Deputatın evində axtarış: Nələr tapıldı? -
İraqda aparılan genişmiqyaslı korrupsiya əməliyyatı çərçivəsində deputat Hind əl-Abbasinin evində axtarış aparılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, axtarış zamanı deputatın evindən 57 milyon ABŞ dolları nağd pul, 27 kiloqram xalis qızıl və qızıldan hazırlanmış alt paltarının aşkar edildiyi iddia olunur.
Məlumata görə, istintaq çərçivəsində deputatlar və yüksək vəzifəli məmurlar da daxil olmaqla 47 nəfər tutulub. Əməliyyatın dövlət vəsaitlərinin mənimsənilməsi və korrupsiya iddiaları ilə bağlı aparılan araşdırmanın tərkib hissəsi olduğu bildirilir.
Bununla belə, Hind əl-Abbasinin evində aparıldığı deyilən axtarış və ələ keçirildiyi iddia olunan əşyalarla bağlı İraqın rəsmi qurumları hələlik təsdiqləyici açıqlama verməyib. Onun deputat statusu isə İraq parlamentinin rəsmi saytında yer alır.
Son günlər İraqda hökumətin başladığı genişmiqyaslı korrupsiyaya qarşı əməliyyatlar çərçivəsində Bağdad da daxil olmaqla ölkənin müxtəlif bölgələrində reydlər keçirilib. Əməliyyatlar zamanı deputatlar, yüksək vəzifəli dövlət məmurları və digər dövlət qulluqçuları hədəfə alınıb.
Baş nazir Əli əl-Zaidi korrupsiyaya qarşı mübarizənin davam etdiriləcəyini və əməliyyatların yeni şəxsləri də əhatə edə biləcəyini bildirib.

В рамках масштабной антикоррупционной операции в Ираке был произведён обыск в доме депутата Хинда аль-Аббаси.
Medianews.az сообщает, что во время обыска в доме депутата якобы были обнаружены 57 миллионов долларов наличными, 27 килограммов чистого золота и золотое нижнее бельё.
По информации, в ходе расследования были задержаны 47 человек, включая депутатов и высокопоставленных чиновников. Сообщается, что операция является частью расследования по фактам хищения государственных средств и коррупции.
Однако официальные органы Ирака пока не подтвердили проведённый в доме Хинда аль-Аббаси обыск и изъятые якобы вещи. Его статус депутата указан на официальном сайте парламента Ирака.
В последние дни в рамках масштабных антикоррупционных операций, начатых правительством Ирака, были проведены рейды в различных регионах страны, включая Багдад. В ходе операций целями стали депутаты, высокопоставленные государственные чиновники и другие государственные служащие.
Премьер-министр Али аль-Заиди заявил о продолжении борьбы с коррупцией и возможности включения в операции новых лиц.