Dəridə qızartı və yanma bu xəstəliyin əlaməti ola bilər -
Mütəxəssislər üzdə qəfil yaranan qızartı, yanma və həssaslığın çox vaxt sadə problem kimi qəbul edilsə də, xroniki dəri xəstəliyi olan rozaseanın (gül xəstəliyi) ilkin əlaməti ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edir.
Medianews.az xəbər verir ki, türkiyəli dermatoloq Sevgi Kulaklı danışıb.
Onun sözlərinə görə, bu xəstəlik düşünüldüyündən daha geniş yayılıb və yalnız qızartı ilə məhdudlaşmır.
Bəzi hallarda sızanağa bənzər səpkilər, gözlərdə yanma və quruluq, nadir hallarda isə burun nahiyəsində böyümə və üz şişkinliyi də müşahidə oluna bilər.
Mütəxəssis bildirib ki, günəş şüaları, isti mühit, hamam-sauna, isti duş, acılı və ədviyyatlı qidalar, eləcə də alkoqol xəstəliyin kəskinləşməsinə səbəb olur.
S.Kulaklı rozaseanın tam sağalmadığını, lakin düzgün müalicə və həyat tərzi dəyişiklikləri ilə nəzarətdə saxlamağın mümkün olduğunu söyləyib.

Специалисты предупреждают, что внезапное покраснение, жжение и чувствительность на лице часто принимаются за простую проблему, но могут быть первыми признаками хронического кожного заболевания – розацеа (болезни розы).
Как сообщает Medianews.az, выступила турецкий дерматолог Севги Кулаклы.
По ее словам, это заболевание распространено шире, чем принято считать, и не ограничивается только покраснением.
В некоторых случаях могут наблюдаться высыпания, похожие на прыщи, жжение и сухость в глазах, а в редких случаях – увеличение и отечность лица в области носа.
Специалист отметила, что солнечные лучи, теплая среда, баня-сауна, горячий душ, острые и пряные блюда, а также алкоголь способствуют обострению заболевания.
С.Кулаклы заявила, что розацеа полностью не излечивается, но при правильном лечении и изменении образа жизни возможно контролировать ее течение.