Atəşkəsin ilk günündə Azərbaycan neftinin qiyməti
2026-cı ilin dövlət büdcəsində bir barrel neft 65 dollardan götürülüb, “AzəriLayt” yanvara 65,71, fevrala 69,72, marta 79,60, aprelə 132,35 dollarla başlayıb.
Medianews.az bildirir ki, neft ABŞ və İsrailin İrana qarşı fevralın 28-dən apardığı hərbi əməliyyatlar dalğasında kəskin bahalaşıb. Bakı vaxtı ilə aprelin 8-nə keçən gecə ABŞ və İran arasında atəşkəs razılaşması əldə olunub. Aprelin 10-da Pakistanın paytaxtı İslamabadda Vaşinqtonla Tehran arasında danışıqların ilk mərhələsi start götürəcək.

8 апреля баррель азербайджанской нефти марки «AzəriLayt» продается по цене 140,68 доллара.
В государственном бюджете 2026 года баррель нефти принят по цене 65 долларов, при этом «AzəriLayt» начал январь с 65,71, февраль с 69,72, март с 79,60 и апрель с 132,35 долларов.
Medianews.az сообщает, что нефть резко подорожала на фоне военных операций США и Израиля против Ирана, начавшихся 28 февраля. По бакинскому времени ночью на 8 апреля было достигнуто соглашение о прекращении огня между США и Ираном. 10 апреля в Исламабаде, столице Пакистана, стартует первый этап переговоров между Вашингтоном и Тегераном.