Bu qadağa fevralın 1-dək
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyində "Ov Məsələləri üzrə Koordinasiya Şurası"nın növbəti iclası keçirilib.
Mətbuat.az xəbər verir ki, bu barədə Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, iclasda aparılan ekoloji monitorinqlərin nəticələri və mövcud elmi göstəricilər əsasında 20 dekabr 2025-ci il tarixindən 1 fevral 2026-cı il tarixinədək ov mövsümünün açıq elan edilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Xidmətin rəsmisi Arzu Babayeva bildirib ki, su-bataqlıq ərazilərində müşahidə olunan ekosistem dəyişiklikləri, eləcə də fauna üzrə aparılan ilkin monitorinqlərin nəticələri nəzərə alınaraq ov mövsümünün fəaliyyəti əvvəlcədən planlaşdırılmış müddətdən daha erkən dayandırılmışdı:
"Sonrakı mərhələdə həyata keçirilən təkrar ekoloji müşahidələr, heyvan populyasiyalarının sayımı və qışlama şəraitinin qiymətləndirilməsi nəticəsində müəyyən olunub ki, bəzi növlər üzrə populyasiya göstəriciləri sabitləşib, quşların qışlama dövrünün ekoloji baxımdan ən həssas mərhələsi başa çatıb. Mövcud elmi əsaslar, monitorinqlərin nəticələri və ekoloji tarazlığın qorunması prinsipləri nəzərə alınaraq ov mövsümünün sabahdan açılması məqsədəuyğun hesab edilib".

В Министерстве экологии и природных ресурсов состоялось очередное заседание Координационного совета по вопросам охоты.
Как сообщает Mətbuat.az, об этом было сообщено из Службы охраны биологического разнообразия.
Было отмечено, что на основании результатов проведенных экологических мониторингов и имеющихся научных показателей было принято решение объявить открытым охотничий сезон с 20 декабря 2025 года по 1 февраля 2026 года.
Официальный представитель Службы Арзу Бабаева отметила, что с учетом изменений в экосистемах, наблюдаемых в водно-болотных угодьях, а также результатов первичных мониторингов фауны деятельность охотничьего сезона была прекращена раньше запланированного срока:
"В последующем, по результатам повторных экологических наблюдений, подсчета численности животных и оценки условий зимовки было установлено, что показатели численности популяций по некоторым видам стабилизировались, экологически наиболее чувствительный этап зимовки птиц завершился. С учетом существующих научных оснований, итогов мониторингов и принципов сохранения экологического баланса было признано целесообразным открыть охотничий сезон с завтрашнего дня".