Hər yağışda eyni problem:
Bakı və ətrafında hər güclü leysan yağışı eyni mənzərəni yaradır: yollar su ilə dolur, nəqliyyat çətinləşir, şəhərdə həyat iflic olur. Bu problemlər əsasən zəif infrastruktur və yağış sularının düzgün yönləndirilməməsi ilə bağlıdır. Bəs niyə bu vəziyyət hər dəfə təkrarlanır və bunun üçün hansı real çıxış yolları var?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında tanınmış memar Yeganə Abdullayevanın sözlərinə görə, bəzi ərazilər var ki, orada ümumiyyətlə, ev tikintisinə icazə verilməməlidir.
Xanım memar qeyd edib ki, uzun müddət yağış yağmadıqda bəzi işbazlar su axınları üçün nəzərdə tutulmuş əraziləri – məsələn, körpülərin kənarlarını və ya dənizə axan axıntı yollarını boş sahə kimi qəbul edirlər və nəticədə həmin yerlərdə evlər tikərək satışa çıxarırlar:
“Bu cür plansız tikinti sonradan ciddi problemlərə səbəb olur. Kanalizasiya sistemlərinin tutulmasının əsas səbəblərindən biri də məhz insan faktorudur. Əhali küçəyə atılan tullantıların fəsadlarını tam dərk etmir və bu qadağaları yalnız cərimə ilə əlaqələndirir. Halbuki atılan hər bir kiçik zibil kanalizasiya lyuklarının kənarındakı kiçik dəlikləri tıxayaraq suyun axınının qarşısını alır”.
Y.Abdullayeva əlavə edib ki, əgər problem boruların ölçüsü ilə bağlı olsaydı, bu zaman onların təmizlənməsi də mümkün olmazdı:
“Mövcud kanalizasiya xətləri müəyyən dövrlərdə yenilənir və əhalinin artımı nəzərə alınaraq bəzi ərazilərdə daha iri borularla əvəzlənir. Xüsusilə şəhərin mərkəzindən kənar qəsəbələrə köçlərin artması bu dəyişiklikləri zəruri edib. Buna baxmayaraq, əsas problem yenə də düzgün istifadə və nəzarətin zəif olmasıdır. Kanalizasiya xətləri mütəmadi təmizlənsə də, tullantıların lyukları tıxaması səbəbindən hər güclü yağış zamanı küçələrdə su yığılması qaçılmaz olur. Problemin həlli yalnız texniki tədbirlərlə deyil, eyni zamanda ictimai davranışın dəyişməsi ilə də mümkün ola bilər”.

Every heavy rainstorm in Baku and its surroundings creates the same scene: roads fill with water, transportation becomes difficult, and life in the city is paralyzed. These problems are mainly related to weak infrastructure and improper drainage of rainwater. So why does this situation repeat itself every time, and what are the real solutions for it?
In her statement to Medianews.az on the topic, well-known architect Yegane Abdullayeva said that there are some areas where building houses should not be allowed at all.
The lady architect noted that when it does not rain for a long time, some opportunists consider areas intended for water flows – for example, the edges of bridges or drainage paths leading to the sea – as vacant land and as a result, build houses there and put them up for sale:
“Such unplanned construction later causes serious problems. One of the main reasons for sewer system blockages is precisely the human factor. The population does not fully understand the consequences of waste thrown into the streets and only associates these prohibitions with fines. Whereas every small piece of garbage thrown blocks the small holes around the sewer manholes and prevents water flow.”
Y. Abdullayeva added that if the problem was related to the size of the pipes, then cleaning them would not be possible either:
“The existing sewer lines are renewed periodically and in some areas, considering population growth, replaced with larger pipes. Particularly, the increase in migration from the city center to outlying settlements has made these changes necessary. Nevertheless, the main problem remains weak proper use and control. Even though sewer lines are regularly cleaned, due to waste blocking the manholes, water accumulation in the streets during every heavy rain is inevitable. The solution to the problem can be achieved not only with technical measures but also by changing public behavior.”