Rus pulu niyə bahalaşır? –
Azərbaycan Mərkəzi Bankının rəsmi məzənnəsinə görə, 100 Rusiya rublu yanvarın 5-də 2.1157 manata bərabər olub.
Yanvarın 22-də kurs 2.2139 manata qalxıb.
Aprelin 14-də 2.2320 manat, aprelin 30-da 2.2701 manat, mayın 5-də 2.2836 manat, mayın 12-də 2.3056 manat olub.
Mayın 19-da 100 Rusiya rublu 2,3386 manata yüksəlib.
İl ərzində ən yüksək kurs mayın 20-də qeydə alınıb: 2.3884 manat.
Qeyd edək ki, Rusiya rublu hazırda dollara nisbətdə də ən yüksək səviyyəyə qalxıb.
2026-cı ilin may ayının 12-də Rusiya Mərkəzi Bankı 2023-cü ilin fevralından bəri ilk dəfə olaraq 1 dolların rəsmi məzənnəsini 74 rubldan aşağı müəyyən edib.
Mayın 19-da məzənnə bir qədər də enərək 72,35 rubl olub.
Mayın 20-də isə Rusiya Mərkəzi Bankı 1 dolların rəsmi məzənnəsini 71,2926 rubl həddində müəyyənləşdirib.
Son bir ildə Rusiya valyutası dollar qarşısında təxminən 10 faiz möhkəmlənib.
Ümumiyyətlə 2023-cü ilin əvvəlindən bəri Rusiyada 1 dolların rəsmi məzənnəsi heç vaxt bu qədər aşağı, yəni 71,2926 rubl olmayıb.
Rusiya rublunun möhkəmlənməsi nəyin göstəricisidir: ölkə iqtisadiyyatının davamlı sanksiyalara adaptasiya olunması, İran ətrafında gərginlik dalğasında neftin qiymətinin artması hesabına ölkənin gəlirlərinin çoxalması, yoxsa sərt monetar siyasət, rublun inzibati metodlarla qorunması?
Rusiya iqtisadiyyatının gerçək durumu və perspektivləri haqda nə demək mümkündür?
Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunun inklüziv sosial inkişaf şöbəsinin müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Rəsmiyyə Sabir (Abdullayeva) Medianews.az-a bildirib ki, rublun son aylarda həm dollara, həm də manata qarşı möhkəmlənməsi bir sıra amillərlə bağlıdır: “Bu amillər sırasında sərt monetar siyasət, kapital və valyuta axınlarına nəzarət, neft-qaz gəlirlərinin təsiri, idxalın zəifləməsi və daxili iqtisadi fəallığın soyuması xüsusi yer tutur.  Rusiya Mərkəzi Bankının uzun müddət yüksək uçot dərəcəsi tətbiq etməsi daxildə xarici valyutaya tələbi azaldıb, əmanətlərin rublda saxlanmasını daha cəlbedici edib və idxalı zəiflədib. Bu isə rublun məzənnəsinə dəstək verən əsas amillərdən birinə çevrilib.
Bu baxımdan rublun bahalaşması müəyyən mənada sərt monetar siyasətin nəticəsidir. Burada əsas məqam ondan ibarətdir ki, rublun möhkəmlənməsinin əsas dayaqlarından biri iqtisadi bum deyil, iqtisadi aktivliyin yüksək faiz siyasəti vasitəsilə məhdudlaşdırılmasıdır.
Rublun məzənnəsinə təsir göstərən digər mühüm amil kapital nəzarətləridir. Müharibə və sanksiyalardan sonra Rusiyada ixracatçıların valyuta satışına təzyiq artırılıb, xaricə kapital axını məhdudlaşdırılıb, bəzi valyuta əməliyyatları isə inzibati qaydada sərtləşdirilib. Beləliklə, rublun möhkəmlənməsi yalnız bazar mexanizmlərinin deyil, həm də inzibati və tənzimləyici müdaxilələrin nəticəsi kimi qiymətləndirilə bilər”.
Professorun fikrincə, neft amili də rubl üçün mühüm dəstək rolunu oynayır: “Yaxın Şərqdə, o cümlədən İran ətrafında geosiyasi gərginliyin artması neft qiymətlərinə müəyyən dəstək verib. Neftin bahalaşması isə Rusiyanın ixrac gəlirlərini qısamüddətli dövrdə artıraraq rublun mövqeyini gücləndirib. “Rusiya dərhal çökəcək” tipli proqnozlar özünü doğrultmadı. Lakin hazırda ölkədə müharibə iqtisadiyyatı genişlənir, mülki sektorun əhəmiyyətli hissəsində isə zəifləmə meyilləri müşahidə olunur. Yüksək faizlər biznes aktivliyini məhdudlaşdırır, investisiya imkanlarını zəiflədir, texnologiya və kapital çatışmazlığı dərinləşir. Eyni zamanda, Qərb şirkətlərinin bazarı tərk etməsi və insan kapitalı itkisi uzunmüddətli inkişaf baxımından ciddi risklər yaradır.
İqtisadi artımın mühüm hissəsi artıq hərbi sifarişlər və dövlət xərcləri hesabına formalaşır. Qeyri-hərbi sektorun bir çox sahələrində isə durğunluq əlamətləri müşahidə edilir. Rusiya Mərkəzi Bankının proqnozlarında da iqtisadi artım tempinin zəiflədiyi görünür.
Hazırkı güclü rubl avtomatik olaraq Rusiya iqtisadiyyatının tam sağlam olması anlamına gəlmir. Hazırda ölkədə müəyyən qısamüddətli maliyyə sabitliyi müşahidə olunsa da, struktur problemlər dərinləşməkdə davam edir. Qarşıdakı dövrdə əsas risklər yüksək hərbi xərclər, texnoloji gerilik, investisiya çatışmazlığı və enerji bazarındakı dəyişikliklərlə bağlı olacaq. Bu baxımdan mövcud məzənnə sabitliyi daha çox yüksək faizlər, inzibati nəzarətlər və enerji gəlirlərinin yaratdığı müvəqqəti balans kimi qiymətləndirilə bilər”.

Российский рубль крепчает не только по отношению к доллару, но и по отношению к манату.
По официальному курсу Центрального банка Азербайджана 100 российских рублей 5 января были равны 2,1157 маната.
22 января курс поднялся до 2,2139 маната.
14 апреля — 2,2320 маната, 30 апреля — 2,2701 маната, 5 мая — 2,2836 маната, 12 мая — 2,3056 маната.
19 мая 100 российских рублей поднялись до 2,3386 маната.
Самый высокий курс за год был зафиксирован 20 мая: 2,3884 маната.
Отметим, что российский рубль сейчас также достиг самого высокого уровня по отношению к доллару.
12 мая 2026 года Центральный банк России впервые с февраля 2023 года установил официальный курс доллара ниже 74 рублей.
19 мая курс немного снизился и составил 72,35 рубля.
20 мая Центральный банк России установил официальный курс доллара на уровне 71,2926 рубля.
За последний год российская валюта укрепилась примерно на 10% по отношению к доллару.
Вообще, с начала 2023 года официальный курс доллара в России никогда не был так низок, то есть 71,2926 рубля.
Укрепление российского рубля что показывает: адаптацию экономики страны к постоянным санкциям, рост доходов страны за счет повышения цен на нефть в условиях напряженности вокруг Ирана, или же жесткую монетарную политику, административные методы защиты рубля?
Что можно сказать о реальном состоянии экономики России и её перспективах?
Руководитель сектора инклюзивного социального развития Института экономики Министерства науки и образования, доктор экономических наук, профессор Расмия Сабир (Абдуллаева) сообщила Medianews.az, что укрепление рубля в последние месяцы по отношению как к доллару, так и к манату связано с рядом факторов: «Среди этих факторов особое место занимают жесткая монетарная политика, контроль за капиталом и валютными потоками, влияние доходов от нефти и газа, ослабление импорта и охлаждение внутренней экономической активности. Долгосрочное применение Центральным банком России высокой учетной ставки снизило спрос на иностранную валюту внутри страны, сделало хранение депозитов в рублях более привлекательным и ослабило импорт. Это стало одним из основных факторов поддержки курса рубля.
В этом смысле подорожание рубля в определенной мере является результатом жесткой монетарной политики. Главное здесь в том, что основной опорой укрепления рубля является не экономический бум, а ограничение экономической активности при помощи высокой процентной политики.
Другой важный фактор, влияющий на курс рубля, — это контроль капитала. После войны и санкций в России увеличилось давление на экспортёров с целью продажи валюты, ограничен отток капитала за рубеж, некоторые валютные операции были ужесточены административным порядком. Таким образом, укрепление рубля можно рассматривать не только как результат рыночных механизмов, но и административного и регуляторного вмешательства».
По мнению профессора, нефть также играет важную роль в поддержке рубля: «Рост геополитической напряженности на Ближнем Востоке, в том числе вокруг Ирана, оказал некоторую поддержку нефтяным ценам. Подорожание нефти краткосрочно увеличило экспортные доходы России, укрепив позиции рубля. Прогнозы типа "Россия сразу же рухнет" не оправдались. Но сейчас в стране расширяется экономика войны, при этом в значительной части гражданского сектора наблюдаются признаки ослабления. Высокие процентные ставки ограничивают деловую активность, ослабляют инвестиционные возможности, углубляют нехватку технологий и капитала. Одновременно уход западных компаний с рынка и утрата человеческого капитала создают серьезные риски для долгосрочного развития.
Важная часть экономического роста сейчас формируется за счет военных заказов и государственных расходов. В ряде невоенных секторов наблюдаются признаки стагнации. Прогнозы Центрального банка России также указывают на замедление темпов экономического роста.
Сильный рубль сейчас не означает автоматического полного здоровья российской экономики. Несмотря на определенную краткосрочную финансовую стабильность, структурные проблемы продолжают углубляться. Основные риски в предстоящий период связаны с высокими военными расходами, технологическим отставанием, нехваткой инвестиций и изменениями на энергетическом рынке. В этом смысле текущая стабильность курса скорее является временным балансом, создаваемым высокими процентными ставками, административным контролем и доходами от энергии».