FTX Putinin köhnə tanışını həbs etdi -
Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidməti (FTX) Sankt-Peterburqun ən nüfuzlu iş adamlarından sayılan İlya Traberi həbs edib.
Medianews.az Rusiya mənbələrinə istinadla xəbər verir ki, iyunun 17-si səhər tezdən FTX əməkdaşları Traberin Leninqrad vilayətindəki bağ evində, Sankt-Peterburqdakı ofisində və ona məxsus bir neçə müəssisədə axtarış aparıblar. Əməliyyatlarda FTX-nin mərkəzi aparatının əməkdaşları iştirak edib.
İlkin məlumatlara görə, Traber 2020-ci ilin oktyabrında Vıborq rayonunda qətlə yetirilmiş deputat və sahibkar Aleksandr Petrovun ölümü ilə bağlı cinayət işi çərçivəsində tutulub. Mənbələrin iddiasına əsasən, Traberə sifarişli qətlin təşkili ittihamı irəli sürülə bilər.
İlya Traber Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə uzun illərdir tanışdır. Onların əlaqələri Putinin Sankt-Peterburq meriyasında çalışdığı 1990-cı illərə gedib çıxır. “Novaya qazeta” yazır ki, həmin dövrdə Putin Traberin biznes layihələrinə dəstək verib.
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov Putinlə Traberin tanış olduğunu təsdiqləsə də, münasibətlərinin yalnız işgüzar xarakter daşıdığını bildirib.
“The İnsider” nəşrinin məlumatına görə, Traber 2004 və 2016-cı illərdə Putinin ad günü tədbirlərində fəxri qonaqlar arasında olub. “Dojd” televiziya kanalının bildirdiyinə görə, Traber nadir kriminal avtoritetlərdən biridir ki, Putin onunla tanış olduğunu açıq şəkildə etiraf edib.
İspaniya prokurorluğu vaxtilə Traberi Sankt-Peterburqda fəaliyyət göstərmiş Tambov mütəşəkkil cinayət qrupunun liderlərindən biri adlandırıb. Traber özü bu iddiaları qəbul etməyib.
Traberin biznes fəaliyyəti 1990-cı illərdə antikvar əşyalar bazarından başlayıb. Hazırda onun adı liman infrastrukturu, logistika, nəqliyyat və neft-qaz sektorunda fəaliyyət göstərən iri şirkətlərlə əlaqələndirilir. Son illərin əsas layihələrindən biri Rusiyanın ən böyük yeni liman komplekslərindən sayılan Primorsk kompleksidir.
2025-ci ildə Traberin nəzarət etdiyi Sankt-Peterburq Neft Terminalı Baş Prokurorluğun iddiası əsasında dövlət mülkiyyətinə keçirilib.
2015-ci ildə Rusiyanı tərk etmiş iş adamı Maksim Freydzon mediaya müsahibəsində Putinin 1990-cı illərdə bəzi sahibkarlarla münasibətləri barədə iddialar səsləndirib. Freydzonun sözlərinə görə, Putin onların yaratdığı “Soveks” yanacaq şirkətinin gəlirlərindən pay tələb edib. Kreml bu və buna bənzər ittihamları dəfələrlə rədd edib.

The Russian Federal Security Service (FSB) has arrested Ilya Traber, considered one of the most influential businessmen in Saint Petersburg.
Medianews.az, citing Russian sources, reports that on the morning of June 17, FSB officers conducted searches at Traber’s dacha in the Leningrad region, his office in Saint Petersburg, and several enterprises owned by him. Officers from the FSB central apparatus participated in the operations.
According to initial information, Traber was detained within the framework of a criminal case related to the death of deputy and businessman Aleksandr Petrov, who was murdered in October 2020 in the Vyborg district. According to sources, Traber could be charged with organizing a contract killing.
Ilya Traber has been acquainted with Russian President Vladimir Putin for many years. Their relations date back to the 1990s when Putin worked at the Saint Petersburg mayor's office. “Novaya Gazeta” writes that during that period, Putin supported Traber’s business projects.
Kremlin spokesman Dmitry Peskov confirmed that Putin knows Traber but stated that their relationship is purely professional.
According to “The Insider,” Traber was among the honorary guests at Putin’s birthday events in 2004 and 2016. As reported by “Dozhd” TV channel, Traber is one of the rare criminal authorities whom Putin has openly admitted to knowing.
The Spanish prosecutor’s office once named Traber as one of the leaders of the Tambov organized crime group operating in Saint Petersburg. Traber has denied these allegations.
Traber’s business activity began in the 1990s in the antiques market. Currently, his name is associated with large companies operating in port infrastructure, logistics, transportation, and the oil and gas sector. One of the key projects in recent years is the Primorsk complex, considered one of Russia's largest new port complexes.
In 2025, the Saint Petersburg Oil Terminal controlled by Traber was transferred to state ownership based on a claim by the Prosecutor General's office.
Businessman Maksim Freydzon, who left Russia in 2015, made claims in a media interview about Putin’s relations with certain businessmen in the 1990s. According to Freydzon, Putin demanded a share of the revenues from their fuel company “Soveks.” The Kremlin has repeatedly denied this and similar allegations.