Partiya üçün “5 min tələbi” dəyişsinmi?
2023-cü ildən tətbiq olunan “Siyasi partiyalar haqqında” qanuna görə, dövlət qeydiyyatına alınması üçün siyasi partiyanın azı 5000 üzvü olmalıdır. 1992-2022-ci illərdə qüvvədə olmuş qanunda dövlət qeydiyyatı üçün 1000 üzv kifayət edirdi. Tələbin sərtləşməsi Azərbaycanda siyasi partiyaların iki dəfədən çox azalması – 59-dan 26-ya düşməsi ilə nəticələnib, yeni partiyalar isə təsis olunmur.
“Siyasi partiyalar haqqında” qanunun yumşaldılması, qeydiyyat üçün minimum üzv tələbinin 5000 nəfər deyil, daha az götürülməsi mümkündürmü?
Medianews.az saytı bu sualla partiya liderlərinə müraciət edib.
Respublikaçı Alternativ Partiyası Siyasi Komitəsinin sədri Natiq Cəfərli bildirib ki, əslində 10 milyonluq ölkədə 5 min üzv tələbi o qədər də çox deyil: “Amma məsələyə yanaşma tərzi dəyişməlidir. Proporsional seçki sisteminə keçilməli və partiyaya üzv olanların yox, səs verənlərin sayı daha çox nəzərə alınmalıdır. Tutalım, proporsional siyahı ilə seçkidə iştirak edən partiyanın namizədləri 10 mindən çox səs topladığı halda həmin partiya artıq rəsmən qeydiyyata alınmış sayıla bilər. Yəni belə bir yanaşma tətbiq etmək mümkündür. Amma 2005-ci ildən bəri bizdə parlament seçkiləri yalnız majoritar sistemlə keçirilir, proporsional üsul 2002-ci ildə ləğv olunub”.
Natiq Cəfərlinin sözlərinə görə, siyasi partiyaların dövlət qeydiyyatına alınması üçün azı 5 min üzvün olması tələbi müəyyən çətinliklər yaradır: “Amma yenə deyirəm, hər halda 10 milyonluq ölkədə buna çox ağır tələb kimi də baxmaq olmaz. Bayaq vurğuladığım kimi, yanaşmanın dəyişməsi daha vacibdir. Gələcəkdə proporsional seçki sisteminə keçilməsi, partiyaların qeydiyyatı məsələsinin də qanunda seçici sayı əsasında müəyyənləşməsi daha yaxşı olardı. Bu həm də partiyaların seçkilərdə iştirakını təşviq edən bir addıma çevrilərdi”.
Ağ Partiyanın sədri Tural Abbaslı da 5 min üzv tələbini normal sayır: “Əgər siyasi partiya kimi fəaliyyət göstərmək istəyirsənsə, heç olmasa 5 min nəfəri partiyaya cəlb edə bilməlisən. Yoxsa 3-5 nəfər də bir araya gəlib partiya yarada bilər. Mən Azərbaycanda partiyaların fəaliyyətinin zəifliyini 5 minlik limitlə bağlamazdım. Problem daha çox partiyaların siyasi oyunçu kimi imtiyazlarının olmamasında, dövlətin partiyaların işinə lazımi qədər şərait yaratmamasındadır. Tutalım, dövlət paytaxtda partiyaların mərkəzi qərargahları üçün heç olmasa balaca bir ofis ayırır. Regionlarda isə ofis əməlli-başlı problemdir.
Maliyyələşmə məsələsi çox problematikdir. Partiyaların rayon təşkilatları, özəkləri, hər yaşayış məntəqəsinə çatacaq qədər şəbəkəsi olmalıdır. Bu strukturu saxlamaq üçün isə vəsait lazımdır. Bizdə partiyaların dövlətdən maliyyələşməsi simvolik xarakter daşıyır, dövlətin ayırdığı vəsait geniş siyasi fəaliyyətə kifayət etmir. İanələr, üzvlük haqları olmasa, partiyalar demək olar fəaliyyət göstərə bilməz. Azərbaycanda hakim Yeni Azərbaycan Partiyasından başqa heç bir partiyanın maliyyələşməsi normal, standartlara uyğun deyil. Bu baxımdan hakim partiyadan başqa bütün partiyaların fəaliyyəti daha çox fədakarlıq, qəhrəmanlıq üzərinə qurulub. Hələ mən partiyalara siyasi proseslərdə yaradılan süni əngəllərə, seçkilərdə partiya namizədlərinə qarşı ortaya çıxan problemlərə toxunmuram. Bütün bunlara rəğmən ölkədə bu qədər partiyanın qalmasının özü əlahiddə hadisədir”.
Tural Abbaslı hesab edir ki, siyasi partiyalarla bağlı yeni qanuna ehtiyac var: “Yeni qanun Azərbaycanın yeni şərtlərinə uyğun olmalı, real siyasi səhnə nəzərə alınaraq yazılmalıdır. Partiyaların fəaliyyətinin gücləndirilməsi üçün ciddi addımlara ehtiyac var. Bu, geniş məsələdir. Eləcə bir məqamı deyim. Siyasi partiya seçkilərdə, ən çox da parlament seçkilərində topladığı səslərlə görə formalaşır. Bizdə vətəndaş parlament seçkisində bitərəf kimi iştirak etmək istəyəndə seçki qurumuna cəmi 3-5 adda sənəd təqdim edir, partiya namizədi kimi iştirak etmək istəyəndə isə 15-20 sənəd hazırlayıb verməlidir. Halbuki partiyaların namizədləri daha rahat qeydiyyatdan keçməlidir, nəinki siyasi prosesə bəlkə də təsadüfdən qoşulmaq qərarına gəlmiş bir şəxsin namizədliyi. Neçə-neçə bu cür problemi sadalamaq olar. Ona görə bir daha vurğulayıram ki, “Siyasi partiyalar haqqında” qanun kökündən dəyişməli, faktiki yenidən yazılmalıdır. Yalnız yeni standartların tətbiqi partiyaların normal, rəqabət mühitində fəaliyyəti göstərməsinə yol aça bilər”.
Milli İstiqlal Partiyasının sədri, parlamentin deputatı Arzuxan Əlizadə bildirir ki, 2023-cü ildə 5 min üzv tələbinin tətbiqinə başlanandan bəri partiyalar hər il öz üzvləri haqda məlumatları dövlət reyestrinə daxil edir: “Hər dəfə partiyanın yeni üzvləri, dünyasını dəyişmiş və ya partiyadan çıxmış şəxslər haqda məlumatlar əsasında reyestr təzələnir. Görünən odur ki, siyasi partiyaların qanunun bu tələbindən ciddi narahatlığı yoxdur. Ən azından hazırda dövlət qeydiyyatında olan partiyaların narazı olduğu görünmür. Ona görə hesab etmirəm ki, yaxın dövrdə partiya üzvlərinin sayının 5 min nəfərdən az olmaması ilə bağlı məsələ yenidən gündəmə gətirilə, limitin dəyişdirilməsi təklifi verilə bilər. Qanun hələ yeni tətbiq olunur. Bu baxımdan yaxın zamanda ən azı partiya üzvlərinin sayı ilə bağlı hər hansı dəyişikliyə gediləcəyini gözləmirəm. Buna əsas verə biləcək proses görünmür”.
Ədalət Partiyasının sədri Mütəllim Rəhimov hesab edir ki, əvvəlcə siyasi partiyalara münasibət, partiyaların cəmiyyət və dövlət həyatında yeri düzgün müəyyən edilməlidir: “Üzvlərin və partiyaların sayı, qeydiyyat proseduru kimi məsələlər ikinci dərəcəli məsələlərdir. İndi ölkəmizdə siyasi institutlaşma problemləri diqqət mərkəzində saxlanmalıdır. Siyasi partiya təkcə hakimiyyətin dediyinin əksini söyləmək naminə yaranmır. Onlar cəmiyyəti dövlətin müdafiəsi üçün səfərbər etməyi, davranışları ilə hakimiyyətə alternativ qüvvə olduğunu sübuta yetirməyi bacarmalıdır. Bunun üçün say deyil, münasibət, təsir gücü, elmi-siyasi potensial əsasdır. Üzvlərinin say çoxluğu siyasi partiyanın güclü olması anlamına gəlmir.
Zənnimcə, siyasi partiyaların qeydiyyatı üçün 5 min üzv tələbi onların fəaliyyətini tənzimləmək ehtiyacından qaynaqlanıb. Çünki adekvat olmayan şəxslərin yaratdığı, faktiki yalnız sədrdən ibarət olan partiyalar bütövlükdə siyasi qurumları gözdən salırdı. Yeni qanun bu boşluğu aradan qaldırmağa yardım göstərdi. Artıq siyasi partiyaların missiyası cəmiyyətə getdikcə daha da aydın bəlli olur. Onların nüfuzu artır, təsir imkanları güclənir. Cəmiyyət və siyasi institutlaşma daim dəyişir və inkişaf edir. Buna adekvat olaraq gələcəkdə siyasi partiyaların qeydiyyatı ilə bağlı say məsələsinə qayıtmaq olar”.
Qeyd: Məqalə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə və müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq “İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi, vətəndaşların hüquqi, siyasi mədəniyyət səviyyəsinin yüksəldilməsi, sosial və siyasi fəallığının artırılması” mövzusunda hazırlanıb.

Согласно Закону «О политических партиях», вступившему в силу с 2023 года, для государственной регистрации политическая партия должна иметь не менее 5000 членов. В законе, действовавшем в 1992-2022 годах, для государственной регистрации было достаточно 1000 членов. Ужесточение требования привело к тому, что в Азербайджане количество политических партий сократилось более чем в два раза — с 59 до 26, а новые партии не создаются.
Возможно ли смягчение закона «О политических партиях», снижение минимального требования к числу членов для регистрации не до 5000 человек, а до меньшего количества?
Medianews.az обратился с этим вопросом к лидерам партий.
Председатель Политического комитета Республиканской альтернативной партии Натиг Джафарли заявил, что на самом деле требование в 5 тысяч членов в стране с населением в 10 миллионов — это не так уж и много: «Но подход к вопросу должен измениться. Необходимо перейти на пропорциональную систему выборов, и учитывать не количество членов партии, а количество избирателей, проголосовавших за неё. Допустим, если кандидаты партии, участвующей по пропорциональному списку, набрали более 10 тысяч голосов, то такая партия уже может считаться официально зарегистрированной. Такой подход возможен. Однако с 2005 года у нас парламентские выборы проходят только по мажоритарной системе, а пропорциональный метод был отменён в 2002 году».
По словам Натига Джафарли, требование иметь не менее 5 тысяч членов для государственной регистрации партий вызывает определённые трудности: «Но, повторяю, в стране с населением в 10 миллионов нельзя считать это чрезмерно строгим требованием. Как я уже подчеркнул, более важен смена подхода. В будущем было бы лучше перейти на пропорциональную систему выборов и регулировать регистрацию партий исходя из количества избирателей. Это также стало бы шагом, стимулирующим участие партий в выборах».
Председатель Партии Света Турал Аббаслы также считает требование 5 тысяч членов нормальным: «Если хочешь действовать как политическая партия, ты должен суметь привлечь хотя бы 5 тысяч человек в партию. Иначе 3-5 человек могут объединиться и создать партию. Я не связывал бы слабую активность партий в Азербайджане с лимитом в 5 тысяч. Проблема больше в том, что у партий нет преференций как у политических игроков, и государство не создает достаточные условия для их деятельности. Допустим, государство выделяет хотя бы небольшой офис центральным партийным штабам в столице. В регионах же вопрос офиса — серьёзная проблема.
Вопрос финансирования очень проблематичен. Партийные организации в районах, ячейки, сети в каждом населенном пункте должны быть. Чтобы поддерживать структуру, нужны средства. Финансирование партий государством у нас носит символический характер, выделяемых средств недостаточно для широкой политической деятельности. Без пожертвований и членских взносов партии практически не могут функционировать. За исключением правящей Новой Азербайджанской партии, финансирование остальных партий не соответствует нормам и стандартам. В этом смысле деятельность всех партий, кроме партии власти, более связана с самоотверженностью и героизмом. Еще не упомянул искусственные препятствия, создаваемые партиям в политических процессах, и проблемы, возникающие у партийных кандидатов на выборах. Несмотря на всё это, сохранение такого большого количества партий в стране — это само по себе исключительное событие».
Турал Аббаслы считает, что необходим новый закон о политических партиях: «Новый закон должен соответствовать новым условиям Азербайджана, должен быть составлен с учётом реальной политической картины. Необходимы серьёзные шаги по укреплению деятельности партий. Это широкая тема. Хочу отметить один момент. Политическая партия формируется на основе голосов, полученных на выборах, особенно на парламентских выборах. Если гражданин хочет участвовать в выборах как независимый кандидат, он подает избирательным комиссиям всего 3-5 документов, а если хочет участвовать как кандидат от партии, должен подготовить и предоставить 15-20 документов. Между тем, кандидаты от партий должны регистрироваться более просто, чем лица, возможно случайно решившие участвовать в политическом процессе. Можно перечислять такие проблемы долго. Поэтому я вновь подчёркиваю: закон «О политических партиях» должен быть коренным образом изменён, фактически переписан. Только применение новых стандартов позволит партиям функционировать нормально в конкурентной среде».
Председатель Партии национальной независимости, депутат парламента Арзухан Ализаде отмечает, что с момента введения с 2023 года требования о 5 тысячах членов партии, партии ежегодно вносят сведения о своих членах в государственный реестр: «Каждый раз реестр обновляется на основании новых членов партии, умерших или вышедших из партии лиц. Видно, что у политических партий нет серьёзного недовольства этим требованием закона. По крайней мере, среди зарегистрированных партий я не наблюдаю протеста. Поэтому не считаю, что в ближайшее время вопрос о минимальном количестве членов партии в 5 тысяч человек будет вновь поднят или будет предложено изменить лимит. Закон пока применяется недавно. В связи с этим не ожидаю изменений, связанных с числом членов партий в ближайшее время. Нет процессов, которые могли бы этому способствовать».
Председатель Партии Справедливости Мюталли Рахимов считает, что сначала нужно правильно определить отношение к политическим партиям, их место в жизни общества и государства: «Количество членов и партий, процедура регистрации — это второстепенные вопросы. Сейчас в нашей стране следует сосредоточиться на проблемах институционализации политики. Политическая партия не возникает просто для того, чтобы говорить противоположное власти. Они должны суметь мобилизовать общество для защиты государства, своей деятельностью доказать, что могут быть альтернативной силой власти. Для этого важны не количество, а отношение, влияние, научно-политический потенциал. Большое количество членов не означает, что партия сильная.
По моему мнению, требование о 5 тысячах членов для регистрации партий возникло из потребности регулировать их деятельность. Потому что партии, созданные неподходящими людьми, фактически состоящие лишь из председателя, дискредитировали всю политическую структуру. Новый закон помог устранить этот пробел. Уже миссия политических партий становится всё более понятной обществу. Их влияние растёт, возможности укрепляются. Общество и институционализация политики постоянно меняются и развиваются. Соответственно, в будущем можно будет вернуться к вопросу о количестве членов для регистрации партий».
Примечание: Статья подготовлена при финансовой поддержке Агентства развития СМИ Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса на тему «Защита прав и свобод человека, повышение уровня правовой и политической культуры граждан, увеличение социальной и политической активности».