Yağıntılar Xəzəri xilas edə biləcəkmi?
Bu yaz əvvəlki illərlə müqayisədə çox yağıntılı keçdi. Bəzi günlərdə yağıntının miqdarı aylıq normanı bir neçə dəfə aşdı. Azərbaycana qonşu ölkələrdə də intensiv leysan yağışları, aramsız yağıntılar haqda tez-tez məlumatlar yayıldı. İranda qurumaqda olan Urmiya gölünün yenidən canlandığı bildirildi. Bəs Xəzər dənizində vəziyyət necədir? Xəzər dənizinin dayazlaşması son zamanlar ciddi müzakirə mövzusudur. Bu yaz yağıntı miqdarının çox olması Xəzər dənizində problemin həllinə təsir edibmi, yardım göstəribmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin coğrafiyası laboratoriyasının müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov deyib ki, yaz aylarında Azərbaycanın xüsusən şərq ərazilərinə, yəni Xəzərsahili ərazilərə aylıq normaların bir neçə misli qədər yağıntı düşüb: “Həmçinin Rusiyada, o cümlədən Dağıstan Respublikasında bir neçə dəfə güclü yağıntıların olduğunu eşitdik. Xəzər sahilində yerləşən və bol yağıntı alan həmin ərazilər əsasən Kür, Terek çaylarının digər nisbətən kiçik çayların hövzələrini təşkil edir. Kür bizim üçün böyük bir çaydır. Ancaq Xəzər dənizinin su balansında onun rolu çox deyil. Təsəvvür edin, Volqa çayının illik orta axımı təxminən 250 kub kilometr olduğu halda, Kürün illik axımı maksimum 15 kub kilometrdir. Kür çayı bu il həmin maksimal göstəriciyə yaxınlaşsa da, son 4-5 ildə axım xeyli aşağı düşmüşdü və Xəzərə cəmi 4-5 kub kilometr su gəlirdi.
Bu baxımdan, Xəzərin qərb sahili ərazilərinə düşən güclü yağıntıların dənizin səviyyə dəyişmələrindəki rolu çox deyil. O ki qaldı Xəzərə gələn suyun 80 faizindən çoxunu təşkil eləyən Volqa çayına, məlumatlara əsasən, onun da hövzəsinə qış aylarında normadan artıq yağıntılar, xüsusilə qar düşüb. Bunun nəticəsində Xəzərin səviyyəsinin düşmə sürəti bir qədər azalıb. Bu ilin yanvar ayı ilə müqayisədə Xəzər dənizinin səviyyəsində müəyyən artım müşahidə olunsa da, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə səviyyə hələ də aşağı olaraq qalır. Bu o deməkdir ki, qışda Volqa hövzəsinə düşən bol qar və yaz aylarında Xəzərin qərb sahillərində qeydə alınan intensiv yağışlar dəniz səviyyəsinin sürətlə enmə meylini bir qədər zəiflədib. Bununla belə, Xəzərin səviyyəsinin real artımından hələ ki, söhbət gedə bilməz”.
S.Səfərov qeyd edib ki, bu ilin sonunda Xəzər dənizinin səviyyə göstəriciləri toplanıb orta rəqəm çıxarılacaq: “Ondan sonra vəziyyəti ötən illə müqayisə etmək, dinamikanı aydın görmək, azalma və ya artımın ötən ilə nəzərən nə qədər olduğunu bilmək mümkün olacaq: “Hələlik isə yalnız aylıq göstəriciləri keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisə edə bilirik və bu müqayisə səviyyənin hələ də ötən ildəkindən aşağı olduğunu göstərir. Əsas səbəb qlobal istiləşmə və xüsusilə Volqa hövzəsində temperaturun normadan çox olmasıdır. Bu, təkcə 2026-cı ilin problemi deyil, ümumən isti dövrlərin problemidir. İsti aylarda həm buxarlanma güclənir, həm də istilərə görə sudan istifadə artır. Nəticədə Xəzərə gələn suyun miqdarı azalır. Çünki Volqanın suyu bu çayının üzərində quraşdırılmış 12-dən çox iri su anbarı ilə tənzimlənir. Sahəsi 36 min kvadrat kilometrdən çox olan həmin anbarlarda su elektrik stansiyaları var və Rusiyalı mütəxəssislər çalışırlar ki, oradakı suyun səviyyəsi aşağı düşməsin. Həmin səviyyəni qorumaq üçün də anbarlardan Xəzərə ötürülən suyun miqdarını azaldırlar. Xəzərdə dayazlaşma problemi məhz buna görə dayanmır.
Temperaturun yüksəlməsi ilə əlaqədar olaraq, Xəzərin səthindən də buxarlanma get-gedə artır. Hazırda havanın nisbətən sərin keçdiyini düşünsək də, bu, müvəqqəti haldır. Qarşıdan gələn iyul və avqust aylarında ötən ilkindən daha yüksək temperaturların müşahidə olunacağı gözlənilir”.
Ətraf mühit məsələləri üzrə ekspert Rövşən Abbasov Medianews.az-a bildirib ki, Azərbaycanda son illər keçən quraqlıqların ardınca intensiv yağıntıların olması müəyyən ümidlər yaradır: Əgər qarşıdakı 5-10 il ərzində yenə bu cür yağıntılar olarsa, Xəzər dənizinin səviyyəsinin azalma tendensiyası səngiyə bilər. Hətta Xəzərdə suyun səviyyəsində artım da müşahidə oluna bilər. Çoxillik müşahidələr göstərir ki, Xəzər dənizin suyun səviyyəsinin artıb-azalması kimi bir proses var və bu proses gələcəkdə də davam edə bilər”.

This spring was much rainier compared to previous years. On some days, the amount of precipitation exceeded the monthly norm several times. Frequent reports of intense downpours and continuous rains were also released in neighboring countries of Azerbaijan. It was reported that Lake Urmia in Iran, which had been drying up, has been revived. So, what is the situation in the Caspian Sea? The shallowing of the Caspian Sea has recently been a serious topic of discussion. Has the increased rainfall this spring affected the problem's solution in the Caspian Sea and provided any help?
Regarding the topic, Medianews.az received a statement from the Ministry of Science and Education’s Geography Institute’s Director of the Caspian Sea Geography Laboratory, Doctor of Geographical Sciences Said Safarov, who said that during the spring months, especially in the eastern regions of Azerbaijan, that is, the Caspian coastal areas, several times the monthly norms of precipitation fell: “Also, we heard that in Russia, including the Republic of Dagestan, there were powerful rains several times as well. Those areas located along the Caspian coast and receiving heavy rainfall mainly form the basins of the Kura, Terek rivers and some other relatively smaller rivers. The Kura is a major river for us. However, its role in the water balance of the Caspian Sea is not significant. Imagine, while the average annual flow of the Volga River is about 250 cubic kilometers, the maximum annual flow of the Kura is 15 cubic kilometers. Although this year the Kura River approached that maximum figure, the flow had decreased significantly in the last 4-5 years and only 4-5 cubic kilometers of water was entering the Caspian.”
In this regard, the heavy rainfall falling on the western coastal areas of the Caspian Sea has very little role in the changes in the sea level. As for the Volga River, which accounts for more than 80 percent of the water entering the Caspian Sea, according to information, there was above-normal precipitation in its basin during winter months, especially snowfall. As a result, the rate of decline in the level of the Caspian Sea has somewhat decreased. Although there was an observed increase in the Caspian Sea level compared to January this year, the level remains still lower compared to the corresponding period of last year. This means that the heavy snow in the Volga basin during winter and the intensive rainfall recorded on the western shores of the Caspian in spring have somewhat weakened the rapid downward trend of the sea level. Nevertheless, it is still not possible to talk about a real increase in the Caspian Sea level yet.”
S. Safarov pointed out that at the end of this year, the level indicators of the Caspian Sea will be collected and an average figure will be derived: “After that, it will be possible to compare the situation with last year, to clearly see the dynamics, and know by how much the decrease or increase compared to last year is. For now, we can only compare the monthly indicators with the corresponding period of last year, and this comparison shows that the level is still lower than last year. The main reason is global warming, especially the temperature being much higher than the norm in the Volga basin. This is not only a problem of the year 2026 but a problem of generally warm periods. During hot months, evaporation intensifies and water use increases because of the heat. As a result, the amount of water flowing into the Caspian decreases. Because the water of the Volga River is regulated by more than 12 large reservoirs constructed on this river. These reservoirs, with a total area of more than 36 thousand square kilometers, have hydroelectric power plants, and Russian specialists work to keep the water level there from dropping. To maintain that level, they reduce the amount of water discharged from the reservoirs to the Caspian. The problem of shallowing in the Caspian Sea is precisely due to this.”
Due to the increase in temperature, evaporation from the surface of the Caspian is also gradually increasing. Even though currently the weather is comparatively cool, this is a temporary situation. Higher temperatures than last year are expected in the upcoming July and August months.”
Environmental expert Rovshan Abbasov told Medianews.az that after droughts in recent years in Azerbaijan, the increased intense rainfall creates some hopes: “If similar rainfall continues during the next 5-10 years, the decreasing trend of the Caspian Sea level may weaken. Even an increase in the water level of the Caspian may be observed. Long-term observations show that there is a process of the water level increasing and decreasing in the Caspian Sea and this process can continue in the future.”