Kimlər gəlib, kimlər gedib OPEC-dən?
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərini çıxsaq, hazırda bu təşkilata Ekvatorial Qvineya, Əlcəzair, İraq, İran, Konqo, Küveyt, Liviya, Qabon, Nigeriya, Səudiyyə Ərəbistanı və Venesuela daxildir.
Medianews.az bildirir ki, OPEC-i 1960-cı ildə İraq, İran, Küveyt, Səudiyyə Ərəbistanı, Venesuela yaradıb.
1961-ci ildə quruma Qətər, 1962-ci ildə İndoneziya, Liviya, 1967-ci ildə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1969-cu ildə Əlcəzair, 1971-ci ildə Nigeriya, 1973-cü ildə Ekvador, 1975-ci ildə Qabon, 2007-ci ildə Anqola, 2017-ci ildə Ekvatorial Qvineya, 2018-ci ildə Konqo qoşulub.
Ekvador 1992-ci ildə təşkilatı tərk edib, 2007-ci ildə dönüb, 2020-ci ildə yenə ayrılıb.
İndoneziya 2009-cu ildə qurumdan çıxıb, 2016-cı ildə qayıdıb, ancaq elə həmin il yenə üzülüşüb.
Qabon 1995-ci ildə təşkilatı tərk edib, 2016-cı ildə qayıdıb.
Qətər qurumdan 2019-cu ildə, Anqola 2024-cü ildə ayrılıb.
OPEC-in mənzil-qərargahı Avstriyanın paytaxtı Vyanada yerləşir.
2016-cı ildən OPEC+ koalisiyası da fəaliyyət göstərir. Bu formatda OPEC üzvləri ilə yanaşı Azərbaycan, Bəhreyn, Braziliya, Bruney, Cənubi Sudan, Qazaxıstan, Malayziya, Meksika, Oman, Rusiya, Sudan təmsil olunur.
Koalisiya xam neftin gündəlik hasilat normalarını tənzimləyir. OPEC-də yer alan İran, Liviya, Venesuela həmin razılaşmalarda iştirak etmirlər.

До сих пор какие страны покинули ОПЕК?
Если исключить Объединённые Арабские Эмираты, в настоящее время в эту организацию входят Экваториальная Гвинея, Алжир, Ирак, Иран, Конго, Кувейт, Ливия, Габон, Нигерия, Саудовская Аравия и Венесуэла.
Medianews.az сообщает, что ОПЕК была создана в 1960 году Ираком, Ираном, Кувейтом, Саудовской Аравией и Венесуэлой.
В 1961 году к организации присоединился Катар, в 1962 — Индонезия и Ливия, в 1967 — Объединённые Арабские Эмираты, в 1969 — Алжир, в 1971 — Нигерия, в 1973 — Эквадор, в 1975 — Габон, в 2007 — Ангола, в 2017 — Экваториальная Гвинея, в 2018 — Конго.
Эквадор покидал организацию в 1992 году, возвращался в 2007-м и вновь выходил в 2020-м.
Индонезия покинула организацию в 2009 году, вернулась в 2016-м, но в том же году снова вышла.
Габон покидал организацию в 1995 году, к ней вернулся в 2016-м.
Катар вышел из организации в 2019 году, Ангола в 2024-м.
Штаб-квартира ОПЕК находится в столице Австрии, Вене.
С 2016 года действует также коалиция ОПЕК+. В этом формате, помимо членов ОПЕК, представлены Азербайджан, Бахрейн, Бразилия, Бруней, Южный Судан, Казахстан, Малайзия, Мексика, Оман, Россия, Судан.
Коалиция регулирует суточные нормы добычи сырой нефти. В этих соглашениях не участвуют Иран, Ливия и Венесуэла, входящие в ОПЕК.