Atəşkəsin ilk günündə Azərbaycan neftinin qiyməti
2026-cı ilin dövlət büdcəsində bir barrel neft 65 dollardan götürülüb, “AzəriLayt” yanvara 65,71, fevrala 69,72, marta 79,60, aprelə 132,35 dollarla başlayıb.
Medianews.az bildirir ki, neft ABŞ və İsrailin İrana qarşı fevralın 28-dən apardığı hərbi əməliyyatlar dalğasında kəskin bahalaşıb. Bakı vaxtı ilə aprelin 8-nə keçən gecə ABŞ və İran arasında atəşkəs razılaşması əldə olunub. Aprelin 10-da Pakistanın paytaxtı İslamabadda Vaşinqtonla Tehran arasında danışıqların ilk mərhələsi start götürəcək.

On April 8, the barrel of Azerbaijani oil branded "AzeriLight" is sold at 140.68 dollars.
In the state budget for 2026, one barrel of oil is accounted for at 65 dollars; "AzeriLight" started January at 65.71, February at 69.72, March at 79.60, and April at 132.35 dollars.
Medianews.az reports that oil sharply increased in price during the military operations carried out by the US and Israel against Iran from February 28 onward. By Baku time, a ceasefire agreement was reached between the US and Iran overnight leading into April 8. The first phase of talks between Washington and Tehran will start on April 10 in Islamabad, the capital of Pakistan.