“Demokratiyanı yaddan çıxarın. Bizlik deyil” –
“Burkina-Faso əhalisi demokratiya məsələsini yaddan çıxarmalıdır. Həqiqəti demək lazımdır – demokratiya bizlik deyil”. Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri ölkənin dövlət telekanalına müsahibəsində Burkina-Faso prezidentinin səlahiyyətlərini icra edən İbrahim Traore deyib.
İbrahim Traore hakimiyyətə 2022-ci ildə dövlət çevrilişi nəticəsində yiyələnib. Həmin il hərbi xuntanı devirərək prezident postunda oturan İbrahim Traore ölkədə bütün siyasi partiyaları ləğv edib.
Yeni hakimiyyət öncə 2024-cü ildə seçkilər keçiriləcəyini vəd etsə də, sonradan İbrahim Traorenin prezident səlahiyyətlərini icra etmə müddəti 2029-cu ilədək uzadılıb.
1988-ci il təvəllüdlü İbrahim Traore hərbçidir. Hakimiyyətə gələnə qədər kapitan İbrahim Traore orduda xüsusi təyinatlı dəstənin komandiri olub.

"The people of Burkina Faso must forget about democracy. The truth must be told – democracy is not for us." Medianews.az reports that these words were said by Ibrahim Traore, the interim president of Burkina Faso, in an interview with the country's state television.
Ibrahim Traore came to power in 2022 as a result of a coup d'état. That year, after overthrowing the military junta and taking the presidential post, Ibrahim Traore banned all political parties in the country.
The new government initially promised that elections would be held in 2024, but later the period during which Ibrahim Traore exercises presidential powers was extended until 2029.
Born in 1988, Ibrahim Traore is a military officer. Before coming to power, Captain Ibrahim Traore was the commander of a special forces unit in the army.