FTX Putinin köhnə tanışını həbs etdi -
Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidməti (FTX) Sankt-Peterburqun ən nüfuzlu iş adamlarından sayılan İlya Traberi həbs edib.
Medianews.az Rusiya mənbələrinə istinadla xəbər verir ki, iyunun 17-si səhər tezdən FTX əməkdaşları Traberin Leninqrad vilayətindəki bağ evində, Sankt-Peterburqdakı ofisində və ona məxsus bir neçə müəssisədə axtarış aparıblar. Əməliyyatlarda FTX-nin mərkəzi aparatının əməkdaşları iştirak edib.
İlkin məlumatlara görə, Traber 2020-ci ilin oktyabrında Vıborq rayonunda qətlə yetirilmiş deputat və sahibkar Aleksandr Petrovun ölümü ilə bağlı cinayət işi çərçivəsində tutulub. Mənbələrin iddiasına əsasən, Traberə sifarişli qətlin təşkili ittihamı irəli sürülə bilər.
İlya Traber Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə uzun illərdir tanışdır. Onların əlaqələri Putinin Sankt-Peterburq meriyasında çalışdığı 1990-cı illərə gedib çıxır. “Novaya qazeta” yazır ki, həmin dövrdə Putin Traberin biznes layihələrinə dəstək verib.
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov Putinlə Traberin tanış olduğunu təsdiqləsə də, münasibətlərinin yalnız işgüzar xarakter daşıdığını bildirib.
“The İnsider” nəşrinin məlumatına görə, Traber 2004 və 2016-cı illərdə Putinin ad günü tədbirlərində fəxri qonaqlar arasında olub. “Dojd” televiziya kanalının bildirdiyinə görə, Traber nadir kriminal avtoritetlərdən biridir ki, Putin onunla tanış olduğunu açıq şəkildə etiraf edib.
İspaniya prokurorluğu vaxtilə Traberi Sankt-Peterburqda fəaliyyət göstərmiş Tambov mütəşəkkil cinayət qrupunun liderlərindən biri adlandırıb. Traber özü bu iddiaları qəbul etməyib.
Traberin biznes fəaliyyəti 1990-cı illərdə antikvar əşyalar bazarından başlayıb. Hazırda onun adı liman infrastrukturu, logistika, nəqliyyat və neft-qaz sektorunda fəaliyyət göstərən iri şirkətlərlə əlaqələndirilir. Son illərin əsas layihələrindən biri Rusiyanın ən böyük yeni liman komplekslərindən sayılan Primorsk kompleksidir.
2025-ci ildə Traberin nəzarət etdiyi Sankt-Peterburq Neft Terminalı Baş Prokurorluğun iddiası əsasında dövlət mülkiyyətinə keçirilib.
2015-ci ildə Rusiyanı tərk etmiş iş adamı Maksim Freydzon mediaya müsahibəsində Putinin 1990-cı illərdə bəzi sahibkarlarla münasibətləri barədə iddialar səsləndirib. Freydzonun sözlərinə görə, Putin onların yaratdığı “Soveks” yanacaq şirkətinin gəlirlərindən pay tələb edib. Kreml bu və buna bənzər ittihamları dəfələrlə rədd edib.

Федеральная служба безопасности России (ФСБ) арестовала Илью Трабера, считавшегося одним из самых влиятельных бизнесменов Санкт-Петербурга.
Medianews.az со ссылкой на российские источники сообщает, что 17 июня рано утром сотрудники ФСБ провели обыски в загородном доме Трабера в Ленинградской области, в его офисе в Санкт-Петербурге и в нескольких принадлежащих ему предприятиях. В операциях участвовали сотрудники центрального аппарата ФСБ.
По предварительным данным, Трабер был задержан в рамках уголовного дела, связанного со смертью депутата и предпринимателя Александра Петрова, убитого в октябре 2020 года в Выборгском районе. По утверждению источников, Траберу может быть предъявлено обвинение в организации заказного убийства.
Илья Трабер знаком с президентом России Владимиром Путиным уже много лет. Их отношения восходят к 1990-м годам, когда Путин работал в мэрии Санкт-Петербурга. «Новая газета» пишет, что в то время Путин поддерживал бизнес-проекты Трабера.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков, подтвердив знакомство Путина и Трабера, заявил, что их отношения носили исключительно деловой характер.
По данным издания «The Insider», Трабер был почетным гостем на днях рождения Путина в 2004 и 2016 годах. По сведениям телеканала «Дождь», Трабер является одним из немногих криминальных авторитетов, с которыми Путин открыто признал знакомство.
Испанская прокуратура когда-то называла Трабера одним из лидеров тамбовской организованной преступной группировки, действовавшей в Санкт-Петербурге. Сам Трабер отказывался признавать эти претензии.
Бизнес-деятельность Трабера началась в 1990-х годах с рынка антиквариата. В настоящее время его имя связывают с крупными компаниями, работающими в сфере портовой инфраструктуры, логистики, транспорта и нефтегазового сектора. Одним из основных проектов последних лет является Приморский комплекс — один из крупнейших новых портовых комплексов России.
В 2025 году Санкт-Петербургский нефтяной терминал, контролируемый Трабером, был передан в государственную собственность по иску Генеральной прокуратуры.
В 2015 году бизнесмен Максим Фрейдзон, покинувший Россию, в интервью СМИ выдвигал обвинения в адрес Путина относительно его отношений с некоторыми предпринимателями в 1990-х годах. По словам Фрейдзона, Путин требовал долю в доходах их созданной топливной компании «Совекс». Кремль неоднократно опровергал эти и подобные обвинения.