Türkiyəli məşhur aktyor vəfat etdi - FOTO
Milli.Az xəbər verir ki, aktyorun vəfatı ilə bağlı İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin Şəhər Teatrları rəsmi açıqlama yayıb. Açıqlamada bildirilib:
"Teatrımızın ustad sənətkarlarından olan Nedret Denizhanı itirməyin dərin üzüntüsünü yaşayırıq. Kədərli ailəsinə, bütün sevənlərinə və Türk teatrına səbir diləyirik."
1946-cı ildə İstanbulda doğulan sənətçi teatr fəaliyyətinə cəmi 8 yaşında İBB Şəhər Teatrlarının uşaq bölməsində başlayıb.
Bir müddət Şəhər Operasında rejissor assistenti kimi çalışıb, operettalarda rol alıb. Operanın bağlanmasından sonra yenidən Şəhər Teatrlarına qayıdaraq aktyorluqla yanaşı, səhnə direktoru vəzifəsini icra edib.
1974-cü ildə böyük ustad Muhsin Ertuğrul tərəfindən təhsil üçün Almaniyaya göndərilib. 1977-ci ildən etibarən peşəkar rejissorluğa başlayıb.
Yaradıcılıq İrsi: O, "Yaprak Dökümü", "Vişne Bahçesi", "Cibali Karakolu", "Figaro'nun Düğünü" kimi onlarla məşhur tamaşanın rejissoru olub. Həmçinin "Yerma", "Cyrano de Bergerac" və "Venedik Taciri" kimi mühüm klassik əsərlərdə yadda qalan obrazlar canlandırıb.

Renowned Turkish actor, director, and playwright Nedret Denizhan has passed away.
Milli.Az reports that the Istanbul Metropolitan Municipality City Theaters released an official statement regarding the actor's death. The statement read:
"We are deeply saddened by the loss of Nedret Denizhan, one of the master artists of our theater. We wish patience to his grieving family, all his loved ones, and the Turkish theater."
Born in Istanbul in 1946, the artist began his theater career at just 8 years old in the children's section of the IMM City Theaters.
For a time, he worked as an assistant director at the City Opera and appeared in operettas. After the closure of the opera, he returned to the City Theaters and held the position of stage director alongside acting.
In 1974, the great master Muhsin Ertuğrul sent him to Germany for education. From 1977 onwards, he began his professional directing career.
Creative Legacy: He directed dozens of famous plays such as "Yaprak Dökümü," "Vişne Bahçesi," "Cibali Karakolu," and "Figaro's Wedding." He also portrayed memorable roles in important classic works such as "Yerma," "Cyrano de Bergerac," and "The Merchant of Venice."