Rusiyanın VK holdinqinə məxsus bir neçə tətbiq ABŞ-ın “Apple” şirkətinin App Store mağazasından çıxarılıb.
Medianews.az xəbər veirir ki, silinən tətbiqlər arasında Dzen, VK Video, VK Music, VK Messenger, Mail.ru, VK Dating (VK Знакомства) və Odnoklassniki yer alır. Bununla belə, əsas sosial şəbəkə tətbiqi olan VKontakte-ni hələ də Apple cihazlarına yükləmək üçün əlçatandır.
VK şirkəti bildirib ki, tətbiqlərin silinməsi barədə qərar “Apple” şirkəti tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən və birtərəfli qaydada qəbul olunub.
VK-nın açıqlamasında qeyd edilir ki, VK heç vaxt sanksiyalar altında olmayıb və heç bir sanksiya siyahısına daxil edilməyib. Holdinq bunu beynəlxalq və ABŞ hüquqşünaslarının rəyləri ilə əsaslandırdığını vurğulayıb. VK nümayəndələrinin sözlərinə görə, həmin hüquqi rəylər və digər zəruri məlumatlar uzun müddətdir “Apple” şirkətinə təqdim olunub.
Bundan əvvəl, iyunun 3-də VK strukturuna daxil olan Max messenceri də App Store-dan çıxarılmışdı. Tətbiq axtarış nəticələrində görünməz olub, birbaşa keçidlər isə xəta verməyə başlayıb.
“Apple” həmin vaxt Max tətbiqinin silinməsini sanksiya qanunvericiliyinə əməl etməklə izah etmişdi. Şirkət fəaliyyət göstərdiyi ölkələrin qanunlarına uyğun hərəkət etdiyini bildirmişdi.
Bu addım Rusiyada kəskin reaksiyaya səbəb olmuşdu. Mixail Oseyevski “Apple” korporasiyasını “düşmən” adlandırmış, Max messencerinin təşviqi fonunda bunun “tamamilə qeyri-dost addım” olduğunu söyləmişdi.
Rusiyanın rəqəmsal inkişaf naziri Maksut Şadayev isə ölkə istifadəçilərinin 25-30 faizinin iOS cihazlarından yararlandığını, nəticədə 20 milyondan çox insanın Max tətbiqinə çıxışını itirdiyini bildirmişdi.
“Apple” şirkətinin App Store ilə bağlı şəffaflıq hesabatına görə, 2025-ci ildə mağazanın Rusiya seqmentindən 1213 tətbiq silinib. Müqayisə üçün deyək ki, 2024-cü ildə 171, 2023-cü ildə 12, 2022-ci ildə isə cəmi 7 tətbiq mağazadan çıxarılmışdı. Bu statistika son illərdə Rusiya bazarında tətbiqlərin silinməsi prosesinin kəskin sürətləndiyini göstərir.

Несколько приложений, принадлежащих российскому холдингу VK, были удалены из магазина App Store компании Apple в США.
Medianews.az сообщает, что среди удалённых приложений находятся Дзен, VK Video, VK Music, VK Messenger, Mail.ru, VK Dating (VK Знакомства) и Одноклассники. При этом основное приложение социальной сети ВКонтакте по-прежнему доступно для загрузки на устройства Apple.
Компания VK заявила, что решение об удалении приложений было принято компанией Apple без предварительного уведомления и в одностороннем порядке.
В заявлении VK отмечается, что компания никогда не находилась под санкциями и не включалась в какой-либо список санкций. Холдинг подчеркнул, что основывает эту позицию на мнениях международных и американских юристов. По словам представителей VK, указанные юридические мнения и другие необходимые данные уже давно были предоставлены компании Apple.
Ранее, 3 июня, мессенджер Max, входящий в структуру VK, также был удалён из App Store. Приложение перестало отображаться в результатах поиска, а прямые ссылки начали выдавать ошибки.
В то время Apple объяснила удаление приложения Max соблюдением санкционного законодательства. Компания заявила, что действует в соответствии с законами стран, в которых ведёт деятельность.
Этот шаг вызвал резкую реакцию в России. Михаил Осиевский назвал корпорацию Apple «врагом» и заявил, что на фоне поддержки мессенджера Max это был «полностью недружественный шаг».
Министр цифрового развития России Максут Шадаев сообщил, что 25-30 процентов российских пользователей пользуются устройствами на iOS, и в итоге более 20 миллионов человек потеряли доступ к приложению Max.
Согласно отчету Apple о прозрачности, в 2025 году из российского сегмента App Store было удалено 1213 приложений. Для сравнения, в 2024 году было удалено 171 приложение, в 2023 году — 12, а в 2022 году — всего 7 приложений из магазина. Эта статистика свидетельствует о резком ускорении процесса удаления приложений на российском рынке в последние годы.