Erməni KİV Misir Mərdanovdan
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri üzrə şöbə müdiri Hikmət Hacıyev Ermənistanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryanla görüşmək üçün iyunun 14-də bu ölkənin Dilican şəhərinə səfər edib.
Medianews.az Yeniavaz.com-a istinadla xəbər verir ki, Ermənistanın “Hraparak” qəzeti bunun 1992-1994-cü illər müharibəsindən sonra yüksək vəzifəli Azərbaycan rəsmisinin Dilicana ilk səfəri olmadığını yazıb.
Nəşr Dilicana ilk səfər edən yüksəkvəzifəli Azərbaycan rəsmisinin keçmiş təhsil naziri Misir Mərdanov olduğunu qeyd edib.
Qəzet Misir Mərdanovun 3 oktyabr 1946-cı ildə Dilicanın Göyərçin kəndində anadan oldğunu, 1950-ci illərdə həmin yaşayış məntəqəsinin ləğv olunduğunu, əhalinin indiki Dilican icmasının Salah kəndinə köçürüldüyünü bildirib.
Qəzetin yazdığına görə, 1997 və ya 1998-ci illərdə M. Mərdanov təhsil naziri kimi beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün İrəvana gedib və burada olarkən ata evini görmək istədiyini bildirib. Və onun bu arzusu yerinə yetirilib.
M.Mərdanov Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin əməkdaşlarının müşayiəti ilə doğma kəndinə gedib.
Mərdanovla birlikdə rusdilli jurnalist də olub və o, kəndi, məktəbi və Mərdanovların evini çəkib.
O vaxt Mərdanovların evində keçmiş Xanlar, indiki Göygöl rayonundan köçmüş Qriqor Qabrielyan və ailəsi yaşayıb.
M.Mərdanov atası Cümeyl Mərdanovun xahişi ilə bağlarından iki ovuc torpaq götürüb. Geri qayıdarkən M.Mərdanov doğma məktəblərinə də baş çəkib.
Cümeyl Mərdanov o vaxtlar Salah kolxozunun sədri olub.
Qriqor Qabrielyanın ölümündən sonra həyat yoldaşı evi bir İrəvan sakininə satıb, o da öz növbəsində evi Mərdanovların evindən bağ evi kimi istifadə edən başqa bir İrəvan sakininə satıb.

Помощник Президента Азербайджана – руководитель отдела внешнеполитических вопросов Президентской администрации Хикмет Гаджиев 14 июня отправился с визитом в город Дилижан Армении для встречи с секретарём Совета безопасности Армении Арменом Григоряном.
По информации Medianews.az со ссылкой на Yeniavaz.com, армянская газета «Храпарак» пишет, что это не первый визит высокопоставленного азербайджанского чиновника в Дилижан после войны 1992-1994 годов.
Издание отмечает, что первым высокопоставленным азербайджанским чиновником, посетившим Дилижан, был бывший министр образования Мисир Мерданов.
Газета сообщает, что Мисир Мерданов родился 3 октября 1946 года в селе Гёярчин Дилиджанского района, в 1950-х годах это населённое место было ликвидировано, а население переселено в село Салах нынешнего Дилижанского сообщества.
По данным газеты, в 1997 или 1998 годах М. Мерданов, будучи министром образования, посетил Ереван для участия в международной конференции и заявил, что хотел бы увидеть дом своего отца. И это желание было выполнено.
М. Мерданов с сопровождавшими его сотрудниками Национальной службы безопасности Армении отправился в родное село.
Вместе с Мердановым был и русскоязычный журналист, который фотографировал село, школу и дом Мердановых.
В то время в доме Мердановых жил покойный Ханлар, который переехал из нынешнего Гёйгёльского района, а также Григор Габриелян с семьёй.
По просьбе Мисира Мерданова его отец Джумейл Мерданов взял из сада две горсти земли. Возвращаясь, М. Мерданов также посетил родную школу.
В то время Джумейл Мерданов был председателем колхоза Салах.
После смерти Григора Габриеляна его вдова продала дом одному жителю Еревана, который, в свою очередь, продал этот дом другому жителю Еревана, использовавшему его в качестве дачи, отличной от дома Мердановых.