Edqars Rinkeviçs “Bakı Ağ Şəhər”də oldu
Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Latviya Prezidenti Edqars Rinkeviçs aprelin 22-də “Bakı Ağ Şəhər”də olub.
Medianews.az xəbər verir ki, “Bakı Ağ Şəhər” layihəsinin icraçı direktoru Ruslan Sadıxov Latviya prezidentinə burada icra olunmuş və hazırda həyata keçirilən işlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, ərazi 150 ildən çox müddətdə neft sənayesi tullantıları ilə həddindən artıq çirkləndiyi və burada çoxsaylı neft gölməçələri yarandığı üçün bir vaxtlar “Qaraşəhər” kimi tanınırdı. Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə bu ərazi dünya miqyasında nadir ekoloji layihəyə, müasir yaşayış massivinə çevrilib.
“Bakı Ağ Şəhər” layihəsi dünyada müasir şəhərsalma konsepsiyasının ən parlaq nümunələrindən biridir. Layihənin icrasına Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə 2011-ci il dekabrın 24-də başlanılıb. Layihə ekoloji cəhətdən təmiz, dayanıqlı və “ağıllı şəhər” prinsipləri əsasında işlənib hazırlanıb.//Teleqraf

В официальном визите в Азербайджан Президент Латвии Эдгарс Ринкевич 22 апреля посетил «Баку Белый город».
Medianews.az сообщает, что исполнительный директор проекта «Баку Белый город» Руслан Садыхов проинформировал латвийского президента о выполненных и текущих работах в этом месте.
Указано, что территория в течение более 150 лет была чрезмерно загрязнена отходами нефтяной промышленности, и здесь сформировалось множество нефтяных луж, из-за чего она когда-то была известна как «Черный город». По инициативе Президента Азербайджана эта территория была превращена в уникальный на мировом уровне экологический проект и современный жилой массив.
Проект «Баку Белый город» является одним из самых ярких примеров современной градостроительной концепции в мире. Реализация проекта началась 24 декабря 2011 года при участии Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой. Проект разработан на основе принципов экологической чистоты, устойчивости и «умного города».//Teleqraf