Dirijoru tanımaq üçün
Həmişəki maraqlı mövzularla həyatımıza davam edirik. Yenə kimsə bulvarda gülləri ayaqlayıb. Belə vəziyyətlərdə, mən həmişə, indiki uşaqlar tanımaz, Səbailin əski polis rəisi Nazim Nağıyevi xatırlayıram. 2006-cı ilədək onun sayəsində rayon ərazisində müxalifətçilərin iki-iki toplaşması belə qadağan idi. Sonradan bu müsbət təcrübə bütün ölkəmizdə tətbiq olunmağa başlamışdır, indi heç bir-bir toplaşmağa da icazə yoxdur. Nəsə, o çağlar yenə hansısa partiya cızığından çıxmışdı, Nazim müəllim isə televiziyaya açıqlama vermişdi: “Müxalifətçilər bulvarda çimənliyi tapdalayır”. Yəqin müasir dövrümüzün müxalifət partiyalarını da bloqerlər Lala, İsmila, Nara və Hilli əvəz edir (adlarını xəbərdən götürmüşəm, yoxsa oxucular belə şeyləri izlədiyimi zənn edib məndən bədgüman olarlar).
Söhbət açılıb, Nazim müəllim opera sənətinin də möhkəm aşiqi idi, lakin pensiya dövründə təyyarə məktəbində çalışmağa başlamışdı, gənclərimizə uçmağı öyrədirdi. Halbuki, opera sahəsində hazırda gərginlik müşahidə edilir, oranı tənzimləmək üçün yaxşı bir rəisə ehtiyac vardır.
Opera-baletdə narazılıq ora təzə başçı qoyulandan sonra şiddətli şəkil almışdır. Müdir bəzi əməkdar və xalq artistlərini işdən çıxarıb, deyir bunlara ehtiyacımız yoxdur, oxuyub-oynayanlarımız çoxdur. Bir nəfəri Gəncədə ayrı işi də olduğu üçün qovub. (Eyni zamanda manısların məktəbində rüşvətxorluq iddiaları ortaya atılıbdır, hərçənd, ordakı ayrı adam olmalıdır. Sadəcə, əlavə fakt kimi yazdım ki, vəziyyətin necə dramatik olduğunu görəsiniz. Bəlkə manıs sənətimizdə sülh yaratmaq üçün Trampa müraciət elədik).
Yanlış yanaşmadır. Birincisi, xalqımız musiqisevər xalqdır, manısın bolluğunun ziyanı yoxdur. Ən azı sünnətdə klavesin çalıb, “Fiqaronun toyunda”n səhnə göstərib pul qazanarlar.
İkincisi, əməkdarı çıxarmısan, lap bunu qəbul elədik, bəs xalq artistini çıxartmaq nəmənədir? Ayıb deyilmi? Ondansa gəl xalqımızı respublikadan çıxart. Bircə o qalıb. Xalq artisti ancaq səhnədə ölməlidir. Fəxri adlar haqqında qanuna əsasən bunu yazıram. Həmin qanuna görə xalq yazıçısı kitab yazdığı yerdə, xalq rəssamı isə əlində fırça rəhmətə getməyə borcludur. (Qanuna görə köşə yazarları da hansısa künc-bucaqda ölməlidir, lakin indi mövzumuz bu deyil).
Üçüncüsü, Gəncə teması lap anekdotdur, çünki operamıza təzə qoyulan müdirin özü xaricdə yaşayırdı, ayda-ildə bura gələrdi, məsələn, Novruzda tonqaldan tullanmağa-zada. İndi necə olur sən Milan və Vyanada qastrolda ola-ola burda müdirlik edə bilirsən, lakin dirijor Gəncədən çubuğunu Bakıya uzada bilmir?
Yəqin Gəncədən gələndə müdirə xurma gətirməyib, ona görə narazıçılıq yaranıb. Gərək insanın əli dolu olsun. Həmişə çubuq fırlatmaqla iş düzəlmir, zənbil də lazımdır.
Söz köşəsinə çəkər, bu məqamda kaman ustası Habil Əliyevdən bir pritçanın tam yeridir.
Dirijor Nəriman Əzimov həmişə Habilə sataşırmış, deyirmiş hökumət səni çox şişirdir, orden-medal verir, rəsmi tədbirlərə çağırır və sairə. Bir gün yenə bu tema düşəndə məclisə hansısa rəssam girir, deyir: “Habil müəllim, portretinizi işləməliyəm, mənə bir fotonuzu verin”. Əzimov əsəbləşir: “Bax, hətta portretini də sifariş ediblər!” Rəssam təəccüblənir, soruşur: “Habil müəllim, bu kimdir?”. Habil deyir: “Bu, dirijordur, sənin yerlindir, gəncəlidir”. Rəssam deyir, yox, tanımadım. Habil Əliyev deyir: “Nəriman, heç yerlin də səni tanımadı, bunun səbəbi bilirsənmi nədir? Sən həmişə səhnədə arxanı camaata çevirirsən, indi dön, yerlin arxadan baxsın, tanıyacaq səni”.

Мы продолжаем нашу жизнь с привычно интересными темами. Опять кто-то на бульваре топтал цветы. В таких ситуациях я всегда вспоминаю начальника старой полиции Сабайла Назима Нагиева. До 2006 года, благодаря ему, на территории района была запрещена даже двух- или тройственная встреча оппозиционеров. Позже этот положительный опыт начали применять по всей нашей стране, и теперь вообще запрещено собираться вместе. В общем, тогдашние времена уже выходили за рамки какой-то партии, а учитель Назим давал объяснение по телевидению: "Оппозиционеры топчут газоны на бульваре". Наверное, современные оппозиционные партии заменяют блогеры Лала, Исмила, Нара и Хилли (их имена я взял из новостей, иначе читатели подумают, что я слежу за такими вещами).
Разговор зашел, и учитель Назим был большим любителем оперного искусства, однако на пенсии он начал работать в лётном училище, обучая наших молодых людей летать. Между тем, в области оперы сейчас наблюдается напряжённость, и для регулирования этого нужна хорошая глава.
Недовольство в опере и балете резко усилилось после назначения нового руководителя. Директор уволил некоторых заслуженных и народных артистов, говоря, что они не нужны, что у нас много тех, кто умеет петь и играть. Одного из них выгнали из Гянджи, потому что у него там была другая работа. (Одновременно в лётном училище предъявлены обвинения в коррупции, хотя там могут быть другие люди. Просто добавляю это как дополнительный факт, чтобы вы увидели, насколько все драматично. Может быть, для установления мира в нашем искусстве обратимся к Трампу).
Это неправильный подход. Во-первых, наш народ любит музыку, и избыток лётчиков не вреден. По крайней мере, на празднике Фигаро можно играть на клавишах и выступать на сцене, чтобы заработать деньги.
Во-вторых, если уж увольнять заслуженных артистов, и это примем, то что значит увольнять народного артиста? Разве это не позор? Лучше уж выгонять наш народ из республики. Остаётся только это. Народный артист должен умирать только на сцене. Пишу это на основании закона о почётных званиях. По этому закону народный писатель должен умирать в месте, где пишет книги, а народный художник умирает с кистью в руках. (По закону кавказские обозреватели тоже должны умирать в каком-нибудь углу, но сейчас не об этом тема).
В-третьих, тема Гянджи — это уже анекдот, потому что новый директор нашей оперы сам жил за границей, приезжал сюда раз в год — например, на Новруз прыгать через костёр. Как может быть так, что будучи на гастролях в Милане и Вене, он руководит здесь, а дирижёр из Гянджи не может донести свою палочку до Баку?
Наверное, он не привёз сухофруктов директору из Гянджи, вот почему и возникло недовольство. Человек должен всегда иметь подарки в руках. Постоянно крутить палочку — это не решение, нужна и корзина.
К слову, к мастерству скрипача Хабила Алиева относится одна подходящая притча.
Дирижёр Нариман Азимов всегда подкалывал Хабила, говоря, что правительство слишком его раздувает, даёт ордена и медали, приглашает на официальные мероприятия и прочее. Однажды в таком разговоре в комнату зашёл какой-то художник и сказал: "Учитель Хабил, я должен нарисовать ваш портрет, дайте мне вашу фотографию". Азимов рассердился: "Смотри, и заказать уже портрет решили!". Художник удивился и спросил: "Учитель Хабил, кто это?". Хабил ответил: "Это дирижёр, ваш земляк, он из Гянджи". Художник сказал, что не узнал его. Хабил Алиев сказал: "Нариман, даже твои земляки тебя не узнали, знаешь почему? Ты всегда на сцене обращён спиной к публике, повернись теперь, пусть земляки видят тебя спереди и узнают".