ABŞ və Hindistan razılaşdı -
Nəhayət, Vaşinqtonla Dehli arasında razılaşma əldə olundu. Bu razılaş ticarət və enerji sahəsini əhatə edir.
Razılaşmaya əsasən, ABŞ qarşılıqlı rüsumları 25 faizdən 18 faizə endirəcək. Bu haqda ABŞ Prezidenti Donald Tramp “Truth Social” hesabında məlumat verib. Tramp Hindistanın baş naziri Narendra Modi ilə telefonla danışdığını və razılaşma əldə etdiyini yazıb.
İki lider ticarət razılaşmasıyla yanaşı Rusiya-Ukrayna müharibəsi barədə də fikir mübadiləsi aparıblar. Bu mövzu Tramp üçün ona görə vacibdir ki, Ağ Ev sahibi Hindistanın Rusiyadan ucuz neft almasını istəmir.
Donald Trampın sözlərinə görə, Hindistan bundan sonra Rusiyadan neft almayacaq və daha çox nefti ABŞ-dan, mümkün variant kimi isə Venesueladan alacaq. Əgər Hindistan bu vədini yerinə yetirərsə, bu Rusiyanın problemlərini daha da artıracaq.
ABŞ Prezidentinin sözlərinə görə, Dehlinin Rusiyadan neft almama qərarı hər həftə minlərlə insanın öldüyü Ukraynada müharibənin başa çatmasına kömək edəcək. Tramp həmçinin bildirib ki, Modi ilə razılaşmaya əsasən, tərəflər gələcəkdə ABŞ-a qarşı tətbiq olunan tarif və qeyri-tarif maneələrinin “sıfıra” endirilməsi istiqamətində də addımlar atacaqlar.
Tramp Dehlinin Vaşinqtonun daha bir istəyini yerinə yetirə yetirdiyini yazıb. Onun sözlərinə görə, Hindistan ABŞ-dan energetika, texnologiya, kənd təsərrüfatı məhsulları, kömür və digər mallar da daxil olmaqla ümumilikdə 500 milyard dollardan artıq həcmdə alış etməyi öhdəsinə götürüb.
Vaşinqtonla Dehli arasında ticarət mövzusunda danışıqlar Tramp Prezident seçildiyi dönəmdən davam edirdi. Dehli Vaşinqtondan əvvəl Brüsellə ticarət razılaşması əldə etdi. Beləliklə, Hindistan iqtisadiyyatını inkişaf etdirmək, ixracı artırmaq məqsədilə Çindən geri qalmamağa çalışır.
Bu arada, Hindistan hökumətinin 2026-2027-ci illər üçün büdcədə hərbi xərcləri 85.5 milyard dollar nəzərdə tutması da müşahidəçilərin diqqətindən yayınmayıb. Hindistan bu xərclər çərçivəsində hərbi texnika istehsalının və sərhədlərin qorunmasına daha çox diqqət ayırmağı planlaşdırır.
Görünür, Hindistan hərbi xərcləri artırmaq qərarı qonşusu Çinin artan hərbi gücü ilə əlaqəlidir. Hindistan bu çərçivədə həm özünün hərbi-sənaye kompleksini genişləndirmək, həm də ABŞ və Avropa ölkələrindən hərbi texnika alışını genişləndirməyi planlaşdırır. Vaşinqtonla Dehli arasında əldə olunan ticarət razılaşması iki ölkə arasında hərbi-texniki əməkdaşlığa da təkan verə bilər.

The US and India agreed -
Finally, an agreement was reached between Washington and Delhi. This agreement covers the fields of trade and energy.
According to the agreement, the US will reduce reciprocal tariffs from 25 percent to 18 percent. US President Donald Trump announced this on his "Truth Social" account. Trump wrote that he spoke by phone with Indian Prime Minister Narendra Modi and reached an agreement.
The two leaders exchanged views not only on the trade agreement but also on the Russia-Ukraine war. This issue is important for Trump because the White House does not want the host India to buy cheap oil from Russia.
According to Donald Trump, India will no longer buy oil from Russia and will purchase more oil from the US and, as a possible option, from Venezuela. If India fulfills this promise, it will further increase Russia's problems.
According to the US President, Delhi's decision not to buy oil from Russia will help bring an end to the war in Ukraine, where thousands of people die every week. Trump also stated that according to the agreement with Modi, both sides will take steps in the future to reduce tariffs and non-tariff barriers applied against the US to “zero.”
Trump wrote that Delhi has fulfilled another of Washington’s wishes. According to him, India has committed to purchase more than 500 billion dollars in total from the US, including energy, technology, agricultural products, coal, and other goods.
Negotiations on trade between Washington and Delhi had continued since Trump was elected President. Delhi reached a trade agreement with Brussels before Washington. Thus, India seeks not to fall behind China in developing its economy and increasing exports.
Meanwhile, it has not escaped the attention of observers that the Indian government has allocated 85.5 billion dollars for military expenditures in the budget for 2026-2027. Within these expenditures, India plans to pay more attention to the production of military equipment and the protection of borders.
It appears that India's decision to increase military spending is related to the growing military power of its neighbor China. Within this framework, India plans both to expand its own military-industrial complex and to increase the purchase of military equipment from the US and European countries. The trade agreement reached between Washington and Delhi may also stimulate military-technical cooperation between the two countries.