Həm bol, həm də baha - Niyə belədir? -
Mayın 25-də kənd təsərrüfatı məsələlərinə həsr olunmuş müşavirədə danısan Prezident İlham Əliyev deyib ki, yerli istehsal sayəsində Azərbaycan özünü tərəvəz, bostan məhsulları, meyvə, giləmeyvə ilə 107 faiz təmin edir.
Eyni zamanda xatırladaq ki, Azərbaycanın ixracında neft-qaz sektorundan və qızıldan sonra ilk yerdə meyvə-tərəvəz gəlir. 2026-cı ilin yanvar-may aylarında Azərbaycan xaricə 354,8 milyon dollarlıq meyvə-tərəvəz satıb.
Azərbaycanın özünü meyvə-tərəvəzlə tam təmin etdiyi, hətta xaricə də kifayət qədər meyvə-tərəvəz ixrac edə bildiyi halda nə üçün ölkəmizdə meyvə və tərəvəzlərin qiyməti mövsümə görə çox bahadır? Bu qədər bolluqda qiymətlər niyə aşağı düşmür?
Medianews.az-ın suallarını cavalandıran iqtisadçı Xalid Kərimli bildirib ki, meyvə-tərəvəzin baha olmasının bir sıra səbəbləri var. Onun sözlərinə görə, səbəblərdən biri yetişdirmə xərclərinin yüksək olmasıdır: “İkincisi, məhsuldarlıqla bağlı məsələlər var. Çünki meyvə-tərəvəzin qiymətinin formalaşmasında məhsuldarlığın nə qədər olması əhəmiyyətli rol oynayır. Üçüncüsü, işçilik xərclərin çox olması, dərman xərclərinin artması, daşıma xərclərinin yüksəlməsidir. Yəni inflyasiya gedir, meyvə-tərəvəzin qiyməti də artır.
Bolluq məsələsinə gəldikdə, məsələ ondadır ki, meyvə-tərəvəz ixracata da gedir. İxracatın olması isə meyvə-tərəvəzin qiymətini artıran faktordur. İxrac o deməkdir ki, məhsulun bir hissəsi yerli bazara çıxmır, yönəlir xaricə. İxracın olması çox yaxşıdır, vacib məsələdir. Fermerlər buradan pul qazana bilirlər və fermerin də pul qazanması ölkəmiz üçün xeyirlidir”.
İqtisadçı qeyd edib ki, iki il bundan qabaq dizelin qiyməti 80 qəpik idi: “Sonra 1 manat oldu. 2025-ci ilin sonunda isə daha 10 qəpik bahalaşdı. Bu da daşıma xərclərini artırır. İşçiliyin inflyasiyası var, işçilik qiymətləri artır. Yəni fermerin meyvə yetişdirmək xərcləri artır, daşıma xərcləri artır, pul dəyərini itirir və buna görə satdığı məhsulun qiymətini artırmalıdır ki, qazana bilsin.
Sahibkar sata bildiyi ən yüksək qiymətə satmağa çalışır. Sahibkar, fermer və yaxud da tacir bizim daha ucuz almağımızı yox, özü daha baha necə sata bilir, onu fikirləşir. Yalnız görəndə ki, məhsulu əlində qalıb, sata bilmir, xarab olmasın deyə o halda satış qiymətini aşağı salır.
Beləliklə, meyvə-tərəvəzin qiyməti həm xərclərdən asılıdır, həm də məhsuldarlıqdan, bazara çıxarılan məhsulun, təklifin həcmindən. O biri yandan da ötən illərlə müqayisədə xərclər əhəmiyyətli dərəcədə artıb”.

Speaking at the conference dedicated to agricultural issues on May 25, President Ilham Aliyev said that thanks to local production, Azerbaijan provides itself with vegetables, melon products, fruits, and berries at 107 percent.
At the same time, it should be recalled that after the oil-gas sector and gold, fruit and vegetables come first in Azerbaijan's exports. In January-May 2026, Azerbaijan sold 354.8 million dollars worth of fruits and vegetables abroad.
Although Azerbaijan fully provides itself with fruits and vegetables and even exports a significant amount abroad, why are the prices of fruits and vegetables in our country very high according to the season? Why do prices not fall despite such abundance?
Medianews.az asked these questions and economist Khalid Kerimli said that there are several reasons for the high price of fruits and vegetables. According to him, one of the reasons is the high cultivation costs: “Secondly, there are issues related to productivity. Because the level of productivity plays an important role in the formation of fruit and vegetable prices. Thirdly, the high labor costs, increasing expenses on medicines, and rising transportation costs. In other words, inflation progresses and the prices of fruits and vegetables increase as well.
Regarding the abundance, the issue is that fruits and vegetables are also exported. Export is a factor that raises the price of fruits and vegetables. Export means that a portion of the product does not enter the local market but goes abroad. Having export is very good; it is an important matter. Farmers can earn money from this, and the farmer’s income is beneficial for our country.”
The economist noted that two years ago diesel price was 80 qapik: “Then it became 1 manat. At the end of 2025, it increased by another 10 qapik. This also increases transportation costs. There is inflation in labor, labor prices rise. That is, the farmer’s costs to grow fruits increase, transportation costs increase, money loses value, and therefore he must raise the selling price of his product to be able to earn.
The entrepreneur tries to sell at the highest price possible. The entrepreneur, farmer, or trader thinks not about us buying cheaper, but about how he can sell more expensively. Only when he sees that the product remains with him, cannot be sold, and may spoil does he lower the selling price.
Thus, the price of fruits and vegetables depends both on the costs and productivity, on the amount of product offered to the market. On the other hand, compared to previous years, costs have increased significantly.”