Həm bol, həm də baha - Niyə belədir? -
Mayın 25-də kənd təsərrüfatı məsələlərinə həsr olunmuş müşavirədə danısan Prezident İlham Əliyev deyib ki, yerli istehsal sayəsində Azərbaycan özünü tərəvəz, bostan məhsulları, meyvə, giləmeyvə ilə 107 faiz təmin edir.
Eyni zamanda xatırladaq ki, Azərbaycanın ixracında neft-qaz sektorundan və qızıldan sonra ilk yerdə meyvə-tərəvəz gəlir. 2026-cı ilin yanvar-may aylarında Azərbaycan xaricə 354,8 milyon dollarlıq meyvə-tərəvəz satıb.
Azərbaycanın özünü meyvə-tərəvəzlə tam təmin etdiyi, hətta xaricə də kifayət qədər meyvə-tərəvəz ixrac edə bildiyi halda nə üçün ölkəmizdə meyvə və tərəvəzlərin qiyməti mövsümə görə çox bahadır? Bu qədər bolluqda qiymətlər niyə aşağı düşmür?
Medianews.az-ın suallarını cavalandıran iqtisadçı Xalid Kərimli bildirib ki, meyvə-tərəvəzin baha olmasının bir sıra səbəbləri var. Onun sözlərinə görə, səbəblərdən biri yetişdirmə xərclərinin yüksək olmasıdır: “İkincisi, məhsuldarlıqla bağlı məsələlər var. Çünki meyvə-tərəvəzin qiymətinin formalaşmasında məhsuldarlığın nə qədər olması əhəmiyyətli rol oynayır. Üçüncüsü, işçilik xərclərin çox olması, dərman xərclərinin artması, daşıma xərclərinin yüksəlməsidir. Yəni inflyasiya gedir, meyvə-tərəvəzin qiyməti də artır.
Bolluq məsələsinə gəldikdə, məsələ ondadır ki, meyvə-tərəvəz ixracata da gedir. İxracatın olması isə meyvə-tərəvəzin qiymətini artıran faktordur. İxrac o deməkdir ki, məhsulun bir hissəsi yerli bazara çıxmır, yönəlir xaricə. İxracın olması çox yaxşıdır, vacib məsələdir. Fermerlər buradan pul qazana bilirlər və fermerin də pul qazanması ölkəmiz üçün xeyirlidir”.
İqtisadçı qeyd edib ki, iki il bundan qabaq dizelin qiyməti 80 qəpik idi: “Sonra 1 manat oldu. 2025-ci ilin sonunda isə daha 10 qəpik bahalaşdı. Bu da daşıma xərclərini artırır. İşçiliyin inflyasiyası var, işçilik qiymətləri artır. Yəni fermerin meyvə yetişdirmək xərcləri artır, daşıma xərcləri artır, pul dəyərini itirir və buna görə satdığı məhsulun qiymətini artırmalıdır ki, qazana bilsin.
Sahibkar sata bildiyi ən yüksək qiymətə satmağa çalışır. Sahibkar, fermer və yaxud da tacir bizim daha ucuz almağımızı yox, özü daha baha necə sata bilir, onu fikirləşir. Yalnız görəndə ki, məhsulu əlində qalıb, sata bilmir, xarab olmasın deyə o halda satış qiymətini aşağı salır.
Beləliklə, meyvə-tərəvəzin qiyməti həm xərclərdən asılıdır, həm də məhsuldarlıqdan, bazara çıxarılan məhsulun, təklifin həcmindən. O biri yandan da ötən illərlə müqayisədə xərclər əhəmiyyətli dərəcədə artıb”.

25 мая на совещании, посвященном вопросам сельского хозяйства, выступая, Президент Ильхам Алиев заявил, что благодаря местному производству Азербайджан обеспечивает себя овощами, бахчевыми культурами, фруктами и ягодами на 107 процентов.
В то же время напомним, что в экспорте Азербайджана после нефтегазового сектора и золота на первом месте идут фрукты и овощи. В январе-мае 2026 года Азербайджан экспортировал на сумму 354,8 миллиона долларов фруктов и овощей.
Если Азербайджан полностью обеспечивает себя фруктами и овощами, а также может в значительном объеме экспортировать их за границу, то почему же в нашей стране цена на фрукты и овощи в зависимости от сезона очень высокая? Почему при таком изобилии цены не снижаются?
Medianews.az задавая вопросы, экономист Халид Керимли отметил, что существует ряд причин, по которым фрукты и овощи дорогие. По его словам, одной из причин является высокая стоимость выращивания: «Во-вторых, есть вопросы связанные с урожайностью. Поскольку при формировании цены на фрукты и овощи важную роль играет именно уровень урожайности. В-третьих, высокие затраты на рабочую силу, рост затрат на лекарства, повышение транспортных расходов. То есть инфляция растет, цена на фрукты и овощи тоже увеличивается.
Что касается вопроса изобилия, дело в том, что часть фруктов и овощей идет на экспорт. Наличие экспорта является фактором, повышающим цену на фрукты и овощи. Экспорт означает, что часть продукции не выходит на местный рынок, а направляется за границу. Наличие экспорта — это очень хорошо, важный вопрос. Фермеры могут зарабатывать на этом деньги, а заработок фермера полезен для нашей страны».
Экономист отметил, что два года назад цена на дизель составляла 80 гяпиков: «Затем она стала 1 манат. В конце 2025 года цена выросла еще на 10 гяпиков. Это увеличивает транспортные расходы. Есть инфляция затрат на рабочую силу, увеличиваются цены на рабочую силу. То есть расходы фермера на выращивание фруктов увеличиваются, транспортные расходы растут, деньги теряют свою стоимость, поэтому он должен повысить цену на продаваемую продукцию, чтобы получать прибыль.
Предприниматель старается продавать по максимально возможной цене. Предпринимающий, фермер или торговец думает не о том, чтобы мы покупали дешевле, а как он может продать дороже. Только когда видит, что продукция остается у него на руках, не продается, чтобы не испортилась, тогда он снижает цену продажи.
Таким образом, цена на фрукты и овощи зависит как от затрат, так и от урожайности, объема продукции, поступающей на рынок, предложения. С другой стороны в сравнении с прошлыми годами расходы значительно выросли».