Amnistiya aktı necə qəbul olunur? -
Prezident İlham Əliyev amnistiya elan edilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb. Xəbər rəsmən dekabrın 15-də açıqlanıb.
Medianews.az bildirir ki, konstitusiyaya əsasən, amnistiya aktının qəbul edilməsi Milli Məclisin səlahiyyətinə daxildir. Bu səbəbdən Prezident İlham Əliyev amnistiya aktının layihəsini Milli Məclisə göndərib.
Milli Məclisdə amnistiya aktı layihəsi öncə Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsi ilə İnsan hüquqları komitəsində müzakirə olunur, sonra parlamentin plenar iclasına tövsiyə edilir.
Milli Məclisin iradəsindən asılı olaraq amnistiya aktı bir oxunuşda da qəbul edilə bilər.
Amnistiya aktı parlamentdə sadə səs çoxluğu ilə qəbul edilir.
Prezidentin 2025-ci ilin dekabrında “Konstitusiya və Suverenlik İli” münasibətilə parlamentə göndərdiyi amnistiya aktı tətbiq ediləcəyi şəxslərin, o cümlədən azadlıqdan məhrumetmə cəzasından azad ediləcək məhkumların sayına görə ən böyük amnistiya olacaq. Belə ki, amnistiya aktının ümumilikdə 20 mindən çox şəxsə şamil ediləcəyi gözlənilir. Bunlardan 5 mindən çox məhkumun azadlıqdan məhrumetmə cəzasından azad ediləcəyi, həmin cəzaya məhkum olunmuş 3 mindən artıq şəxsin cəzasının azaldılacağı, 7 mindən çox məhkumun azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasından, 4 minə yaxın məhkumun azadlıqdan məhrumetmə ilə bağlı olmayan digər cəzalardan və ya şərti tətbiq edilmiş cəzalardan, habelə mindən çox şəxsin cinayət məsuliyyətindən azad ediləcəyi proqnozlaşdırılır.

How is an amnesty act adopted? -
President Ilham Aliyev has initiated the announcement of an amnesty. The news was officially announced on December 15.
Medianews.az reports that according to the constitution, the adoption of an amnesty act falls within the competence of the National Assembly. For this reason, President Ilham Aliyev has sent the draft of the amnesty act to the National Assembly.
In the National Assembly, the draft of the amnesty act is first discussed in the Committee on Legal Policy and State Building and the Committee on Human Rights, then recommended to the plenary session of the Parliament.
Depending on the will of the National Assembly, the amnesty act can also be adopted in one reading.
The amnesty act is adopted in the parliament by a simple majority vote.
The last amnesty in Azerbaijan was announced in November 2021 on the occasion of the first anniversary of November 8 Victory Day.
The amnesty act sent by the president to the parliament in December 2025 on the occasion of the "Year of Constitution and Sovereignty" will be the largest amnesty in terms of the number of persons to whom it will apply, including prisoners to be released from imprisonment. It is expected that in total the amnesty act will apply to more than 20 thousand people. Among them, more than 5 thousand prisoners will be released from imprisonment, the sentences of more than 3 thousand persons sentenced to this punishment will be reduced, more than 7 thousand prisoners will be exempted from restrictions of liberty sentences, about 4 thousand prisoners will be exempted from other punishments not related to imprisonment or from conditionally applied sentences, as well as more than a thousand persons will be exempted from criminal responsibility.