Bu qadağa fevralın 1-dək
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyində "Ov Məsələləri üzrə Koordinasiya Şurası"nın növbəti iclası keçirilib.
Mətbuat.az xəbər verir ki, bu barədə Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, iclasda aparılan ekoloji monitorinqlərin nəticələri və mövcud elmi göstəricilər əsasında 20 dekabr 2025-ci il tarixindən 1 fevral 2026-cı il tarixinədək ov mövsümünün açıq elan edilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Xidmətin rəsmisi Arzu Babayeva bildirib ki, su-bataqlıq ərazilərində müşahidə olunan ekosistem dəyişiklikləri, eləcə də fauna üzrə aparılan ilkin monitorinqlərin nəticələri nəzərə alınaraq ov mövsümünün fəaliyyəti əvvəlcədən planlaşdırılmış müddətdən daha erkən dayandırılmışdı:
"Sonrakı mərhələdə həyata keçirilən təkrar ekoloji müşahidələr, heyvan populyasiyalarının sayımı və qışlama şəraitinin qiymətləndirilməsi nəticəsində müəyyən olunub ki, bəzi növlər üzrə populyasiya göstəriciləri sabitləşib, quşların qışlama dövrünün ekoloji baxımdan ən həssas mərhələsi başa çatıb. Mövcud elmi əsaslar, monitorinqlərin nəticələri və ekoloji tarazlığın qorunması prinsipləri nəzərə alınaraq ov mövsümünün sabahdan açılması məqsədəuyğun hesab edilib".

This ban is until February 1st.
The next meeting of the "Coordination Council on Hunting Issues" was held at the Ministry of Ecology and Natural Resources.
Press.az reports that this information was provided by the Biodiversity Conservation Service.
It was stated that based on the results of ecological monitoring conducted during the meeting and existing scientific indicators, a decision was made to declare the hunting season open from December 20, 2025 to February 1, 2026.
Service official Arzu Babayeva noted that considering the observed ecosystem changes in wetland areas, as well as the results of initial monitoring conducted on fauna, the hunting season was previously suspended earlier than the planned period:
"In a subsequent phase, repeated ecological observations, animal population counts, and evaluation of the wintering conditions revealed that population indicators for some species have stabilized, and the ecologically most sensitive phase of the birds’ wintering period has ended. Taking into account the existing scientific foundations, the results of monitoring, and the principles of preserving ecological balance, it was deemed appropriate to open the hunting season starting tomorrow."