, Siberia, and the South China Sea with all its islands were included within the borders of the Chinese state.
The second map given to Xi Jinping by Angela Merkel depicts those territories within Russia’s borders but in red color to appear different. Merkel’s move not only increased China's admiration for Germany but also rekindled old hostilities with Russia. At that time, a lead article in one of China’s newspapers stated regarding this event: “We have been carrying the banner of struggle against imperialism (i.e., the West) for nearly a hundred years, but in the end, it turns out that it’s not East imperialism (i.e., the West) that occupied our land.” Another article said this map is truly a treasure. “It is a precious gift that carries deep meaning! This map has everything we need.”
The criminal war launched by the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, against Ukraine on February 24, 2022, aiming to restore the Russian Empire and continuing for about 46 months, has weakened Russia so much that its disintegration is now considered a matter of time. Therefore, in China, the position of those who claim about 40 percent of Russian territory, the 7 million square kilometers of the Far Eastern Federal District, has begun to strengthen.
An article published on 163.com, belonging to China's "NetEase" media corporation and one of the world's most popular sites, states that if Russia breaks apart, the 7 million square kilometers of the Far East should not be lost. “This land in the Far East is a treasure for China but a burden for Russia. In terms of resources, everything China needs—diamonds, gold, and forests—is there and is enough for decades.”
All peoples whose historical lands are under Russian occupation are preparing for the day the Eastern empire collapses, so they can seize the historical opportunity to reclaim their lands.