ABŞ-İran müharibəsi – Risk artır - Vaşinqtonla Tehranın fərqli planları var -
Dünya mediasında ABŞ-ın İrana qarşı hərbi əməliyyatlara əl atacağı, yəni faktiki ABŞ-İran müharibəsinin başlayacağı haqda məlumatlar dolaşmaqdadır. “Nyu-York Tayms” qəzeti hətta İrana yaxın iki gün ərzində hərbi zərbələrin endirilə biləcəyini xəbər verib. Nəşrin məlumatına görə, Vaşinqton Tehran üzərində təzyiqi kəskin şəkildə artırıb və nüvə danışıqları iflasa uğradığı təqdirdə önümüzdəki iki gün ərzində hərbi əməliyyatlar başlana bilər. Qəzet yazır ki, Prezident Donald Trampın çevrəsində müxtəlif ssenarilər müzakirə olunur – nüvə obyektlərinə dəqiq zərbələrdən tutmuş İranın hərbi və dövlət infrastrukturlarına hücumlara qədər.
Artıq bölgəyə ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin və Hərbi Hava Qüvvələrinin bölmələri yerləşdirilib. Mətbuatın yazdığına görə, İran vasitəçilər üzərindən dialoqa hazır olduğunu, eyni zamanda mümkün hücum halında sərt cavab verəcəyi barədə xəbərdarlıq göndərib. Bu gərginlik fonunda Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ABŞ, İran və Türkiyə arasında üçtərəfli sammitin keçirilməsini – o cümlədən videokonfrans formatında – təklif edib. Türkiyə mənbələrinin məlumatına görə, Vaşinqton bu təşəbbüsə müsbət yanaşıb.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Oqtay Qasımov deyib ki, ABŞ və İran arasında hərbi toqquşma riski kifayət qədər yüksəkdir: “Amma hələ diplomatik kanallar tam bağlanmayıb. İki gün öncə Türkiyə və ABŞ prezidentləri arasında keçirilən telefon danışığında Rəcəb Tayyib Ərdoğan ABŞ tərəfinə üçlü formatda danışıqlar təklif edib. Bu prinsipcə müsbət qarşılanıb. Lakin ümumən biz dünən ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubionun Senatdakı çıxışına diqqət yetirsək eskalasiya riski kifayət qədər yüksəkdir. Görünən odur ki, tərəflər həm də məsələnin danışıqlar yolu ilə həll olunması qapılarını tam şəkildə bağlamırlar. ABŞ-nin, yəni Donald Trampın hərbi variantı seçəcəyi halda düşünürəm ki, o, ən qısa müddətdə dəqiq zərbələrlə müəyyən hədəflərə çatmağı düşünür. Bunun üçün konkret hədəflərin də müəyyən olunduğu deyilir”.
Politoloq vurğulayıb ki, burada hansısa quru əməliyyatlarından söhbət gedə bilməz: “Çünki bu, geniş miqiyasılı bir savaş və ümumiyyətlə, proqnozlaşdırılmayan nəticələr doğura bilər. İranın ərazisi kifayət qədər böyükdür. Ərazi dərinliyi quru əməliyyatlarının keçirilməsini ciddi şəkildə əngəlləyən faktordur. Güman ki, hava hücumları, o cümlədən dəqiq raket zərbələrinin endirilməsi əsas prioritet kimi nəzərdən keçiriləcək və ABŞ bunu maksimum qısa müddətə, bir necə günə həll etməyi düşünəcək. Amma həmin qısamüddətli əməliyyat Vaşinqtonun arzuladığı nəticəni verəcəkmi? Bu da ciddi sual olaraq qalır. İranın ballistik raket arsenalı, eyni zamanda dronları, yeni aldığı hava hücumundan müdafiə sistemləri və qırıcı təyyarələri var. Bunlar ABŞ-nin əməliyyatlarına mane ola, onu ləngidə biləcək faktorlardır.
Fikrimcə, ABŞ-nin istədiyi qısamüddətli dəqiq zərbələrlə nəticə almaq, İranın planı isə belə bir əməliyyat başlanarsa, əvvəla, ona mane olmaq, eyni zamanda savaşın miqyasını böyütmək və regiondakı Amerika bazalarını, ilk növbədə İsraili hədəfə almaqdır. Bütün hallarda düşünürəm ki, tərəflər hələlik danışıqlar vasitəsilə mümkün olan razılığı əldə etməyə çalışırlar. Lakin unutmayaq ki, ABŞ-nin irəli sürdüyü dörd əsas səbəb, xüsusilə İranın nüvə proqramının dayandırılması, ballistik raket istehsalının məhdudlaşdırılması kimi məsələlər İran tərəfindən çox da isti qarşılanmır”.

В мировой прессе распространяются сведения о том, что США могут прибегнуть к военным операциям против Ирана, то есть фактически может начаться война между США и Ираном. Газета «Нью-Йорк Таймс» даже сообщила, что военные удары по Ирану могут быть нанесены в ближайшие два дня. По данным издания, Вашингтон резко усилил давление на Тегеран, и в случае провала ядерных переговоров военные действия могут начаться в течение ближайших двух дней. Газета пишет, что вокруг президента Дональда Трампа обсуждаются различные сценарии — от точечных ударов по ядерным объектам до атак на военную и государственную инфраструктуру Ирана.
В регион уже введены подразделения Военно-морских сил и Военно-воздушных сил США. Согласно сообщениям прессы, Иран заявил через посредников о готовности к диалогу и одновременно предупредил о жестком ответе в случае возможной атаки. На фоне этого напряжения президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган предложил провести трехсторонний саммит США, Ирана и Турции — в том числе в формате видеоконференции. По данным турецких источников, Вашингтон положительно отнесся к этой инициативе.
По этому поводу в интервью Medianews.az политолог Октай Гасымов заявил, что риск военного столкновения между США и Ираном достаточно высок: «Но дипломатические каналы пока полностью не закрыты. Два дня назад в телефонном разговоре между президентами Турции и США Реджеп Тайип Эрдоган предложил переговоры в тройственном формате. Это было воспринято в целом положительно. Тем не менее, если обратить внимание на вчерашнее выступление госсекретаря США Марко Рубио в Сенате, риск эскалации по-прежнему высок. Похоже, стороны не закрывают полностью двери для решения вопроса путем переговоров. Если же США, то есть Дональд Трамп, выберет военный вариант, я думаю, что он планирует как можно скорее нанести точечные удары по определенным целям. Говорят, что конкретные цели уже определены».
Политолог подчеркнул, что речь не может идти о каких-либо сухопутных операциях: «Потому что это была бы широкомасштабная война и в целом непредсказуемые последствия. Территория Ирана достаточно велика. Глубина территории является серьезным фактором, препятствующим проведению сухопутных операций. Вероятно, приоритетом будут воздушные удары, в том числе точечные ракетные атаки, и США будут стремиться решить это за максимально короткий срок, в течение нескольких дней. Но даст ли краткосрочная операция тот результат, которого желает Вашингтон? Это серьезный вопрос. У Ирана есть арсенал баллистических ракет, а также дроны, недавно приобретенные системы ПВО и истребители. Все это может мешать операциям США и замедлять их.
По моему мнению, США хотят добиться результата с помощью краткосрочных точечных ударов, а план Ирана — если такая операция начнется — во-первых, помешать ей, а во-вторых, расширить масштаб войны и нацелиться на американские базы в регионе, прежде всего на Израиль. В любом случае, я считаю, что стороны пока пытаются добиться возможного соглашения через переговоры. Но не будем забывать, что четыре основные причины, выдвинутые США, особенно требование остановить ядерную программу и ограничить производство баллистических ракет, не вызывают горячего отклика со стороны Ирана».