Azərbaycan Ukraynanın bərpasında necə iştirak edəcək?
Böyük dövlətlərin Mərkəzi Asiyaya marağı artdığı dönəmdə, Ukrayna da bölgə ölkələri ilə əməkdaşlığı genişləndirməyə çalışır. Ukrayna xarici işlər nazirinin müavini Oleksandr Mişenkonun bir neçə gün əvvəl Türkmənistan və Tacikistana səfəri bundan xəbər verir. Türkiyə və Azərbaycanda səfir işləmiş Mişenko aprel ayında Qazaxıstan və Özbəkistana səfər etmişdi. Mişenkonun Astana və Daşkənddə müzakirə etdiyi əsas mövzular nəqliyyat xətləri, o cümlədən Ukrayna ilə ticarət əlaqələrinin inkişafı olmuşdu.
Kiyev Mərkəzi Asiya ölkələri ilə tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsinə qərar verib. Azərbaycan 16 noyabr 2025-ci ildə Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının 7-ci Məşvərət Görüşündə Mərkəzi Asiya formatının tamhüquqlu iştirakçısına çevrilib və bu amil Mərkəzi Asiya ilə Cənubi Qafqaz arasında münasibətləri daha da gücləndirib. Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun Azərbaycana son səfəri iki dövlət arasında tərəfdaşlığa əhəmiyyətli töhfə verib və bu hal iki qonşu bölgə arasında əməkdaşlığı gücləndirib. Bu prosesi Ukraynanın siyasi dairələrində diqqətlə izləyirlər.
Ukraynanın region ölkələri ilə münasibətlərində istifadə olunmamış böyük potensialı var. Ukraynanın 2006-cı ildə təkcə Türkmənistanla təxminən 6 milyard dollar dəyərində ikitərəfli ticarəti olub ki, bu da əsasən Türkmənistan qazının Ukraynaya əhəmiyyətli dərəcədə tədarükü ilə bağlı idi. Bu, əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi üçün əhəmiyyətli potensialın olduğu bir sıra sahələrin yalnız bir nümunəsidir. Rusiyanın genişmiqyaslı təcavüzünə qarşı strateji təşəbbüsü ələ keçirən Ukraynanın ABŞ və Avropa ilə yanaşı Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələri ilə qarşılıqlı faydalı münasibətlər qurmasının bir neçə səbəbi var.
Birincisi, Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələri Çin və Rusiya ilə iqtisadi əməkdaşlıqlarına baxmayaraq, Ukraynanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə ardıcıl dəstək ifadə edirlər. Kiyev bu mövqeyə, eləcə də Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz dövlətlərindən aldığı humanitar yardım, enerji avadanlıqları, ukraynalı uşaqlar üçün səhiyyə və digər yardımların göstərilməsinə görə tərəfdaşlarına minnətdardır. Ukrayna Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələri ilə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin artırılmasından da məmnundur.
İkincisi, bölgə ölkələri Ukraynadan Avropa bazarlarına yeni nəqliyyat dəhlizlərinin inkişaf etdirilməsində maraqlıdırlar ki, bu da ticarət həcmini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq və Avropa tərəfdaşlarından investisiya və texnologiya cəlb edəcək. Bu səbəbdən Aleksandr Mişenko Düşənbə və Aşqabadda Transxəzər Dəhlizindən daha səmərəli istifadə imkanlarını ətraflı müzakirə edib.
Üçüncüsü, Kiyev Mərkəzi Asiya ölkələri uzun illərdir regionda uğurla fəaliyyət göstərən və hava limanlarının, körpülərin, yol ötürücülərinin və yolların tikintisindən tutmuş yüksək texnologiyalı fabriklərin tikintisinə qədər çoxsaylı irimiqyaslı layihələr həyata keçirən Ukrayna şirkətlərinin bölgə ölkələrində çalışmalarını genişləndirmələrində maraqlıdır. Oleksandr Mişşenko Tacikistan və Türkmənistan tərəfdaşları ilə hökumətlərarası komissiyaların və biznes şuralarının bərpası ilə bağlı razılaşmaları, biznes fəaliyyətini stimullaşdırmaq və bu sahədə əhəmiyyətli potensialdan istifadə etməyi müzakirə edib.
Dördüncüsü, Azərbaycan, eləcə də Mərkəzi Asiya ölkələri, əsasən Qazaxıstan və Türkmənistan geniş neft və qaz ehtiyatlarına malikdir və bu da onları Ukrayna üçün enerji sektorunda təbii tərəfdaşlara çevirir.
Beşincisi, Ukrayna ənənəvi olaraq Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələrinə taxıl və ərzaq məhsullarının əsas təchizatçısı olub. Ukrayna mal və məhsullarının Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələrinə ixracını artırmağı planlaşdırır. Ukrayna məhsullarına yüksək tələbat var. Kiyev eyni zamanda bölgə ölkələri ilə mədəni və humanitar əməkdaşlığın intensivləşdirilməsini də əsas istiqamət kimi görür.
Beləliklə, nazir müavini Oleksandr Mişenkonun bölgə ölkələrinə səfərləri Kiyevin indiki dövrlə yanaşı post-müharibə dövrünə baxışını təcəssüm etdirir. Ukrayna müharibənin nə zaman sona çatacağı tarixi gözləmədən Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığı genişləndirməyi planlaşdırır. Kiyev Azərbaycanın Cənubi Qafqazla Mərkəzi Asiya arasında körpü rolunu oynadığının fərqindədir. Ukrayna Cənubi Qafqazdakı əsas tərəfdaşı olan Azərbaycanın enerji və nəqliyyat imkanlarından daha çox faydalanmaq istəyir. Bu Azərbaycanın da maraqlarına uyğundur. Qarşıda hələ çox iş var, tərəflər qarşılıqlı faydalı münasibətləri əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirə və istifadə olunmamış imkanları reallaşdıra bilərlər.
Rusiya beşinci ildir ki, Ukraynanın şəhərlərinə, qəsəb və kəndlərinə dağıdıcı zərbələr endirir, nəticədə insanlar ölür və infrastruktur sıradan çıxarılır. Ukrayna Rusiyaya qarşı müqavimətini davam etdirməklə yanaşı eyni zamanda, dağıdılmış infrastrukturun bərpası üçün lazımi tədbirlər görür. Bu səbəbdən 25 iyunda Polşanın Qdansk şəhərində Ukraynanın Bərpa Konfransı keçirilib. Konfransda Avropa İttifaqının Ukraynanın 2026-2027-ci illərdə maliyyələşdirilməsinə 90 milyard avro cəlb ediləcəyi açıqlanıb. Həmin konfransda xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov da iştirak edirdi. Bu o deməkdir ki, Ukraynanın dağıdılmış şəhələrinin və infrastukturunun bərpasında Azərbaycan da iştirak edəcək.

At a time when major powers' interest in Central Asia is increasing, Ukraine is also trying to expand cooperation with regional countries. The visit of Ukraine's Deputy Foreign Minister Oleksandr Mishchenko to Turkmenistan and Tajikistan a few days ago indicates this. Mishchenko, who served as an ambassador in Turkey and Azerbaijan, visited Kazakhstan and Uzbekistan in April. The main topics discussed by Mishchenko in Astana and Tashkent were transportation routes, including the development of trade relations with Ukraine.
Kiev has decided to deepen partnerships with Central Asian countries. On November 16, 2025, Azerbaijan became a full member of the Central Asia format at the 7th Consultation Meeting of Central Asian Heads of State, and this factor has further strengthened relations between Central Asia and the South Caucasus. The recent visit of Turkmenistan President Serdar Berdimuhamedow to Azerbaijan has made a significant contribution to partnership between the two states and has strengthened cooperation between these two neighboring regions. This process is being closely monitored in Ukrainian political circles.
Ukraine has a large untapped potential in its relations with regional countries. In 2006, Ukraine had bilateral trade with Turkmenistan worth about 6 billion dollars, mainly related to significant supplies of Turkmen gas to Ukraine. This is just one example of areas with significant potential for intensifying cooperation. Ukraine, which has taken strategic initiatives against Russia’s large-scale aggression, has several reasons to establish mutually beneficial relations with South Caucasus and Central Asian countries alongside the USA and Europe.
Firstly, despite the economic cooperation of Central Asia and South Caucasus countries with China and Russia, they consistently express support for Ukraine's sovereignty and territorial integrity. Kiev is grateful to its partners for this position, as well as for the humanitarian aid, energy equipment, health care, and other assistance provided for Ukrainian children received from Central Asian and South Caucasus states. Ukraine is also satisfied with the increase in mutual support within international organizations with Central Asian and South Caucasus countries.
Secondly, regional countries are interested in developing new transportation corridors from Ukraine to European markets, which will significantly increase trade volume and attract investments and technology from European partners. For this reason, Oleksandr Mishchenko discussed in detail in Dushanbe and Ashgabat the more efficient utilization of the Trans-Caspian Corridor.
Thirdly, Kiev is interested in Central Asian countries expanding the work of Ukrainian companies that have long been successfully operating in the region and implementing numerous large-scale projects ranging from the construction of airports, bridges, road carriers, and roads to high-tech factories. Oleksandr Mishchenko discussed agreements with partners in Tajikistan and Turkmenistan on the restoration of intergovernmental commissions and business councils, stimulating business activities, and utilizing significant potential in this area.
Fourthly, Azerbaijan as well as Central Asian countries, mainly Kazakhstan and Turkmenistan, have vast oil and gas reserves, which makes them natural partners for Ukraine in the energy sector.
Fifthly, Ukraine has traditionally been the main supplier of grain and food products to Central Asia and South Caucasus countries. Ukraine plans to increase exports of its goods and products to these countries. There is high demand for Ukrainian products. At the same time, Kiev sees intensifying cultural and humanitarian cooperation with the regional countries as a key direction.
Thus, Deputy Minister Oleksandr Mishchenko's visits to regional countries reflect Kiev’s vision not only for the current period but also for the post-war period. Ukraine plans to expand cooperation with South Caucasus and Central Asian countries without expecting the specific date when the war will end. Kiev is aware of Azerbaijan's role as a bridge between the South Caucasus and Central Asia. Ukraine wishes to make more use of Azerbaijan's energy and transportation capabilities as its main partner in the South Caucasus. This is also in Azerbaijan’s interests. Much work remains ahead; the sides can significantly expand mutually beneficial relations and realize untapped opportunities.
For five years, Russia has been delivering devastating strikes to Ukrainian cities, towns, and villages, causing deaths and destroying infrastructure. While continuing resistance against Russia, Ukraine is also taking necessary measures to restore the damaged infrastructure. For this reason, on June 25, Ukraine’s Reconstruction Conference was held in the city of Gdansk, Poland. At the conference, it was announced that the European Union will allocate 90 billion euros for financing Ukraine in 2026-2027. Foreign Minister Jeyhun Bayramov also attended the conference. This means that Azerbaijan will also participate in the restoration of Ukraine's destroyed cities and infrastructure.