Edqars Rinkeviçs “Bakı Ağ Şəhər”də oldu
Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Latviya Prezidenti Edqars Rinkeviçs aprelin 22-də “Bakı Ağ Şəhər”də olub.
Medianews.az xəbər verir ki, “Bakı Ağ Şəhər” layihəsinin icraçı direktoru Ruslan Sadıxov Latviya prezidentinə burada icra olunmuş və hazırda həyata keçirilən işlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, ərazi 150 ildən çox müddətdə neft sənayesi tullantıları ilə həddindən artıq çirkləndiyi və burada çoxsaylı neft gölməçələri yarandığı üçün bir vaxtlar “Qaraşəhər” kimi tanınırdı. Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə bu ərazi dünya miqyasında nadir ekoloji layihəyə, müasir yaşayış massivinə çevrilib.
“Bakı Ağ Şəhər” layihəsi dünyada müasir şəhərsalma konsepsiyasının ən parlaq nümunələrindən biridir. Layihənin icrasına Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə 2011-ci il dekabrın 24-də başlanılıb. Layihə ekoloji cəhətdən təmiz, dayanıqlı və “ağıllı şəhər” prinsipləri əsasında işlənib hazırlanıb.//Teleqraf

Latvian President Edgars Rinkevics, who was on an official visit in Azerbaijan, was at "Baku White City" on April 22.
Medianews.az reports that Ruslan Sadykhov, the executive director of the "Baku White City" project, informed the Latvian president about the work carried out here and the ongoing activities.
It was noted that the area was excessively polluted with oil industry waste for more than 150 years and numerous oil reservoirs were formed here, so it was once known as "Black City." At the initiative of the President of Azerbaijan, this area has been transformed into a rare ecological project and a modern residential complex on a global scale.
The "Baku White City" project is one of the brightest examples of modern urban planning concepts worldwide. The implementation of the project began on December 24, 2011, with the participation of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva. The project was developed based on ecologically clean, sustainable, and "smart city" principles.//Telegraph