Amnistiya aktı necə qəbul olunur? -
Prezident İlham Əliyev amnistiya elan edilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb. Xəbər rəsmən dekabrın 15-də açıqlanıb.
Medianews.az bildirir ki, konstitusiyaya əsasən, amnistiya aktının qəbul edilməsi Milli Məclisin səlahiyyətinə daxildir. Bu səbəbdən Prezident İlham Əliyev amnistiya aktının layihəsini Milli Məclisə göndərib.
Milli Məclisdə amnistiya aktı layihəsi öncə Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsi ilə İnsan hüquqları komitəsində müzakirə olunur, sonra parlamentin plenar iclasına tövsiyə edilir.
Milli Məclisin iradəsindən asılı olaraq amnistiya aktı bir oxunuşda da qəbul edilə bilər.
Amnistiya aktı parlamentdə sadə səs çoxluğu ilə qəbul edilir.
Prezidentin 2025-ci ilin dekabrında “Konstitusiya və Suverenlik İli” münasibətilə parlamentə göndərdiyi amnistiya aktı tətbiq ediləcəyi şəxslərin, o cümlədən azadlıqdan məhrumetmə cəzasından azad ediləcək məhkumların sayına görə ən böyük amnistiya olacaq. Belə ki, amnistiya aktının ümumilikdə 20 mindən çox şəxsə şamil ediləcəyi gözlənilir. Bunlardan 5 mindən çox məhkumun azadlıqdan məhrumetmə cəzasından azad ediləcəyi, həmin cəzaya məhkum olunmuş 3 mindən artıq şəxsin cəzasının azaldılacağı, 7 mindən çox məhkumun azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasından, 4 minə yaxın məhkumun azadlıqdan məhrumetmə ilə bağlı olmayan digər cəzalardan və ya şərti tətbiq edilmiş cəzalardan, habelə mindən çox şəxsin cinayət məsuliyyətindən azad ediləcəyi proqnozlaşdırılır.

Президент Ильхам Алиев выступил с инициативой объявления амнистии. Сообщение было официально объявлено 15 декабря.
Medianews.az сообщает, что согласно конституции, принятие акта об амнистии входит в полномочия Милли Меджлиса. По этой причине Президент Ильхам Алиев направил проект акта об амнистии в Милли Меджлис.
В Милли Меджлисе проект акта об амнистии сначала обсуждается в Комитете по правовой политике и государственному строительству и Комитете по правам человека, затем рекомендуется на пленарное заседание парламента.
В зависимости от воли Милли Меджлиса акт об амнистии может быть принят за одно чтение.
Акт об амнистии принимается в парламенте простым большинством голосов.
Последняя амнистия в Азербайджане была объявлена в ноябре 2021 года — по случаю первой годовщины Дня Победы 8 ноября.
Амнистия, которую Президент направил в парламент в декабре 2025 года по случаю «Года Конституции и Суверенитета», станет самой крупной по количеству лиц, к которым она будет применена, в том числе по числу освобождаемых от наказания в виде лишения свободы осуждённых. Ожидается, что акт об амнистии охватит в целом более 20 тысяч человек. Из них более 5 тысяч осуждённых будут освобождены от наказания в виде лишения свободы, наказание будет сокращено для более чем 3 тысяч лиц, осуждённых к этому наказанию, более 7 тысяч осуждённых — от наказания в виде ограничения свободы, около 4 тысяч осуждённых — от других наказаний, не связанных с лишением свободы, или от условных наказаний, а также более тысячи лиц будет освобождено от уголовной ответственности.