“Demokratiyanı yaddan çıxarın. Bizlik deyil” –
“Burkina-Faso əhalisi demokratiya məsələsini yaddan çıxarmalıdır. Həqiqəti demək lazımdır – demokratiya bizlik deyil”. Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri ölkənin dövlət telekanalına müsahibəsində Burkina-Faso prezidentinin səlahiyyətlərini icra edən İbrahim Traore deyib.
İbrahim Traore hakimiyyətə 2022-ci ildə dövlət çevrilişi nəticəsində yiyələnib. Həmin il hərbi xuntanı devirərək prezident postunda oturan İbrahim Traore ölkədə bütün siyasi partiyaları ləğv edib.
Yeni hakimiyyət öncə 2024-cü ildə seçkilər keçiriləcəyini vəd etsə də, sonradan İbrahim Traorenin prezident səlahiyyətlərini icra etmə müddəti 2029-cu ilədək uzadılıb.
1988-ci il təvəllüdlü İbrahim Traore hərbçidir. Hakimiyyətə gələnə qədər kapitan İbrahim Traore orduda xüsusi təyinatlı dəstənin komandiri olub.

«Населению Буркина-Фасо следует забыть о демократических вопросах. Нужно говорить правду — демократия не для нас». Medianews.az сообщает, что эти слова в интервью государственному телеканалу страны сказал исполняющий обязанности президента Буркина-Фасо Ибрагим Траоре.
Ибрагим Траоре пришёл к власти в 2022 году в результате государственного переворота. В том же году, свергнув военную хунту и став президентом, Ибрагим Траоре распустил все политические партии в стране.
Новая власть сначала обещала провести выборы в 2024 году, однако позже срок исполнения полномочий Ибрагима Траоре был продлён до 2029 года.
Ибрагим Траоре, родившийся в 1988 году, является военным. До прихода к власти капитан Ибрагим Траоре командовал спецподразделением в армии.