ŞOK RƏQƏM: 200 tələbə vəfat edib
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Dövlət İmtahan Mərkəzinin "Abituriyent" jurnalının 12-ci nömrəsində dərc etdiyi 2025/2026-cı tədris ili üçün tələbə qəbulu və ümumi təhsil müəssisələri üzrə buraxılış imtahanları nəticələrinə dair elmi-statistik materiallarında yer alıb.
Bildirilib ki, onlardan 33-ü bakalavriat, 5-i magistratura, 67-si tam orta ixtisas, 95-i isə orta ixtisas bazası üzrə təhsil alan tələbələr olub.
Bundan başqa, 2025-ci ildə akademik borca görə 938, digər təhsil müəssisəsinə köçürülmə ilə əlaqədar 926 , təhsil haqqının ödənilməməsinə, dərs buraxmaya görə və ya öz xahişi ilə 12 969 tələbə universitetdən xaric edilib.
Təhsil müəssisəsinin fəaliyyətinin dayandırılması ilə əlaqədar xaric edilən tələbələrin sayı 115 olub.

In the previous academic year, 200 students died in Azerbaijan.
Medianews.az reports that this information was included in the scientific-statistical materials on student admissions for the 2025/2026 academic year and the results of graduation exams for general educational institutions, published in the 12th issue of the "Abiturient" journal by the State Examination Center.
It was reported that among them, 33 were undergraduate, 5 were master's, 67 were full secondary specialized, and 95 were students educated based on secondary specialized education.
In addition, in 2025, 938 students were expelled due to academic debt, 926 due to transferring to another educational institution, and 12,969 students were expelled due to non-payment of tuition, absenteeism, or at their own request.
The number of students expelled due to the suspension of the educational institution's activities was 115.