Britaniyada baş nazir postuna əsas namizəd:
İyunun 22-də Böyük Britaniyanın baş naziri Kir Starmer istefaya getdiyini elan edib. Hakim Leyboristlər Partiyasında onun mümkün varisi kimi ən çox adı çəkilən siyasətçi Endrü Bernhemdir.
Medianews.az bildirir ki, Endrü Bernhem 1970-ci ildə İngiltərənin Mersisayd bölgəsinin Nyuton-le-Uillouz şəhərində fəhlə ailəsində doğulub. Liverpul Politexnik İnstitutunda ingilis dili ixtisası üzrə təhsil alıb. Gənclik illərindən Leyboristlər Partiyasına yaxın olub, siyasətlə maraqlanıb.
Əmək fəaliyyətinə jurnalist kimi başlayan Bernhem sonradan Leyboristlər Partiyasının müxtəlif strukturlarında çalışıb.
2001-ci ildə parlamentə seçilən Bernhem qısa müddətdə partiyanın aparıcı simalarından birinə çevrilib. 2007-2008-ci illərdə Xəzinədarlığın baş katibi, 2008-2009-cu illərdə mədəniyyət naziri, 2009-2010-cu illərdə səhiyyə naziri vəzifələrini tutub.
2010-cu ildə leyboristlər hakimiyyəti itirəndən sonra Bernhem müxalifətdəki əsas fiqurlardan biri olub. O, 2015-ci ildə Leyboristlər Partiyasının lideri postuna namizədliyini irəli sürsə də, partiyadaxili seçkidə Ceremi Korbinə uduzub.
2017-ci ildə parlamentdən ayrılan Bernhem Mançester meri seçilib və 2021, 2024-cü illərdəki mer seçkilərində də postunu qorumağı bacarıb.
Bernhemin mer kimi fəaliyyətində ən çox diqqət çəkən layihələrdən biri ictimai nəqliyyat sisteminin yenidən qurulması olub. O, Mançesterdə avtobus və tramvay xətlərinin vahid “Bee Network” şəbəkəsində birləşdirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Həmçinin evsizliyin azaldılması, sosial mənzil proqramlarının genişləndirilməsi və yerli özünüidarənin gücləndirilməsi istiqamətində addımlar atıb.
Koronavirus pandemiyası dövründə mərkəzi hökumətlə açıq qarşıdurmaya gedən Bernhem ölkənin şimal bölgələrinə daha çox maliyyə dəstəyi ayrılmasını tələb edib. Bu mövqe onun populyarlığını o qədər artırıb ki, Britaniya mediası Endrü Bernhemi “Şimal kralı” adlandırmağa başlayıb.
Bernhemin siyasi baxışları son illərdə “mançesterçilik” adı ilə tanınır. Bu yanaşmanın əsasında hakimiyyət səlahiyyətlərinin paytaxt Londondan regionlara ötürülməsi, yerli icmaların imkanlarının genişləndirilməsi və iqtisadi inkişafın ölkə üzrə daha balanslı bölüşdürülməsi ideyaları durur. Bernhem özünü həm biznesə açıq, həm də sosial ədalətə bağlı siyasətçi kimi təqdim edir.
Onun fikrincə, Britaniyanın problemlərinin böyük hissəsi idarəetmə sisteminin həddən artıq mərkəzləşdirilməsindən qaynaqlanır. Buna görə də Bernhem nəqliyyat, mənzil tikintisi, təhsil və kommunal xidmətlər sahələrində regionlara daha geniş səlahiyyət verilməsinə çağırır.
2026-cı ilin iyununda Makerfild dairəsindən yenidən parlamentə qayıdan Bernhem artıq təkcə regional siyasətçi deyil, ölkə siyasətinin əsas fiqurlarından biri sayılır. Bir çox müşahidəçinin fikrincə, Kir Starmerdən sonra Leyboristlər Partiyasının rəhbərliyi və baş nazir postu uğrunda yarışda məhz Bernhem qalib gələcək. Məlumatlara görə, partiyanın xeyli deputatı Bernhemə leyboristlərin ümidi kimi baxır.
Bununla belə, Bernhemi ciddi sınaq gözləyir. Britaniya iqtisadiyyatında artım tempinin zəif olması, dövlət borcunun yüksək səviyyədə qalması və seçicilərin hakim partiyaya etimadının azalması gələcək hökumətin qarşısında duran əsas problemlər sayılır.
Hazırda Britaniya siyasətində əsas sual belədir: Endrü Bernhem Kir Starmerin yerini tuta biləcəkmi?
1962-ci il təvəllüdlü Kir Starmer 2020-ci il aprelin 4-dən Leyboristlər Partiyasının lideridir. 2024-cü il iyulun 4-də parlamentin alt qanadına - İcmalar Palatasına seçkini Leyboristlər Partiyası udub, iyulun 5-də Kir Starmer baş nazir postuna oturub.
İngiltərə, Şotlandiya, Uels və Şimali İrlandiyanı birləşdirən Böyük Britaniyada kral dövlət başçısı sayılır. Hazırda III Karl (Çarlz) krallıq edir. Hökumət İcmalar Palatasına seçkinin nəticələri əsasında qurulur.
650 yerlik İcmalar Palatasında Leyboristlər Partiyasının 403, ana müxalifətin - Mühafizəkarlar Partiyasının 117, Liberal Demokrat Partiyasının 71 mandatı var. Parlamentdə bir çox başqa siyasi qüvvə və partiyasız şəxslər də yer alır.

On June 22, the Prime Minister of Great Britain, Keir Starmer, announced his resignation. The politician most frequently mentioned as his possible successor in the ruling Labour Party is Andrew Bernham.
Medianews.az reports that Andrew Bernham was born in 1970 in a working-class family in Newton-le-Willows, Merseyside, England. He studied English language at Liverpool Polytechnic Institute. From his youth, he was close to the Labour Party and interested in politics.
Bernham began his career as a journalist and later worked in various structures of the Labour Party.
Elected to parliament in 2001, Bernham quickly became one of the leading figures of the party. From 2007 to 2008, he served as the chief secretary to the Treasury, from 2008 to 2009 as Minister of Culture, and from 2009 to 2010 as Minister of Health.
After the Labour Party lost power in 2010, Bernham became one of the main figures in the opposition. In 2015, he ran for the leadership of the Labour Party but lost the internal party election to Jeremy Corbyn.
In 2017, Bernham left parliament and was elected mayor of Manchester, successfully retaining his post in the 2021 and 2024 mayoral elections.
One of the most notable projects during Bernham’s tenure as mayor was the reconstruction of the public transportation system. He initiated the integration of bus and tram lines in Manchester into a unified "Bee Network." He also took steps to reduce homelessness, expand social housing programs, and strengthen local self-government.
During the coronavirus pandemic, Bernham openly confronted the central government, demanding more financial support for the northern regions of the country. This stance increased his popularity so much that the British media began calling Andrew Bernham the "King of the North."
Bernham's political views in recent years have become known as "Manchesterism." This approach is based on the ideas of transferring authority from the capital London to the regions, expanding local communities' capabilities, and distributing economic development more evenly across the country. Bernham presents himself as a politician open to business and committed to social justice.
In his opinion, most of Britain’s problems stem from an overly centralized management system. Therefore, Bernham calls for giving more extensive powers to the regions in the fields of transportation, housing construction, education, and communal services.
Returning to parliament in June 2026 from the Makerfield district, Bernham is now considered not only a regional politician but one of the main figures in national politics. According to many observers, Bernham will be the winner in the race for the leadership of the Labour Party and the prime minister position after Keir Starmer. According to information, a significant number of the party’s deputies look to Bernham as the hope of the Labour Party.
Nonetheless, Bernham faces a serious challenge. The slow pace of growth in the British economy, the high level of state debt, and the voters' declining trust in the ruling party are considered the main problems facing the future government.
Currently, the main question in British politics is: Will Andrew Bernham be able to succeed Keir Starmer?
Keir Starmer, born in 1962, has been the leader of the Labour Party since April 4, 2020. On July 4, 2024, the Labour Party won the election to the House of Commons, and on July 5, Keir Starmer took office as prime minister.
In Great Britain, which unites England, Scotland, Wales, and Northern Ireland, the monarch is considered the head of state. Currently, King Charles III reigns. The government is formed based on the results of the election to the House of Commons.
In the 650-seat House of Commons, the Labour Party holds 403 seats, the main opposition Conservative Party has 117, and the Liberal Democrat Party holds 71 seats. Many other political forces and independent individuals are also represented in parliament.