"Arzum"un cinayət işinin BƏZİ DETALLARI -
Yol-nəqliyyat hadisəsi zamanı bir nəfərin ölümü və digərinin xəsarət almasında təqsirləndirilən "Arzum 9999" ləqəbli bloqer İlduzə Hacıyevanın cinayət işinin bəzi detalları məlum olub.
Medianews.az-a "Unikal"a istinadən xəbər verir ki, hadisə 2025-ci il iyunun 27-də paytaxtın Xəzər rayonu Mərdəkan qəsəbəsində qeydə alınıb.
Aparılan istintaqla müəyyən edilib ki, İlduzə Hacıyeva 27 iyun 2025-ci il tarixində saat 00:53-də "Star lizinq" MMC ilə müqavilə bağlayaraq Almaniyanın sürücülük vəsiqəsi ilə "Changan" markalı avtomobili icarəyə götürüb.
O, paytaxtın Xəzər rayonu ərazisində Qala istiqamətində hərəkətdə olarkən "Yol hərəkəti haqqında" qanunun 42-ci maddəsinin 1-ci hissəsinin və 37-ci maddəsinin 4-cü hissəsinin tələblərini yəni, yolun hərəkət hissəsində dönmə hərəkəti apararkən onunla eyni istiqamətli hərəkətdə olan digər hərəkət iştirakçısının hərəkətinin təhlükəsizliyini təmin edən təhlükəsiz yan məsafəsi saxlamalı, onun yanından hərəkətin təhlükəsiziyini təmin edib keçib getməli və bununla da yol-nəqliyyat hadisəsinin qarşısını almağa texniki imkanı olduğu halda bunlara əməl etməyib.
O, "Dayanmadan keçmək qadağandır" üstünlük yol nişanının tələblərinə əməl etməyərək sola manevr edib dönmək üçün əksistiqamətli hərəkət zolağına çıxıb.
İlduzə Hacıyeva onunla eyn istiqamətdə arxadan ötmə əməliyyatını keçirən Amal Məlikovun idarə etdiyi "Mercedes Benz D2" markalı avtomobilin təhlükə yarandığını görməsinə baxmayaraq, idarə etdiyi avtomobilin sürətini tam dayanma həddinə qədər azaltmayıb, həmin avtomobilin onu ötüb keçməsini gözləməyərək dönmə manevrli hərəkətini davam etdirib.
O, yolun əks hərəkət zolağında hərəkətini davam etdirib və onu ötüb keçmək istəyən Amal Məlikovun idarə etdiyi avtomobilin arxa təkərini sürtməklə vurub.
Bununla da Amal Məlikov idarəetməni itirərək yolun kənarındakı beton maneəyə çırpılıb.
Nəticədə həmin avtomobildə olan sərnişin Sənubər Muradova ağır bədən xəsarətləri alıb, avtomobilin sürücüsü Amal Məlikov isə hadisə yerindəcə dünyasını dəyişib.
Bundan başqa, İlduzə Elmar qızı Hacıyeva yol-nəqliyyat hadisəsi törətməsi, özünün şəxsiyyəti barədə Azərbaycan Respublikasının hüquq-mühafizə orqanlarına xəbər vermədən, həmin orqanların əməkdaşlarının gəlməsini gözləmədən və zərərçəkmiş şəxsləri təhlükədə qoyub yardım göstərmədən idarə etdiyi "Changan" markalı avtomobilində yol-nəqliyyat hadisəsi yerindən qaçıb.
İş üzrə təqsirləndirilən şəxs qismində dindirilən İlduzə Hacıyeva Cinayət Məcəlləsinin 263.2 və 264-cü maddələri ilə elan edilən ittiham üzrə özünü təqsirli bilməyib. İstintaq dövründə onun barəsində başqa yerə getməmək barədə iltizam qətimkan tədbiri seçilib.
"Arzum" ləqəbli bloqerə qarşı Cinayət Məcəlləsinin 263.2-ci (yol hərəkəti və ya nəqliyyat vasitəsinin istismarı qaydalarının pozulması - ölümlə nəticələndikdə) və 264-cü (Yol nəqliyyat hadisəsi yerindən qaçma) maddələri ittiham irəli sürülüb.

Стали известны некоторые подробности уголовного дела в отношении блогера Ильдюзы Гаджиевой с прозвищем "Арзум 9999", обвиняемой в причастности к ДТП со смертельным исходом для одного человека и травмированием другого.
Medianews.az, ссылаясь на "Unikal", сообщает, что инцидент произошёл 27 июня 2025 года в посёлке Мардекан Хазарского района столицы.
В ходе следствия было установлено, что 27 июня 2025 года в 00:53 Ильдюза Гаджиева заключила договор с ООО "Star Lizinq" и взяла в аренду автомобиль марки "Changan" по водительскому удостоверению Германии.
Двигаясь в направлении Гала на территории Хазарского района столицы, она нарушила требования части 1 статьи 42 и части 4 статьи 37 Закона "О дорожном движении", а именно: при совершении поворота на проезжей части должна была соблюдать безопасную боковую дистанцию относительно другого участника движения, который двигался в том же направлении, обеспечить безопасность движения при объезде, и, имея техническую возможность предотвратить ДТП, не соблюдала эти требования.
Она не выполнила требования знака приоритета "Движение без остановки запрещено", совершила манёвр влево и выехала на полосу встречного движения для поворота.
Хотя Ильдюза Гаджиева увидела опасность со стороны автомобиля "Mercedes Benz D2" под управлением Амала Маликова, совершавшего обгон сзади в том же направлении, она не снизила скорость своего автомобиля до полной остановки, не дождалась, пока автомобиль её обгонит, и продолжила манёвр поворота.
Продолжая движение по встречной полосе, она задела заднее колесо автомобиля, которым управлял Амал Маликов, пытавшийся её обогнать.
В результате Амал Маликов потерял управление и врезался в бетонное ограждение на обочине.
В этом ДТП пассажир автомобиля Санубар Мурадова получила тяжёлые телесные повреждения, а водитель Амал Маликов погиб на месте происшествия.
Кроме того, Ильдюза Эльмар кызы Гаджиева, не сообщив правоохранительным органам Азербайджанской Республики о случившемся ДТП, не дождавшись приезда сотрудников этих органов, оставила пострадавших в опасности и покинула место происшествия на автомобиле марки "Changan".
Допрашиваемая в качестве обвиняемой по делу, Ильдюза Гаджиева не признала своей вины по обвинению, предъявленному по статьям 263.2 и 264 Уголовного кодекса. В ходе следствия в её отношении избрана мера процессуального принуждения в виде обязательства не покидать место жительства.
Блогерке с прозвищем "Арзум" предъявлены обвинения по статьям 263.2 (нарушение правил дорожного движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее смерть) и 264 (скрывательство с места ДТП) Уголовного кодекса.