İran Avropa İttifaqı ölkələrinin ordularını terror təşkilatı kimi tanıdı
İran hökuməti Avropa İttifaqının (Aİ) İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunu (SEPAH) terror təşkilatları siyahısına salmasına cavab olaraq, 2019-cu il tarixli "Cavab tədbirləri haqqında" qanunun 7-ci bəndinə əsasən, Aİ ölkələrinin silahlı qüvvələrini terror strukturları kimi tanıyıb.
Oxu.Az TASS agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə İran parlamentinin spikeri Məhəmməd Baqir Qalibaf bəyan edib.
Qeyd olunan qanun 28 aprel 2019-cu il tarixində ABŞ-nin SEPAH-ı terror strukturu kimi tanıyan ilk ölkə olması ilə əlaqədar cavab tədbirləri çərçivəsində qəbul edilib.
Qanunun 7-ci bəndində deyilir: "ABŞ-nin SEPAH-ı terror təşkilatı elan etmək qərarını hər hansı şəkildə dəstəkləyən və ya ona əməl edən bütün ölkələr cavab tədbirlərinə məruz qalacaqlar".

Iran recognized the armies of European Union countries as terrorist organizations.
The Iranian government, in response to the European Union (EU) listing the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) as a terrorist organization, has recognized the armed forces of EU countries as terrorist structures based on Article 7 of the 2019 "On Countermeasures" law.
Oxu.Az reports, citing the TASS agency, that this was stated by the Speaker of the Iranian Parliament, Mohammad Bagher Ghalibaf.
The mentioned law was adopted on April 28, 2019, as part of countermeasures in connection with the United States being the first country to recognize the IRGC as a terrorist structure.
Article 7 of the law states: "All countries that in any way support or comply with the US decision to designate the IRGC as a terrorist organization shall be subject to countermeasures."