Çin Rusiyanın parçalanmasına hazırlaşır
Rusiyanın hansı ərazilərinin Çinə keçməli olması ilə bağlı çinlilər arasında üç yanaşma var. Tarixə istinad edənlər Rusiyanın 1.54 milyon kvadrat kilometr ərazisinin Çinin tarixi torpaqları olduğunu, Pekinin bu torpaqları geri qaytarmalı olduğunu düşünürlər. İkinci fikir isə ondan ibarətdir ki, Rusiyanın 3-4 milyon kvadrat kilometr ərazisi Çinə məxsus olmalıdır. Radikal yanaşma tərəfdarları ümumiyyətlə ərazisi təxminən 7 milyon kvadrat kilometr olan Rusiyanın Uzaq Şərq Federal Dairəsinin bütövlükdə Çinə keçməsini təbliğ edirlər.
Qeyd edim ki, Rusiyaya qarşı ərazi iddiası Çin Xalq Respublikası qurulduqdan dərhal sonra gündəmə gəlib. Çinin ilk kommunist lideri Mao Tszedun 1949-cu ildə Moskvaya səfəri zamanı SSRİ-nin o vaxtkı rəhbəri İosif Stalinlə apardığı danışıqlarda bu torpaqların Çinə qaytarılmasını müzakirə edib, ancaq çox sərt şəkildə rədd cavabı alıb.
Çində 800 milyon insanı aclıqdan xilas etmiş dahi Den Syaopin XX əsrin sonlarına yaxın Sovet İttifaqının xarici işlər naziri Eduard Şevardnadze ilə Pekində apardığı danışıqlarda mübahisəli sərhədyanı ərazilərin Çinə verilməsi ilə bağlı təklifinə qəti rədd cavabı alanda belə demişdi: “Siz indi kiçik bir ərazilərlə bağlı istəyimizi rədd edirsiniz. Ancaq tarixdən məlumdur ki, Çinə aid torpaqlar bu ərazilərlə müqayisə olunmayacaq dərəcədə çoxdur. Siz kiçik bir ərazini güzəştə getmirsiniz, Moskva bilməlidir, çinlilər səbirlə gözləyə bilirlər”.
Çinin indiki rəhbəri Si Cinpin 2014-cü ildə Berlinə səfəri edərkən Almaniyanın kansleri Angela Merkel hörmətli qonağa çox diqqət çəkən bir xəritə hədiyyə etmişdi. Bu, 1735-ci ildə Almaniyada tərtib edilmiş “Çinin ilk dəqiq xəritəsi” idi. Həmin xəritədə Rusiyanın indiki əraziləri olan Uzaq Şərq, Tıva, Amur, Sibir və Cənubi Çin dənizi bütün adaları ilə birlikdə Çin dövlətinin sərhədləri daxilindədir.
Angela Merkelin Si Cinpinə hədiyyə etdiyi ikinci xəritədə isə həmin ərazilər Rusiyanın sərhədləri daxilində, ancaq fərqli görsənmək üçün qırmızı rənglə təsvir edilib. Merkelin bu addımı Çində Almaniyaya qarşı rəğbəti artırmaqla yanaşı, Rusiya ilə keçmiş düşmənçiliyi yenidən qabartdı. O zaman Çin qəzetlərindən birində bu hadisə ilə bağlı baş məqalədə belə bir cümlə vardı: “Biz yüz ilə yaxındır ki, imperializmə (yəni Qərbə) qarşı mübarizə bayrağını daşıyırıq, amma sonda məlum olur ki, bizim torpağımızı şər imperializmi (yəni Qərb) zəbt etməyib”. Başqa bir məqalədə isə deyilirdi ki, bu xəritə əsl xəzinədir. “Bu, dərin məna daşıyan qiymətli hədiyyədir! Bu xəritədə ehtiyacımız olan hər şey var”.
Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin rus imperiyasını bərpa etmək məqsədilə Ukraynaya qarşı 24 fevral 2022-ci ildə başlatdığı və təxminən 46 aydır davam edən cinayətkar müharibə Rusiyanı o qədər zəiflədib ki, onun dağılması artıq zaman məsələsi hesab olunur. Buna görə də Çində Rusiya ərazisinin təxminən 40 faizinə, Uzaq Şərq Federal Dairəsinin 7 milyon kvadrat kilometr ərazisinə iddia edənlərin mövqeyi güclənməyə başlayıb.
Çinin “NetEase” media korporasiyasına məxsus olan və dünyanın ən populyar saytları sırasında yer alan 163.com saytıda dərc olunan məqalədə qeyd edilir ki, Rusiya parçalansa, Uzaq Şərqin 7 milyon kvadrat kilometr ərazisi itirilməməlidir. “Uzaq Şərqdəki bu torpaq Çin üçün xəzinədir, amma Rusiya üçün yükdür. Resurslar baxımından Çinin ehtiyac duyduğu hər şey - almaz, qızıl və meşələr ordadır və onilliklər üçün kifayətdir”.
Tarixi torpaqları Rusiya işğalında olan bütün xalqlar şər imperiyasının dağılacağı günə hazırlaşır ki, yaranacaq tarixi şansdan istifadə edərək torpaqlarını geri qaytarsınlar.

Существует три подхода среди китайцев по вопросу о том, какие территории России должны перейти Китаю. Те, кто опирается на историю, считают, что 1,54 миллиона квадратных километров территории России являются историческими землями Китая, и Пекин должен вернуть эти земли. Второе мнение состоит в том, что территории России площадью 3-4 миллиона квадратных километров должны принадлежать Китаю. Сторонники радикального подхода пропагандируют, что Дальневосточный федеральный округ России площадью примерно 7 миллионов квадратных километров должен полностью перейти Китаю.
Отмечу, что территориальные претензии к России появились сразу после создания Китайской Народной Республики. Первый коммунистический лидер Китая Мао Цзэдун во время своего визита в Москву в 1949 году в переговорах с тогдашним руководителем СССР Иосифом Сталиным обсуждал возвращение этих земель Китаю, однако получил категорический отказ.
Великий Ден Сяопин, спасший в Китае от голода 800 миллионов человек, ближе к концу XX века в переговорах в Пекине с министром иностранных дел Советского Союза Эдуардом Шеварднадзе по предложению о передаче спорных приграничных территорий Китаю получил решительный отказ и сказал: «Вы сейчас отвергаете нашу просьбу относительно небольшой территории. Но известно из истории, что земель, принадлежащих Китаю, гораздо больше по сравнению с этими территориями. Вы не идёте на уступки даже по маленькой территории, Москва должна знать, что китайцы могут терпеливо ждать».
Нынешний руководитель Китая Си Цзиньпин в 2014 году во время визита в Берлин получил в подарок от канцлера Германии Ангелы Меркель очень примечательную карту. Это была «первая точная карта Китая», составленная в Германии в 1735 году. На этой карте территории, которые сейчас принадлежат России — Дальний Восток, Тыва, Амур, Сибирь и Южно-Китайское море со всеми островами — находятся в пределах границ китайского государства.
На второй карте, подаренной Ангелой Меркель Си Цзиньпину, эти территории также были изображены в границах России, но для различия окрашены красным цветом. Этот шаг Меркель не только повысил симпатии Китая к Германии, но и вновь обострил вражду с Россией. Тогда в одной из китайских газет в главной статье было такое предложение: «Мы почти сто лет несли знамя борьбы с империализмом (то есть с Западом), но в итоге выясняется, что наши земли не были захвачены восточным империализмом (то есть Западом)». В другой статье говорилось, что эта карта является настоящим сокровищем. «Это ценнейший подарок с глубоким смыслом! На этой карте есть всё, что нам нужно».
Преступная война, которую президент Российской Федерации Владимир Путин начал против Украины 24 февраля 2022 года с целью восстановления Российской империи и которая продолжается уже примерно 46 месяцев, настолько ослабила Россию, что распад её считается теперь делом времени. Поэтому позиции тех, кто в Китае претендует примерно на 40 процентов территории России, то есть на 7 миллионов квадратных километров Дальневосточного федерального округа, начинают укрепляться.
В статье, опубликованной на сайте 163.com, принадлежащем китайской медиакорпорации «NetEase» и входящем в число самых популярных сайтов мира, говорится, что если Россия распадётся, то не следует терять 7 миллионов квадратных километров Дальнего Востока. «Эта земля на Дальнем Востоке — сокровище для Китая, но бремя для России. Там есть всё, что нужно Китаю с точки зрения ресурсов — алмазы, золото и леса — и этого хватит на десятилетия».
Все народы, чьи исторические земли оккупированы Россией, готовятся к дню распада «восточной империи», чтобы использовать появившийся исторический шанс и вернуть свои земли.