8 saatdan az yatmaq ömrü qısaldır
Oreqon Sağlamlıq və Elmlər Universitetinin alimləri müəyyən ediblər ki, yuxusuz qalmaq ömrü xeyli qısaldır.
Milli.Az xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələri "SLEEP Advances" jurnalında dərc olunub.
Alimlər ABŞ-dəkı böyük milli məlumat bazasını təhlil edərək CDC tərəfindən 2019-2025-ci illərdə toplanmış sorğu nəticələri ilə ömrü müqayisə ediblər. Məlum olub ki, yuxunun keyfiyyəti və müddəti pəhriz, fiziki aktivlik və sosial amillərdən daha güclü şəkildə ömrə təsir edir. Lakin yuxunun keyfiyyəti siqaret çəkmə ilə müqayisədə ömrə təsir baxımından geri qalır.
Tədqiqatda yuxu müddəti gündə 7 saatdan çox olan hallarda kifayət sayılıb. Alimlər bildirirlər ki, az yatmaq ölüm riskinə təsiri əvvəllər də qeyd olunub, lakin bu yeni işdə illər üzrə yuxu müddəti ilə ömr arasında davamlı əlaqə ilk dəfə aşkarlanıb.
Tədqiqat səbəb-nəticə mexanizmlərini izah etmir, amma araşdırmaçılar vurğulayırlar ki, gecə yuxusu ürək, damar və immun sisteminin normal işləməsini təmin edir. Bundan başqa, yuxu diqqət, yaddaş və məkan istiqamətlənmə qabiliyyəti kimi kognitiv funksiyaların qorunmasına kömək edir.

Scientists at Oregon Health and Science University have determined that sleep deprivation significantly shortens lifespan.
According to Milli.Az, the results of the study were published in the journal "SLEEP Advances".
The scientists analyzed a large national database in the USA, comparing survey results collected by the CDC between 2019 and 2025 with lifespan data. It was found that the quality and duration of sleep affect lifespan more strongly than diet, physical activity, and social factors. However, the quality of sleep lags behind smoking in terms of impact on lifespan.
In the study, sleep duration of more than 7 hours per day was considered sufficient. The scientists state that the impact of insufficient sleep on mortality risk had been noted before, but this new study for the first time revealed a consistent link between sleep duration and lifespan over the years.
The study does not explain the cause-and-effect mechanisms, but the researchers emphasize that nighttime sleep ensures the normal functioning of the heart, vascular, and immune systems. In addition, sleep helps protect cognitive functions such as attention, memory, and spatial orientation ability.