Boş şüşə bankaları təcili atın: Sağlamlığınız üçün gizli təhlükə
Bir çoxumuz şüşə bankaları təkrar istifadə etmək üçün saxlayırıq. Lakin mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, düzgün saxlanılmayan və yığılıb qalan boş bankalar evdə bakteriya və kif yuvasına çevrilə bilər.
Milli.Az xəbər verir ki, ingiltərəli ekoloji sağlamlıq mütəxəssisi Dr. Sarah Jenkins bildirir ki, şüşə özü məsaməsiz olsa da, qapağı bağlı və ya iç-içə yığılmış boş bankalar daxildə "mikro-nəm həbsxanaları" yaradır. Mətbəx kimi temperaturun tez-tez dəyişdiyi yerlərdə bu nəm bankanın içində sıxlaşır və stafilokok bakteriyaları, eləcə də kif sporları üçün ideal mühit hazırlayır.
Yüzlərlə boş bankanın yığıldığı şkaflar və ya zirzəmilər otağın nəm balansını pozur. Bu, məkanda "bayat qoxu" kimi tanınan uçucu üzvi birləşmələrin yayılmasına və nəticədə evin hava keyfiyyətinin aşağı düşməsinə səbəb olur.
Şüşənin mikroskopik çatlarında əvvəllər saxlanılan maddələrin (yuyucu vasitə, boya və ya kəskin qoxulu yağlar) qalıqları qala bilər. Mütəxəssislər buna "kimyəvi yaddaş" deyirlər. Bu bankalara yenidən qida qoyulduqda həmin maddələr qidaya keçərək xroniki zəhərlənmələrə yol aça bilər.
Şüşənin özü təhlükəsiz olsa da, köhnə və ya zədələnmiş qapaqlar ciddi risk daşıyır. Paslanmış və ya rezin hissəsi boşalmış qapaqlar qidaların hava almasına və qısa müddətdə xarab olmasına zəmin yaradır.
Mütəxəssislərdən 3 maddəlik fəaliyyət planı:
Son 6 ay ərzində istifadə etmədiyiniz bütün boş bankaları evdən uzaqlaşdırın.
Saxlayacağınız bankaları əsla qapağı bağlı halda saxlamayın; hava axını təmin edilməlidir.
Bu bankaları adi zibil qutusuna deyil, şüşə geri dönüşüm qutularına atın, çünki şüşə 100% təkrar emal oluna bilən materialdır.

Пустые стеклянные банки срочно выбросьте: скрытая опасность для вашего здоровья
Многие из нас сохраняют стеклянные банки для повторного использования. Однако специалисты предупреждают, что неправильно хранимые и накопленные пустые банки могут превратиться в рассадник бактерий и плесени в домашних условиях.
Как сообщает Milli.Az, британский специалист по экологическому здоровью доктор Сара Дженкинс отмечает, что несмотря на то, что стекло само по себе непористое, плотно закрытые или вплотную сложенные пустые банки создают внутри «микро-влажные тюрьмы». В местах, где температура меняется часто, например, на кухне, эта влага конденсируется внутри банки, создавая идеальные условия для бактерий стафилококка, а также спор плесени.
Шкафы или подвалы, где накоплены сотни пустых банок, нарушают влажностный баланс помещения. Это приводит к распространению летучих органических соединений, известных как «затхлый запах», и, в конечном итоге, ухудшению качества воздуха в доме.
В микроскопических трещинах стекла могут оставаться остатки ранее хранившихся веществ (моющих средств, красок или сильно пахнущих масел). Специалисты называют это «химической памятью». Если в такие банки снова поместить пищу, эти вещества проникнут в продукт, что может вызвать хронические отравления.
Само стекло безопасно, но старые или повреждённые крышки представляют серьёзную опасность. Ржавые или с ослабленной резиновой прокладкой крышки позволяют воздуху попадать к пище, что приводит к её быстрому порче.
Трёхэтапный план действий от специалистов:
Удалите все пустые банки, которые не использовали в последние 6 месяцев, из дома.
Не храните банки плотно закрытыми крышками; должен обеспечиваться приток воздуха.
Выбрасывайте такие банки не в обычный мусор, а в контейнеры для стекла, потому что стекло является материалом, который можно переработать на 100%.