Son günlər Azərbaycanda yumurtanın pərakəndə satış qiymətində nəzərəçarpacaq ucuzlaşma müşahidə olunur. Əvvəllər bir ədədi 9-17 qəpiyə təklif olunan yumurta hazırda bəzi marketlərdə 3-4 qəpiyə satılır. Hətta bəzi iri ticarət şəbəkələri 19 iyun tarixində endirim kampaniyaları çərçivəsində bir ədəd yumurtanı 1 qəpiyə təklif edib. Endirimli qiymətlə təklif edilən yumurtalar isə əsasən Hacıqabul Quşçuluq firmasına aid olub.
Məsələ ilə bağlı ölkənin ən böyük yumurta istehsalçılarından biri olan Hacıqabul Quşçuluq şirkətindən bildirildi ki, yumurtanın qiymətindəki ucuzlaşma mövsümi xarakter daşıyır.
"Belə ki, hər il yay aylarında ölkədə yumurta istehlakı azalır. Bundan əlavə, Azərbaycanın yumurta ixracının əsas hissəsinin yönəldiyi Körfəz ölkələrində İran-ABŞ gərginliyinin yaratdığı çətinliklər ixraca mənfi təsir göstərib. Nəticədə daxili bazarda təklif artıb və qiymətlərdə ucuzlaşma müşahidə olunub. Məhərrəmlik ayı ilə əlaqədar şadlıq saraylarının fəaliyyətinin azalması da istehlaka təsir göstərən amillər sırasındadır.
Şirkət qeyd edib ki, dərs ilinin başa çatması və ictimai iaşə obyektlərində tələbatın azalması da yumurta istehlakının aşağı düşməsinə səbəb olub.
Hacıqabul Quşçuluq Şirkətinin məlumatına görə, hazırda ölkədə yumurta istehsalı daxili tələbatı tam ödəməklə yanaşı, onu əhəmiyyətli dərəcədə üstələyir. Bildirilib ki, istehsal səviyyəsi daxili tələbatın təxminən 125 faizini təşkil edir.
Şirkətin açıqlamasına əsasən, məhz bu səbəblərdən bir sıra iri ticarət şəbəkələri müştərilərin cəlb edilməsi məqsədilə qısamüddətli endirim kampaniyalarına başlayıb".
Qeyd edək ki, Azərbaycan Quş Əti, Yumurta İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası məsələ ilə bağlı açıqlama yayıb. Bildirilib ki, qiymət ucuzlaşması bazarın tələbi ilə baş verib. Assosiasiyanın İdarə Heyətinin sədri Mürvət Həsənlinin sözlərinə görə, hazırda Azərbaycanda gündəlik yumurta istehsalı 6 milyon ədəddən çoxdur: "Ölkə bazarının tələbi 4-4,5 milyon ədəd həddindədir. İstehsal bu tələbdən yüksək olduğu üçün qiymətlər ucuzlaşır. Bu, sırf bazarın tələbinin nəticəsidir.milli.az

In recent days, a significant decrease in the retail price of eggs has been observed in Azerbaijan. Previously, eggs were offered at 9-17 qəpik per piece, but now they are sold for 3-4 qəpik in some markets. Some large retail chains even offered eggs for 1 qəpik each on June 19 as part of discount campaigns. The discounted eggs mainly belonged to the Hacıqabul Poultry company.
Regarding the issue, it was reported by Hacıqabul Poultry, one of the country's largest egg producers, that the price reduction of eggs has a seasonal character.
"That is, egg consumption decreases in the country every year during the summer months. Additionally, difficulties caused by the Iran-US tensions in the Gulf countries, which are the main export destinations of Azerbaijani eggs, negatively affected exports. As a result, supply in the domestic market increased and a price decrease was observed. The reduction in the activities of wedding palaces due to the month of Muharram is also among the factors affecting consumption.
The company noted that the end of the school year and the decreased demand in public catering establishments have also led to a decline in egg consumption.
According to Hacıqabul Poultry Company, currently egg production in the country not only fully meets domestic demand but significantly exceeds it. It was reported that the production level amounts to approximately 125 percent of domestic demand.
According to the company's statement, for these reasons, some large retail chains have started short-term discount campaigns to attract customers."
It should be noted that the Azerbaijan Poultry Meat, Egg Producers and Exporters Association has also released a statement on the matter. It was stated that the price reduction occurred due to market demand. According to Mürvət Həsənli, Chairman of the Association's Board of Directors, the current daily egg production in Azerbaijan exceeds 6 million pieces: "The domestic market demand is about 4-4.5 million pieces. Since production is higher than this demand, prices decrease. This is purely the result of market demand." milli.az