Bir stəkan neft neçəyədir? –
Ölkənin baş rəsmi media quruluşu olan AZƏRTAC aprelin 3-də “AzəriLayt” markalı Azərbaycan neftinin barrelinin 141,68 dollara satıldığını bəyan edib.
Medianews.az bildirir ki, barrel - ingiliscə çəllək deməkdir, həm də maye həcmini müəyyənləşdirmək üçün qədim ingilis ölçü vahididir.
ABŞ-də neft sənayesi formalaşandan sonra dünyada neftin hasilatı, daşınması və qiymətinin hesablaması üçün standart ölçü vahidi kimi barrel qəbul edilib.
Neft ticarətində 1 barrel deyəndə 159 litr neft nəzərdə tutulur.
Başqa mayelərdə barrel ölçüsü fərqlidir. Məsələn, 1 barrel pivə təxminən 119 litrə bərabərdir.
Beləliklə, Azərbaycanın 1 barrel neftinin 141,68 dollar olması neftimizin 159 litrinin qiymətinin 141,68 dollar olması deməkdir.
Amma Azərbaycan neftinin satış qiymətindən danışanda bir məqama diqqət yetirmək gərəkdir.
“AzəriLayt” markalı xam neftin əsas ixrac məntəqəsi Türkiyədəki Ceyhan limanıdır. Yəni Azərbaycan “AzəriLayt” markalı xam neftini əsasən Ceyhan limanında satır.
“AzəriLayt” Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri vasitəsilə nəql edilir, Ceyhan limanında tankerlərə yüklənir. Bu proses başa çatana qədər bütün xərcləri Azərbaycan ödəyir.
“AzəriLayt” nefti Ceyhan limanında gəmilərin göyərtəsinə keçəndən sonra isə mülkiyyət hüququ alıcıya keçir. Yəni bundan sonra “AzəriLayt”ın təyinat nöqtəsinə çatdırılması ilə bağlı bütün xərclər – daşıma xərcləri, sığorta haqları alıcının üzərinə düşür.
Aprelin 3-də “AzəriLayt” markalı Azərbaycan neftinin 1 barreli həmin daşıma xərcləri, sığorta haqları üstünə gələndən sonra 141,68 dollar olub.
Əslində isə həmin gün Azərbaycan öz neftinin 1 barrelini Ceyhan limanında 135,15 dollara satıb.
135,15 dollar ölkəmizdəki rəsmi məzənnə ilə 229 manat 75 qəpik edir.
Deməli, aprelin 3-də “AzəriLayt” markalı neftimizin 159 litrini Ceyhan limanında öz pulumuzla 229 manat 75 qəpiyə satmışıq.
Bu, neftimizin 1 litrinin 1 manat 44 qəpiyə satılması deməkdir.
Obrazlı ifadə etsək, neftimizin bir stəkanı (200 qramı) Ceyhan limanında haradasa 29 qəpiyə (daha dəqiqi, 28,9 qəpiyə) alınıb.
Yuvarlaq rəqəmlərlə desək, aprelin 3-də “AzəriLayt” markalı neftimizin 10 litrinə 14 manat 40 qəpik, 100 litrinə 144 manat, 1 tonuna 1440 manat qiymət qoyulub.

Государственное официальное медиа-агентство страны AZƏRTAC 3 апреля объявило, что баррель азербайджанской нефти марки «АзериЛайт» был продан по цене 141,68 доллара.
Medianews.az сообщает, что barrel по-английски означает «бочка», а также является древней английской единицей измерения объёма жидкости.
После формирования нефтяной промышленности в США barrel был принят во всём мире как стандартная единица измерения для добычи, транспортировки и расчёта цены на нефть.
В торговле нефтью под 1 баррелем понимается 159 литров нефти.
Для других жидкостей размер barrel отличается. Например, 1 баррель пива примерно равен 119 литрам.
Таким образом, цена одного барреля нефти Азербайджана в 141,68 доллара означает цену 159 литров нашей нефти в 141,68 доллара.
Однако при разговоре о цене продажи азербайджанской нефти следует обратить внимание на один момент.
Основным экспортным пунктом сырой нефти марки «АзериЛайт» является порт Джейхан в Турции. То есть Азербайджан в основном продаёт сырую нефть марки «АзериЛайт» в порту Джейхан.
Нефть «АзериЛайт» транспортируется через Транскаспийский трубопровод Баку-Тбилиси-Джейхан и загружается на танкеры в порту Джейхан. Все расходы до момента завершения этого процесса оплачивает Азербайджан.
После того как нефть «АзериЛайт» загружена на борт судов в порту Джейхан, право собственности переходит к покупателю. Это значит, что все расходы, связанные с доставкой «АзериЛайт» до места назначения — транспортные затраты, страховые сборы — ложатся на покупателя.
3 апреля цена одного барреля азербайджанской нефти марки «АзериЛайт» с учётом транспортных и страховых расходов достигла 141,68 доллара.
В действительности же в тот день Азербайджан продал один баррель своей нефти в порту Джейхан по цене 135,15 долларов.
135,15 доллара по официальному курсу в нашей стране составляют 229 манатов 75 гяпиков.
Следовательно, 3 апреля мы продали 159 литров нефти марки «АзериЛайт» в порту Джейхан за 229 манатов 75 гяпиков по нашему внутреннему курсу.
Это означает, что цена одного литра нашей нефти составила 1 манат 44 гяпика.
Если выразиться образно, то одна стопка нефти (200 граммов) была приобретена в порту Джейхан примерно за 29 гяпиков (точнее, за 28,9 гяпика).
Говоря округлёнными цифрами, 3 апреля цена 10 литров нашей нефти марки «АзериЛайт» составляла 14 манатов 40 гяпиков, 100 литров — 144 маната, 1 тонны — 1440 манатов.