Türkiyəli məşhur aktyor vəfat etdi - FOTO
Milli.Az xəbər verir ki, aktyorun vəfatı ilə bağlı İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin Şəhər Teatrları rəsmi açıqlama yayıb. Açıqlamada bildirilib:
"Teatrımızın ustad sənətkarlarından olan Nedret Denizhanı itirməyin dərin üzüntüsünü yaşayırıq. Kədərli ailəsinə, bütün sevənlərinə və Türk teatrına səbir diləyirik."
1946-cı ildə İstanbulda doğulan sənətçi teatr fəaliyyətinə cəmi 8 yaşında İBB Şəhər Teatrlarının uşaq bölməsində başlayıb.
Bir müddət Şəhər Operasında rejissor assistenti kimi çalışıb, operettalarda rol alıb. Operanın bağlanmasından sonra yenidən Şəhər Teatrlarına qayıdaraq aktyorluqla yanaşı, səhnə direktoru vəzifəsini icra edib.
1974-cü ildə böyük ustad Muhsin Ertuğrul tərəfindən təhsil üçün Almaniyaya göndərilib. 1977-ci ildən etibarən peşəkar rejissorluğa başlayıb.
Yaradıcılıq İrsi: O, "Yaprak Dökümü", "Vişne Bahçesi", "Cibali Karakolu", "Figaro'nun Düğünü" kimi onlarla məşhur tamaşanın rejissoru olub. Həmçinin "Yerma", "Cyrano de Bergerac" və "Venedik Taciri" kimi mühüm klassik əsərlərdə yadda qalan obrazlar canlandırıb.

Известный турецкий актёр, режиссёр и драматург Недрет Денизхан скончался.
По сообщению Milli.Az, по поводу смерти актёра официальное заявление выпустил Городской театр Стамбула при муниципалитете Стамбула. В заявлении говорится:
"Мы глубоко скорбим об утрате одного из мастеров нашего театра Недрета Денизхана. Выражаем соболезнования его скорбящей семье, всем любящим его и турецкому театру."
Художник, родившийся в 1946 году в Стамбуле, начал театральную деятельность в возрасте всего 8 лет в детском отделении Городских театров муниципалитета Стамбула.
Некоторое время работал ассистентом режиссёра в Городской опере и играл роли в опереттах. После закрытия оперы он снова вернулся в Городские театры, где помимо актёрской деятельности исполнял обязанности сценического директора.
В 1974 году великий мастер Мухсин Эртогрул отправил его на учёбу в Германию. С 1977 года он начал профессиональную карьеру режиссёра.
Творческое наследие: он был режиссёром многих известных постановок, таких как "Опадание листьев", "Вишнёвый сад", "Участок Джибали", "Свадьба Фигаро". Также создал запоминающиеся образы в важных классических произведениях, таких как "Йерма", "Сирано де Бержерак" и "Венецианский купец".