Yaxın gələcəkdə klassik duşların yerini "insan yuma maşınları" ala bilər. Bu futuristik texnologiya artıq reallığa çevrilmək üzrədir.
Milli.Az xəbər verir ki, Yaponiyada gələcəyin duş anlayışı üzərində aparılan araşdırmalar nəticəsində tamamilə fərqli bir sistem hazırlanıb. Adi duş başlığı və su axını əvəzinə, insan bədənini avtomatik şəkildə yuyan, masaj edən və rahatladan xüsusi kapsul təqdim olunur. Bu sistem mahiyyət etibarilə insanlar üçün nəzərdə tutulmuş bir növ "paltaryuyan maşın" kimi işləyir.
"Gələcəyin İnsan Yuma Maşını" yuyunma təcrübəsini fərdiləşdirmək üçün ultrasəs dalğaları ilə süni intellekti birləşdirir. Osaka mərkəzli Science Co. şirkəti tərəfindən hazırlanan cihaz ilk dəfə Expo 2025 sərgisində nümayiş etdirilib.
Ziyarətçilər qapalı kapsulun içinə uzanır və bütün təmizlik prosesi avtomatik həyata keçirilir. Kabin əvvəlcə isti su və xırda hava köpükləri ilə dolur, proses sakitləşdirici musiqi və təbiət görüntüləri ilə müşayiət olunur. Bu köpüklər sabun istifadə olunmadan kir və ölü dəri hüceyrələrini təmizləyir.
Sensorlar istifadəçinin dəri tipini və ruh halını real vaxt rejimində analiz edir. Buna uyğun olaraq işıq effektləri və ətirlər seçilir, rahatladıcı atmosfer yaradılır. Son mərhələdə su püskürtmə sistemi bədəndə qalan bütün qalıqları aradan qaldırır. İstifadəçinin yuyunma zamanı hər hansı ovma və ya hərəkət etməsinə ehtiyac qalmır. Yuma və qurulama daxil olmaqla bütün proses təxminən 15 dəqiqə çəkir.
Yay aylarında keçirilən sorğuya əsasən, istifadəçilərin 77,6 faizi bu təcrübəni "çox məmnunedicı", 21,1 faizi isə "məmnunedicı" kimi qiymətləndirib.
Əvvəlcə satışa çıxarılması planlaşdırılmayan bu cihaz üçün şirkət artıq Yaponiyadakı otellərdən 6 ədəd sifariş alındığını açıqlayıb.
Cihazın mürəkkəb mexaniki hissələri, böyük ölçüsü və mövcud evlərə quraşdırılmasının çətinliyi onun qiymətini xeyli artırır. Şirkət nümayəndələrinin sözlərinə görə, bu sistemin dəyəri "idxal olunan lüks avtomobil qiymətinə yaxın" olacaq.

Traditional showers will become history in the future –
In the near future, "human washing machines" may replace traditional showers. This futuristic technology is already on the verge of becoming a reality.
According to Milli.Az, a completely different system has been developed as a result of research on the concept of future showers in Japan. Instead of a regular shower head and water flow, a special capsule is presented that automatically washes, massages, and relaxes the human body. Essentially, this system operates like a kind of "washing machine" intended for people.
"The Future Human Washing Machine" combines ultrasound waves with artificial intelligence to personalize the washing experience. The device, developed by Osaka-based Science Co., was showcased for the first time at Expo 2025.
Visitors lie inside the enclosed capsule, and the entire cleaning process is carried out automatically. The cabin initially fills with warm water and fine air bubbles; the process is accompanied by soothing music and nature visuals. These bubbles clean dirt and dead skin cells without the use of soap.
Sensors analyze the user's skin type and mood in real time. Accordingly, light effects and scents are selected, creating a relaxing atmosphere. In the final stage, a water spray system removes all remaining residues from the body. The user does not need to rub or move during washing. The entire process, including washing and drying, takes about 15 minutes.
According to a survey conducted during the summer months, 77.6% of users rated this experience as "very satisfactory," and 21.1% as "satisfactory."
Originally not planned for sale, the company has already announced that they have received orders for 6 units from hotels in Japan.
The device's complex mechanical parts, large size, and difficulty of installation in existing homes significantly increase its cost. According to company representatives, the price of this system will be "close to the price of an imported luxury car."