"İrana qarşı təcavüz regional münaqişəyə çevriləcək" -
ABŞ-ın İrana qarşı hərbi təcavüzü yalnız iki ölkə arasında müharibə ilə məhdudlaşmayacaq, regional miqyaslı genişmiqyaslı münaqişəyə çevriləcək.
APA Tasnim agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə İran İslam Respublikasının ali rəhbəri Əli Xamenei bəyan edib.
Agentliyik onun sözlərindən sitat gətirib: “Amerikalılar bilməlidirlər, əgər onlar müharibəyə başlasalar, bu dəfə bu müharibə regional səviyyədə olacaq”.
O əlavə edib ki, İran xalqı ABŞ prezidenti Donald Trampın Yaxın Şərqə böyük həcmdə silah göndərilməsi ilə bağlı bəyanatlarından qorxmamalıdır. “Biz müharibələrə başlamırıq və heç bir ölkəyə hücum etmək niyyətində deyilik. Lakin İrana hücum edən və zərər yetirən hər kəsə İran xalqı sərt cavab verəcək”, – deyə İran lideri vurğulayıb.
Qeyd edək ki, yanvarın 26-da prezident Tramp “nəhəng bir armadanın” İran istiqamətində hərəkət etdiyini bəyan edib. O, Tehranın danışıqlar masasına əyləşəcəyinə və nüvə silahından tam imtinanı nəzərdə tutan “ədalətli və bərabərhüquqlu” saziş imzalayacağına ümid etdiyini bildirib. ABŞ lideri xatırladıb ki, ötən ilin iyununda ABŞ İran İslam Respublikasının nüvə obyektlərinə zərbələr endirib və bu əməliyyat “Gecəyarısı çəkici” adlandırılıb. Tramp xəbərdarlıq edib ki, “növbəti hücum daha da ağır olacaq” və “buna yol verilməməsinə” çağırıb.

The US military aggression against Iran will not be limited to a war between two countries but will turn into a large-scale regional conflict.
APA, citing the Tasnim agency, reports that this was stated by the Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran, Ali Khamenei.
The agency quoted him as saying: “Americans should know that if they start a war, this time the war will be on a regional level.”
He added that the Iranian people should not fear the statements by US President Donald Trump regarding the large-scale shipment of weapons to the Middle East. “We do not start wars and have no intention to attack any country. However, the Iranian people will respond harshly to anyone who attacks and harms Iran,” the Iranian leader emphasized.
It should be noted that on January 26, President Trump announced that “a huge armada” was moving towards Iran. He expressed hope that Tehran would sit at the negotiation table and sign a “fair and equitable” agreement that includes full renunciation of nuclear weapons. The US leader recalled that last June the US struck the nuclear facilities of the Islamic Republic of Iran in an operation called “Midnight Hammer.” Trump warned that “the next attack will be even heavier” and called “to prevent it from happening.”