Dirijoru tanımaq üçün
Həmişəki maraqlı mövzularla həyatımıza davam edirik. Yenə kimsə bulvarda gülləri ayaqlayıb. Belə vəziyyətlərdə, mən həmişə, indiki uşaqlar tanımaz, Səbailin əski polis rəisi Nazim Nağıyevi xatırlayıram. 2006-cı ilədək onun sayəsində rayon ərazisində müxalifətçilərin iki-iki toplaşması belə qadağan idi. Sonradan bu müsbət təcrübə bütün ölkəmizdə tətbiq olunmağa başlamışdır, indi heç bir-bir toplaşmağa da icazə yoxdur. Nəsə, o çağlar yenə hansısa partiya cızığından çıxmışdı, Nazim müəllim isə televiziyaya açıqlama vermişdi: “Müxalifətçilər bulvarda çimənliyi tapdalayır”. Yəqin müasir dövrümüzün müxalifət partiyalarını da bloqerlər Lala, İsmila, Nara və Hilli əvəz edir (adlarını xəbərdən götürmüşəm, yoxsa oxucular belə şeyləri izlədiyimi zənn edib məndən bədgüman olarlar).
Söhbət açılıb, Nazim müəllim opera sənətinin də möhkəm aşiqi idi, lakin pensiya dövründə təyyarə məktəbində çalışmağa başlamışdı, gənclərimizə uçmağı öyrədirdi. Halbuki, opera sahəsində hazırda gərginlik müşahidə edilir, oranı tənzimləmək üçün yaxşı bir rəisə ehtiyac vardır.
Opera-baletdə narazılıq ora təzə başçı qoyulandan sonra şiddətli şəkil almışdır. Müdir bəzi əməkdar və xalq artistlərini işdən çıxarıb, deyir bunlara ehtiyacımız yoxdur, oxuyub-oynayanlarımız çoxdur. Bir nəfəri Gəncədə ayrı işi də olduğu üçün qovub. (Eyni zamanda manısların məktəbində rüşvətxorluq iddiaları ortaya atılıbdır, hərçənd, ordakı ayrı adam olmalıdır. Sadəcə, əlavə fakt kimi yazdım ki, vəziyyətin necə dramatik olduğunu görəsiniz. Bəlkə manıs sənətimizdə sülh yaratmaq üçün Trampa müraciət elədik).
Yanlış yanaşmadır. Birincisi, xalqımız musiqisevər xalqdır, manısın bolluğunun ziyanı yoxdur. Ən azı sünnətdə klavesin çalıb, “Fiqaronun toyunda”n səhnə göstərib pul qazanarlar.
İkincisi, əməkdarı çıxarmısan, lap bunu qəbul elədik, bəs xalq artistini çıxartmaq nəmənədir? Ayıb deyilmi? Ondansa gəl xalqımızı respublikadan çıxart. Bircə o qalıb. Xalq artisti ancaq səhnədə ölməlidir. Fəxri adlar haqqında qanuna əsasən bunu yazıram. Həmin qanuna görə xalq yazıçısı kitab yazdığı yerdə, xalq rəssamı isə əlində fırça rəhmətə getməyə borcludur. (Qanuna görə köşə yazarları da hansısa künc-bucaqda ölməlidir, lakin indi mövzumuz bu deyil).
Üçüncüsü, Gəncə teması lap anekdotdur, çünki operamıza təzə qoyulan müdirin özü xaricdə yaşayırdı, ayda-ildə bura gələrdi, məsələn, Novruzda tonqaldan tullanmağa-zada. İndi necə olur sən Milan və Vyanada qastrolda ola-ola burda müdirlik edə bilirsən, lakin dirijor Gəncədən çubuğunu Bakıya uzada bilmir?
Yəqin Gəncədən gələndə müdirə xurma gətirməyib, ona görə narazıçılıq yaranıb. Gərək insanın əli dolu olsun. Həmişə çubuq fırlatmaqla iş düzəlmir, zənbil də lazımdır.
Söz köşəsinə çəkər, bu məqamda kaman ustası Habil Əliyevdən bir pritçanın tam yeridir.
Dirijor Nəriman Əzimov həmişə Habilə sataşırmış, deyirmiş hökumət səni çox şişirdir, orden-medal verir, rəsmi tədbirlərə çağırır və sairə. Bir gün yenə bu tema düşəndə məclisə hansısa rəssam girir, deyir: “Habil müəllim, portretinizi işləməliyəm, mənə bir fotonuzu verin”. Əzimov əsəbləşir: “Bax, hətta portretini də sifariş ediblər!” Rəssam təəccüblənir, soruşur: “Habil müəllim, bu kimdir?”. Habil deyir: “Bu, dirijordur, sənin yerlindir, gəncəlidir”. Rəssam deyir, yox, tanımadım. Habil Əliyev deyir: “Nəriman, heç yerlin də səni tanımadı, bunun səbəbi bilirsənmi nədir? Sən həmişə səhnədə arxanı camaata çevirirsən, indi dön, yerlin arxadan baxsın, tanıyacaq səni”.

We continue our lives with the usual interesting topics. Again, someone has trampled the flowers on the boulevard. In such situations, I always remember the former police chief of Sabail, Nazim Nagiyev, whom today's children would not recognize. Until 2006, thanks to him, even the gatherings of opposition members two by two were prohibited within the district. Later, this positive experience began to be applied throughout our country, and now no gatherings are allowed at all. Somehow, back then some opposition groups had deviated from their party line, and teacher Nazim gave a statement to the television: "Opposition members are trampling the grass on the boulevard." Presumably, our modern opposition parties are replaced by bloggers Lala, Ismila, Nara, and Hilli (I took their names from the news, otherwise readers might think I follow such things and suspect me).
The conversation opened, and teacher Nazim was also a great lover of opera art, but during his retirement period, he began working at the aviation school, teaching our youth to fly. Meanwhile, there is currently tension in the opera field and a good director is needed to regulate it.
Dissatisfaction in opera-ballet has intensified since a new chief was appointed there. The director dismissed some honored and people's artists, saying we don't need them; we have many who sing and act. One person was fired because he also had another job in Ganja. (At the same time, allegations of corruption have emerged at the theater school, although there should be a different person there. I just wrote this as an additional fact so you can see how dramatic the situation is. Maybe to create peace in our theater art, we should appeal to Trump).
This is the wrong approach. First, our people are music lovers; there is no harm in having many theater actors. At least they can play the keyboard harmoniously and perform scenes from "The Marriage of Figaro" to earn money.
Second, you fired an honored artist, we accept that, but what is the meaning of firing a people's artist? Isn't that shameful? Instead, come on and deport our people from the republic. This is the only thing left. A people's artist should only die on stage. I write this based on the law on honorary titles. According to that law, a people's writer should die where he writes his book, and a people's painter should die with a brush in hand. (According to the law, columnists should also die in some corner, but that is not our topic now).
Third, the Ganja theme is quite a joke because the new director appointed to our opera himself lived abroad and came here once or twice a year, for example, to jump over the bonfire on Novruz. How is it possible that you can be on tour in Milan and Vienna and still be the director here, yet the conductor from Ganja cannot even extend his baton to Baku?
Probably, when coming from Ganja, he did not bring dates for the director, which caused dissatisfaction. A person should always have full hands. Constantly waving a baton doesn't fix work; a basket is also needed.
Bringing the conversation to a close, this moment is perfect for a parable from violin master Habil Aliyev.
Conductor Nariman Azimov always teased Habil, saying the government exaggerates you a lot, giving you orders and medals, inviting you to official events, and so on. One day, when this theme came up again, some painter came into the gathering and said: "Teacher Habil, I need to work on your portrait, give me a photo of you." Azimov got annoyed: "See, they even ordered his portrait!" The painter was surprised and asked: "Teacher Habil, who is this?" Habil said: "This is the conductor, he is your compatriot, from Ganja." The painter said, no, I did not recognize him. Habil Aliyev said: "Nariman, not a single local recognized you either, do you know why? You always turn your back to the audience on stage, now turn around so the locals can see and recognize you."