ABŞ və Hindistan razılaşdı -
Nəhayət, Vaşinqtonla Dehli arasında razılaşma əldə olundu. Bu razılaş ticarət və enerji sahəsini əhatə edir.
Razılaşmaya əsasən, ABŞ qarşılıqlı rüsumları 25 faizdən 18 faizə endirəcək. Bu haqda ABŞ Prezidenti Donald Tramp “Truth Social” hesabında məlumat verib. Tramp Hindistanın baş naziri Narendra Modi ilə telefonla danışdığını və razılaşma əldə etdiyini yazıb.
İki lider ticarət razılaşmasıyla yanaşı Rusiya-Ukrayna müharibəsi barədə də fikir mübadiləsi aparıblar. Bu mövzu Tramp üçün ona görə vacibdir ki, Ağ Ev sahibi Hindistanın Rusiyadan ucuz neft almasını istəmir.
Donald Trampın sözlərinə görə, Hindistan bundan sonra Rusiyadan neft almayacaq və daha çox nefti ABŞ-dan, mümkün variant kimi isə Venesueladan alacaq. Əgər Hindistan bu vədini yerinə yetirərsə, bu Rusiyanın problemlərini daha da artıracaq.
ABŞ Prezidentinin sözlərinə görə, Dehlinin Rusiyadan neft almama qərarı hər həftə minlərlə insanın öldüyü Ukraynada müharibənin başa çatmasına kömək edəcək. Tramp həmçinin bildirib ki, Modi ilə razılaşmaya əsasən, tərəflər gələcəkdə ABŞ-a qarşı tətbiq olunan tarif və qeyri-tarif maneələrinin “sıfıra” endirilməsi istiqamətində də addımlar atacaqlar.
Tramp Dehlinin Vaşinqtonun daha bir istəyini yerinə yetirə yetirdiyini yazıb. Onun sözlərinə görə, Hindistan ABŞ-dan energetika, texnologiya, kənd təsərrüfatı məhsulları, kömür və digər mallar da daxil olmaqla ümumilikdə 500 milyard dollardan artıq həcmdə alış etməyi öhdəsinə götürüb.
Vaşinqtonla Dehli arasında ticarət mövzusunda danışıqlar Tramp Prezident seçildiyi dönəmdən davam edirdi. Dehli Vaşinqtondan əvvəl Brüsellə ticarət razılaşması əldə etdi. Beləliklə, Hindistan iqtisadiyyatını inkişaf etdirmək, ixracı artırmaq məqsədilə Çindən geri qalmamağa çalışır.
Bu arada, Hindistan hökumətinin 2026-2027-ci illər üçün büdcədə hərbi xərcləri 85.5 milyard dollar nəzərdə tutması da müşahidəçilərin diqqətindən yayınmayıb. Hindistan bu xərclər çərçivəsində hərbi texnika istehsalının və sərhədlərin qorunmasına daha çox diqqət ayırmağı planlaşdırır.
Görünür, Hindistan hərbi xərcləri artırmaq qərarı qonşusu Çinin artan hərbi gücü ilə əlaqəlidir. Hindistan bu çərçivədə həm özünün hərbi-sənaye kompleksini genişləndirmək, həm də ABŞ və Avropa ölkələrindən hərbi texnika alışını genişləndirməyi planlaşdırır. Vaşinqtonla Dehli arasında əldə olunan ticarət razılaşması iki ölkə arasında hərbi-texniki əməkdaşlığa da təkan verə bilər.

Наконец, было достигнуто соглашение между Вашингтоном и Дели. Это соглашение охватывает сферу торговли и энергетики.
Согласно соглашению, США снизят взаимные пошлины с 25 процентов до 18 процентов. Об этом сообщил президент США Дональд Трамп на своей странице в "Truth Social". Трамп написал, что разговаривал по телефону с премьер-министром Индии Нарендрой Моди и достиг соглашения.
Два лидера обменялись мнениями не только по торговому соглашению, но и по поводу войны между Россией и Украиной. Эта тема важна для Трампа тем, что Белый дом не хочет, чтобы Индия покупала у России дешевую нефть.
По словам Дональда Трампа, Индия больше не будет закупать нефть у России и будет приобретать больше нефти из США, а в качестве возможного варианта — из Венесуэлы. Если Индия выполнит это обещание, это усилит проблемы России.
По словам президента США, решение Дели не покупать нефть у России поможет прекратить войну в Украине, где еженедельно гибнут тысячи людей. Трамп также заявил, что согласно соглашению с Моди, стороны в будущем предпримут шаги по снижению тарифных и нетарифных барьеров, применяемых к США, до "нуля".
Трамп написал, что Дели исполнил еще одно пожелание Вашингтона. По его словам, Индия взяла на себя обязательство покупать из США товаров на общую сумму свыше 500 миллиардов долларов, включая энергетику, технологии, сельскохозяйственную продукцию, уголь и другие товары.
Переговоры между Вашингтоном и Дели по торговому вопросу продолжались с тех пор, как Трамп был избран президентом. Дели заключил торговое соглашение с Брюсселем раньше, чем с Вашингтоном. Таким образом, Индия пытается не отставать от Китая в целях развития экономики и увеличения экспортных возможностей.
Между тем, внимание наблюдателей не осталось без внимания факт, что в бюджете правительства Индии на 2026-2027 годы предусмотрены военные расходы в размере 85,5 миллиарда долларов. В рамках этих расходов Индия планирует уделять больше внимания производству военной техники и охране границ.
Очевидно, что решение об увеличении военных расходов связано с растущей военной мощью соседнего Китая. В этом контексте Индия планирует как расширять собственный военно-промышленный комплекс, так и увеличивать закупки военной техники из США и стран Европы. Торговое соглашение, достигнутое между Вашингтоном и Дели, также может стимулировать военно-техническое сотрудничество между двумя странами.