UEFA-nın klub turnirlərində
UEFA-nın klub turnirlərinin 2026-2027 mövsümündə ilk püşklər atılıb, Azərbaycan təmsilçilərinin rəqibləri bəlli olub.
Medianews.az bildirir ki, hər üç turnirdə dörd təsnifat mərhələsi var. Çempionlar Liqasının birinci mərhələsində ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərində ələnənlər Avropa Liqasına köçəcək, Avropa Liqası təsnifatlarında ələnənlər Konfrans Liqasına adlayır.
36 komandalıq liqa mərhələlərində ilk 8 pilləni tutanlar 1/8 finala, 9-24-cü yerləri tutanlar 1/16 finala çıxır.
Çempionlar Liqasına birinci mərhələdən başlayan “Sabah” Uelsin “Nyu Sents” komandası ilə üz-üzə gələcək. İkinci raunda çıxacağı halda “Sabah”ı ya “Vardar” (Şimali Makedoniya), ya da KuPS (Finlandiya) sınağı gözləyir.
Birinci mərhələdə ələnsə, “Sabah” Konfrans Liqasının ikinci mərhələsində ya “Flora”ya (Estoniya), ya da “İberiya 1999”a (Gürcüstan) rəqib olacaq.
Avropa Liqasının birinci mərhələsində yer alan “Qarabağ”ın bəxtinə “Vestri” (İslandiya) düşüb. Mərhələ adlasa, ikinci raundda “Qarabağ” ya SSKA (Bolqarıstan), ya da “Derri Siti” (İrlandiya) ilə görüşəcək.
Birinci mərhələdə ilişsə, “Qarabağ” Konfrans Liqasına keçərək ikinci raundda ya “Qlentoran” (Şimali İrlandiya), ya da RFS (Latviya) ilə oynayacaq.
Konfrans Liqasının birinci mərhələsindən start götürən “Zirə” “Torpedo” (Gürcüstan) səddini keçməyə çalışacaq. Raundu adlasa, “Zirə” ikinci mərhələdə ya “Heqelmann” (Litva), ya da “Payde” (Estoniya) ilə oynayacaq.
Konfrans Liqasının ikinci mərhələsinə buraxılan “Neftçi” ya “Dinamo” (Minsk, Belarus), ya da “Sileks”lə (Şimali Makedoniya) üz-üzə gələcək.

В сезоне 2026-2027 годов клубных турниров УЕФА состоялись первые жеребьёвки, определились соперники азербайджанских представителей.
Medianews.az сообщает, что во всех трёх турнирах есть по четыре квалификационных этапа. Выбывшие на первом этапе Лиги чемпионов переходят в Лигу конференций, выбывшие на последующих этапах — в Лигу Европы, а выбывшие в квалификациях Лиги Европы попадают в Лигу конференций.
В лиге из 36 команд первые 8 мест выходят в 1/8 финала, а команды, занявшие 9-24 места — в 1/16 финала.
«Сабах», начинающий выступления с первого этапа Лиги чемпионов, встретится с валлийской командой «Нью Сентс». В случае выхода во второй раунд «Сабах» встретится с «Вардаром» (Северная Македония) или KuPS (Финляндия).
Если «Сабах» вылетит на первом этапе, то во втором раунде Лиги конференций у него будет соперник либо «Флора» (Эстония), либо «Иберия 1999».
«Карабах», стартующий с первого этапа Лиги Европы, попал на «Вестри» (Исландия). Если пройдет дальше, во втором раунде «Карабах» встретится с ЦСКА (Болгария) либо с «Дерри Сити» (Ирландия).
Если «Карабах» остановится на первом этапе, то перейдет в Лигу конференций и во втором раунде сыграет с «Гленторан» (Северная Ирландия) или RFS (Латвия).
«Зиря», начинающая с первого этапа Лиги конференций, постарается пройти «Торпедо» (Грузия). В случае успеха во втором раунде «Зиря» встретится с «Хегельманн» (Литва) или «Пайде» (Эстония).
«Нефтчи», допущенный сразу ко второму этапу Лиги конференций, встретится с «Динамо» (Минск, Беларусь) или «Силексом» (Северная Македония).