Yağıntılar Xəzəri xilas edə biləcəkmi?
Bu yaz əvvəlki illərlə müqayisədə çox yağıntılı keçdi. Bəzi günlərdə yağıntının miqdarı aylıq normanı bir neçə dəfə aşdı. Azərbaycana qonşu ölkələrdə də intensiv leysan yağışları, aramsız yağıntılar haqda tez-tez məlumatlar yayıldı. İranda qurumaqda olan Urmiya gölünün yenidən canlandığı bildirildi. Bəs Xəzər dənizində vəziyyət necədir? Xəzər dənizinin dayazlaşması son zamanlar ciddi müzakirə mövzusudur. Bu yaz yağıntı miqdarının çox olması Xəzər dənizində problemin həllinə təsir edibmi, yardım göstəribmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin coğrafiyası laboratoriyasının müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov deyib ki, yaz aylarında Azərbaycanın xüsusən şərq ərazilərinə, yəni Xəzərsahili ərazilərə aylıq normaların bir neçə misli qədər yağıntı düşüb: “Həmçinin Rusiyada, o cümlədən Dağıstan Respublikasında bir neçə dəfə güclü yağıntıların olduğunu eşitdik. Xəzər sahilində yerləşən və bol yağıntı alan həmin ərazilər əsasən Kür, Terek çaylarının digər nisbətən kiçik çayların hövzələrini təşkil edir. Kür bizim üçün böyük bir çaydır. Ancaq Xəzər dənizinin su balansında onun rolu çox deyil. Təsəvvür edin, Volqa çayının illik orta axımı təxminən 250 kub kilometr olduğu halda, Kürün illik axımı maksimum 15 kub kilometrdir. Kür çayı bu il həmin maksimal göstəriciyə yaxınlaşsa da, son 4-5 ildə axım xeyli aşağı düşmüşdü və Xəzərə cəmi 4-5 kub kilometr su gəlirdi.
Bu baxımdan, Xəzərin qərb sahili ərazilərinə düşən güclü yağıntıların dənizin səviyyə dəyişmələrindəki rolu çox deyil. O ki qaldı Xəzərə gələn suyun 80 faizindən çoxunu təşkil eləyən Volqa çayına, məlumatlara əsasən, onun da hövzəsinə qış aylarında normadan artıq yağıntılar, xüsusilə qar düşüb. Bunun nəticəsində Xəzərin səviyyəsinin düşmə sürəti bir qədər azalıb. Bu ilin yanvar ayı ilə müqayisədə Xəzər dənizinin səviyyəsində müəyyən artım müşahidə olunsa da, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə səviyyə hələ də aşağı olaraq qalır. Bu o deməkdir ki, qışda Volqa hövzəsinə düşən bol qar və yaz aylarında Xəzərin qərb sahillərində qeydə alınan intensiv yağışlar dəniz səviyyəsinin sürətlə enmə meylini bir qədər zəiflədib. Bununla belə, Xəzərin səviyyəsinin real artımından hələ ki, söhbət gedə bilməz”.
S.Səfərov qeyd edib ki, bu ilin sonunda Xəzər dənizinin səviyyə göstəriciləri toplanıb orta rəqəm çıxarılacaq: “Ondan sonra vəziyyəti ötən illə müqayisə etmək, dinamikanı aydın görmək, azalma və ya artımın ötən ilə nəzərən nə qədər olduğunu bilmək mümkün olacaq: “Hələlik isə yalnız aylıq göstəriciləri keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisə edə bilirik və bu müqayisə səviyyənin hələ də ötən ildəkindən aşağı olduğunu göstərir. Əsas səbəb qlobal istiləşmə və xüsusilə Volqa hövzəsində temperaturun normadan çox olmasıdır. Bu, təkcə 2026-cı ilin problemi deyil, ümumən isti dövrlərin problemidir. İsti aylarda həm buxarlanma güclənir, həm də istilərə görə sudan istifadə artır. Nəticədə Xəzərə gələn suyun miqdarı azalır. Çünki Volqanın suyu bu çayının üzərində quraşdırılmış 12-dən çox iri su anbarı ilə tənzimlənir. Sahəsi 36 min kvadrat kilometrdən çox olan həmin anbarlarda su elektrik stansiyaları var və Rusiyalı mütəxəssislər çalışırlar ki, oradakı suyun səviyyəsi aşağı düşməsin. Həmin səviyyəni qorumaq üçün də anbarlardan Xəzərə ötürülən suyun miqdarını azaldırlar. Xəzərdə dayazlaşma problemi məhz buna görə dayanmır.
Temperaturun yüksəlməsi ilə əlaqədar olaraq, Xəzərin səthindən də buxarlanma get-gedə artır. Hazırda havanın nisbətən sərin keçdiyini düşünsək də, bu, müvəqqəti haldır. Qarşıdan gələn iyul və avqust aylarında ötən ilkindən daha yüksək temperaturların müşahidə olunacağı gözlənilir”.
Ətraf mühit məsələləri üzrə ekspert Rövşən Abbasov Medianews.az-a bildirib ki, Azərbaycanda son illər keçən quraqlıqların ardınca intensiv yağıntıların olması müəyyən ümidlər yaradır: Əgər qarşıdakı 5-10 il ərzində yenə bu cür yağıntılar olarsa, Xəzər dənizinin səviyyəsinin azalma tendensiyası səngiyə bilər. Hətta Xəzərdə suyun səviyyəsində artım da müşahidə oluna bilər. Çoxillik müşahidələr göstərir ki, Xəzər dənizin suyun səviyyəsinin artıb-azalması kimi bir proses var və bu proses gələcəkdə də davam edə bilər”.

Эта весна прошла с гораздо большим количеством осадков по сравнению с предыдущими годами. В некоторые дни количество осадков превышало месячную норму в несколько раз. В соседних с Азербайджаном странах также часто сообщали о интенсивных ливнях и непрерывных осадках. В Иране было отмечено, что высыхающее озеро Урмия вновь оживает. А как обстоят дела в Каспийском море? Обмеление Каспийского моря в последнее время является предметом серьезных обсуждений. Влияли ли обильные весенние осадки на решение проблем Каспийского моря, помогали ли они?
По теме Medianews.az в своем комментарии Министерство науки и образования Географический институт, заведующий лабораторией географии Каспийского моря, доктор географических наук Саид Сафаров сказал, что в весенние месяцы на территории Азербайджана, особенно в восточных районах, то есть прикаспийских районах выпало несколько норм осадков в месяц: “Также мы слышали о сильных дождях в России, в том числе в Республике Дагестан несколько раз. Эти прикаспийские районы, которые приняли много осадков, в основном представляют бассейны рек Кура, Терек и других относительно маленьких рек. Кура - большая река для нас. Однако в водном балансе Каспийского моря она играет незначительную роль. Представьте, что средний годовой сток реки Волга составляет около 250 кубкилометров, в то время как максимальный годовой сток Куры составляет 15 кубкилометров. Хотя в этом году Кура приблизилась к максимальному показателю, за последние 4–5 лет сток значительно снизился, и в Каспий поступало всего 4-5 кубкилометров воды.
В этом отношении роль сильных осадков, выпадающих на западном побережье Каспия, в изменениях уровня моря невелика. Что касается реки Волги, которая обеспечивает более 80 процентов воды, поступающей в Каспийское море, по имеющимся данным, зимой в ее бассейне выпадало больше нормы осадков, особенно снега. В результате скорость понижения уровня Каспия несколько уменьшилась. Несмотря на то, что в этом году по сравнению с январем был зафиксирован некоторый рост уровня Каспийского моря, уровень по-прежнему остается ниже, чем за аналогичный период прошлого года. Это означает, что обильный снег в бассейне Волги зимой и интенсивные дожди, зарегистрированные на западном побережье Каспия весной, несколько ослабили тенденцию быстрого снижения уровня моря. Тем не менее, пока нельзя говорить о реальном подъеме уровня Каспия”.
С. Сафаров отметил, что в конце этого года будут собраны показатели уровня Каспийского моря и вычислено среднее значение: “После этого можно будет сравнить ситуацию с прошлым годом, ясно увидеть динамику, определить, насколько спал или повысился уровень по сравнению с прошлым годом: “Пока что мы можем сравнивать только месячные показатели с соответствующим периодом прошлого года, и это сравнение показывает, что уровень по-прежнему ниже, чем в прошлом году. Главная причина — глобальное потепление и особенно высокая температура в бассейне Волги. Это не только проблема 2026 года, а проблема вообще теплых периодов. В жаркие месяцы усиливается испарение, а также увеличивается потребление воды из-за жары. В результате уменьшается количество воды, поступающей в Каспий. Вода Волги регулируется более чем 12 крупными водохранилищами, расположенными выше этой реки. Площадь этих водохранилищ превышает 36 тысяч квадратных километров, в них расположены электростанции, и российские специалисты работают над тем, чтобы вода на этих объектах не падала ниже нормы. Для сохранения этого уровня они уменьшают объем воды, поступающей в Каспий из водохранилищ. Именно по этой причине возникает проблема обмеления Каспия.”
В связи с повышением температуры испарение с поверхности Каспия постепенно увеличивается. Сейчас погода относительно прохладная, но это временно. Ожидается, что в июле и августе температура воздуха будет выше, чем в прошлом году”.
Эксперт по вопросам окружающей среды Ровшан Аббасов Medianews.az сообщил, что в Азербайджане после сухих лет последних лет последовали интенсивные осадки, что вызывает определенные надежды: “Если в ближайшие 5–10 лет будут повторяться такие осадки, тенденция снижения уровня Каспия может ослабнуть. Даже возможно наблюдение повышения уровня воды в Каспии. Многолетние наблюдения показывают, что в Каспийском море есть процесс повышения и понижения уровня воды, и этот процесс может продолжаться и в будущем”.