Üç ayda Azərbaycanın çıxardığı neftin həcmi 300 min ton azalıb -
“Bu ilin birinci rübündə Azərbaycanda kondensatla birlikdə neft hasilatı 300 min tondan çox azalıb. Bu, günə təqribən 25 min barrel azalma deməkdir. Eyni temp saxlansa, ilin sonuna 1.2 milyon ton azalma ola bilər”. Neft Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri İlham Şaban Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
İ.Şaban bildirib ki, 2025-ci ildə Azərbaycanda neft və kondensat hasilatı 2024-cü illə müqayisədə 1,4 mln ton azalmışdı: “Ümumiyyətlə, 2020-2025-ci illərdə Azərbaycanda əmtəəlik neft hasilatı 7 milyon ton azalıb, orta illik azalma tempi 1,17 milyon ton olub.
Maraqlıdır ki, bu ilin birinci rübündə azalma özünü kondensat hasilatında da göstərib. “Şahdəniz” və Abşeron yataqlarında qaz hasilatı kiçik artım nümayiş etdirsə də, maye karbohidrogen hasilatı aşağı düşüb”.
Energetika Nazirliyinin hesabatına görə, 2026-cı ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycanda kondensatla birlikdə 6,6 milyon ton neft çıxarılıb. Rəsmi hasilat 2010-cu ildə 50,8 milyon ton, 2009-cu ildə 50,4 milyon ton, 2011-ci ildə 45,6 milyon ton, 2008-ci ildə 44,5 milyon ton, 2013-cü ildə 43,5 milyon ton, 2012-ci ildə 43,4 milyon ton, 2014-cü ildə 42 milyon ton, 2015-ci ildə 41,6 milyon ton, 2016-cı ildə 41 milyon ton, 2018-ci ildə 38,8 milyon ton, 2017-ci ildə 38,7 milyon ton, 2019-cu ildə 37,4 milyon ton, 2021-ci ildə 34,6 milyon ton, 2020-ci ildə 34,5 milyon ton, 2022-ci ildə 32,6 milyon ton, 2023-cü ildə 30,2 milyon ton, 2024-cü ildə 29,1 milyon ton, 2025-ci ildə 27,7 milyon ton göstərilib.
Azərbaycanın 2026-cı il büdcəsində bir barrel neft 65 dollardan götürülüb, “AzəriLayt” markalı Azərbaycan nefti yanvara 65,71, fevrala 69,72, marta 79,60, aprelə 132,35 dollarla başlayıb.
Dünya bazarında neft ABŞ və İsrailin İrana qarşı fevralın 28-dən aprelin 8-dək apardığı hərbi əməliyyatlar dalğasında kəskin bahalaşıb.

“In the first quarter of this year, oil production in Azerbaijan, together with condensate, decreased by more than 300 thousand tons. This means a decrease of approximately 25 thousand barrels per day. If the same pace continues, there could be a reduction of 1.2 million tons by the end of the year,” said Ilham Shaban, head of the Oil Research Center, in an interview with Medianews.az.
I. Shaban stated that in 2025, oil and condensate production in Azerbaijan decreased by 1.4 million tons compared to 2024: “Overall, between 2020-2025, commercial oil production in Azerbaijan decreased by 7 million tons, with an average annual decline rate of 1.17 million tons.
Interestingly, this decline also showed itself in condensate production during the first quarter of this year. “Although gas production in the Shah Deniz and Absheron fields showed a slight increase, liquid hydrocarbon production decreased.”
According to the report of the Ministry of Energy, between January and March 2026, 6.6 million tons of oil were extracted in Azerbaijan including condensate. Official production was 50.8 million tons in 2010, 50.4 million tons in 2009, 45.6 million tons in 2011, 44.5 million tons in 2008, 43.5 million tons in 2013, 43.4 million tons in 2012, 42 million tons in 2014, 41.6 million tons in 2015, 41 million tons in 2016, 38.8 million tons in 2018, 38.7 million tons in 2017, 37.4 million tons in 2019, 34.6 million tons in 2021, 34.5 million tons in 2020, 32.6 million tons in 2022, 30.2 million tons in 2023, 29.1 million tons in 2024, and 27.7 million tons in 2025.
For Azerbaijan’s 2026 budget, the price of one barrel of oil was taken as 65 dollars; “Azeri Light” branded Azerbaijani oil started January at 65.71, February at 69.72, March at 79.60, and April at 132.35 dollars.
The international coalition of exporters has set a daily crude oil production quota of 551 thousand barrels for Azerbaijan.
In the global market, oil prices sharply rose amid the wave of military operations conducted by the US and Israel against Iran from February 28 to April 8.