“Vəzifəmdən “yapışmaq” niyyətində deyiləm” -
“Ukrayna Xarici İşlər Nazirliyi ölkədə keçiriləcək növbəti seçkilər üçün lazımi infrastrukturun yaradılması istiqamətində işlərə başlayıb”.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bu barədə Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski bildirib.
Onun sözlərinə görə, seçkilər zamanı xaricdə yaşayan milyonlarla Ukrayna vətəndaşının səsvermədə iştirakını təmin etmək ən böyük çətinliklərdən biri olacaq:
“Bu məqsədlə XİN tərəfindən “xüsusi infrastruktur”un qurulması planlaşdırılır. Demokratik seçkilərin keçirilməsinin mütləq şərti atəşkəsin əldə olunmasıdır. Rusiyada yaşayan Ukrayna vətəndaşlarının səsverməsinə Moskva tərəfindən icazə verilməyəcək və hazırda Rusiyanın nəzarətində olan ərazilərdə də seçki prosesi təşkil olunmayacaq. Mən vəzifəmdən “yapışmaq” niyyətində deyiləm və bütün lazımi şərait yaradılacağı təqdirdə seçkilərə getməyə hazıram”.
Xatırladaq ki, 2019-cu ildə Ukraynanın 6-cı prezidenti seçilən Zelenskinin beşillik səlahiyyət müddəti 2024-cü ilin mayında başa çatsa da, ölkədə tətbiq edilən hərbi vəziyyət səbəbindən Konstitusiyaya uyğun olaraq seçkilər təxirə salınıb.

«Министерство иностранных дел Украины начало работы по созданию необходимой инфраструктуры для проведения следующих выборов в стране».
«Qafqazinfo» сообщает, что об этом заявил Президент Украины Владимир Зеленский.
По его словам, одним из крупнейших трудностей на выборах станет обеспечение участия в голосовании миллионов украинских граждан, проживающих за рубежом:
«Для этой цели МИД планирует создать «специальную инфраструктуру». Абсолютным условием проведения демократических выборов является достижение прекращения огня. Голосование украинских граждан, проживающих в России, не будет разрешено Москвой, и процесс выборов не будет организован на территориях, находящихся под контролем России. Я не намерен «цепляться» за должность и готов идти на выборы при создании всех необходимых условий».
Напомним, что Владимир Зеленский, избранный шестым президентом Украины в 2019 году, несмотря на то, что его пятилетний срок полномочий заканчивается в мае 2024 года, в соответствии с Конституцией выборы были отложены из-за введённого в стране военного положения.