"İrana qarşı təcavüz regional münaqişəyə çevriləcək" -
ABŞ-ın İrana qarşı hərbi təcavüzü yalnız iki ölkə arasında müharibə ilə məhdudlaşmayacaq, regional miqyaslı genişmiqyaslı münaqişəyə çevriləcək.
APA Tasnim agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə İran İslam Respublikasının ali rəhbəri Əli Xamenei bəyan edib.
Agentliyik onun sözlərindən sitat gətirib: “Amerikalılar bilməlidirlər, əgər onlar müharibəyə başlasalar, bu dəfə bu müharibə regional səviyyədə olacaq”.
O əlavə edib ki, İran xalqı ABŞ prezidenti Donald Trampın Yaxın Şərqə böyük həcmdə silah göndərilməsi ilə bağlı bəyanatlarından qorxmamalıdır. “Biz müharibələrə başlamırıq və heç bir ölkəyə hücum etmək niyyətində deyilik. Lakin İrana hücum edən və zərər yetirən hər kəsə İran xalqı sərt cavab verəcək”, – deyə İran lideri vurğulayıb.
Qeyd edək ki, yanvarın 26-da prezident Tramp “nəhəng bir armadanın” İran istiqamətində hərəkət etdiyini bəyan edib. O, Tehranın danışıqlar masasına əyləşəcəyinə və nüvə silahından tam imtinanı nəzərdə tutan “ədalətli və bərabərhüquqlu” saziş imzalayacağına ümid etdiyini bildirib. ABŞ lideri xatırladıb ki, ötən ilin iyununda ABŞ İran İslam Respublikasının nüvə obyektlərinə zərbələr endirib və bu əməliyyat “Gecəyarısı çəkici” adlandırılıb. Tramp xəbərdarlıq edib ki, “növbəti hücum daha da ağır olacaq” və “buna yol verilməməsinə” çağırıb.

Военная агрессия США против Ирана не ограничится войной между двумя странами, а перерастет в масштабный региональный конфликт.
APA со ссылкой на агентство Tasnim сообщает, что об этом заявил Верховный лидер Исламской Республики Иран Али Хаменеи.
Агентство приводит его слова: «Американцы должны знать, что если они начнут войну, то на этот раз эта война будет носить региональный характер».
Он добавил, что народ Ирана не должен бояться заявлений президента США Дональда Трампа о масштабных поставках оружия на Ближний Восток. «Мы не начинаем войны и не намерены нападать ни на одну страну. Но кто бы ни нападал на Иран и причинял вред, иранский народ даст им жесткий ответ», — подчеркнул лидер Ирана.
Отметим, что 26 января президент Трамп заявил, что «огромный флот» движется в сторону Ирана. Он выразил надежду, что Тегеран сядет за стол переговоров и подпишет «справедливое и равноправное» соглашение, предусматривающее полный отказ от ядерного оружия. Лидер США напомнил, что в июне прошлого года США нанесли удары по ядерным объектам Исламской Республики Иран, и эта операция получила название «Полночный молот». Трамп предупредил, что «следующая атака будет еще более жесткой» и призвал «не допустить этого».