ŞOK RƏQƏM: 200 tələbə vəfat edib
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Dövlət İmtahan Mərkəzinin "Abituriyent" jurnalının 12-ci nömrəsində dərc etdiyi 2025/2026-cı tədris ili üçün tələbə qəbulu və ümumi təhsil müəssisələri üzrə buraxılış imtahanları nəticələrinə dair elmi-statistik materiallarında yer alıb.
Bildirilib ki, onlardan 33-ü bakalavriat, 5-i magistratura, 67-si tam orta ixtisas, 95-i isə orta ixtisas bazası üzrə təhsil alan tələbələr olub.
Bundan başqa, 2025-ci ildə akademik borca görə 938, digər təhsil müəssisəsinə köçürülmə ilə əlaqədar 926 , təhsil haqqının ödənilməməsinə, dərs buraxmaya görə və ya öz xahişi ilə 12 969 tələbə universitetdən xaric edilib.
Təhsil müəssisəsinin fəaliyyətinin dayandırılması ilə əlaqədar xaric edilən tələbələrin sayı 115 olub.

В прошлом учебном году в Азербайджане скончались 200 студентов.
Как сообщает Medianews.az, эта информация содержится в научно-статистическом материале Государственного экзаменационного центра, опубликованном в 12-м номере журнала "Абитуриент" по результатам приёма студентов и выпускных экзаменов общеобразовательных учреждений на 2025/2026 учебный год.
Указано, что из них 33 были бакалаврами, 5 — магистрантами, 67 обучались на базе полного среднего профессионального образования, а 95 — на базе среднего профессионального образования.
Кроме того, в 2025 году за академическую задолженность были отчислены 938 студентов, в связи с переводом в другое учебное заведение — 926, за неуплату образовательного взноса, за пропуск занятий или по собственному желанию — 12 969 студентов.
Количество отчисленных студентов в связи с приостановкой деятельности учебного заведения составило 115 человек.