Manatın məzənnəsi 2028-ci ilə qədər sabit qalacaq -
Azərbaycan Yaxın Şərqdə baş verən son gərginlikdən nisbətən faydalanan ölkələrdən biridir, lakin bu üstünlük əsasən həcm deyil, qiymətlər hesabına formalaşır.
Bu barədə Niderlandın ən böyük maliyyə qrupu olan “ING Group” məlumat yayıb.
Bildirilib ki, ixracatçı ölkə kimi, neftin qiymətinin hər 10 ABŞ dolları/barel artması Azərbaycanın illik ixracını təxminən 3 milyard ABŞ dolları (ÜDM-in 4%-i) artırır və büdcəyə əlavə 1.5–2.0 milyard ABŞ dolları gəlir gətirir.
“Bu fonda, biz artıq 2026–2027-ci illərdə cari hesab balansının mənfi olacağı və ya manatın məzənnə bağının pozulacağı risklərini görmürük”, – deyə ING qeyd edib.
Analitiklərin fikrincə, İranla birbaşa qonşuluq Azərbaycanda müdafiə və təhlükəsizlik xərclərini artıra bilər. Bununla belə, ölkənin fiskal mövqeyi güclü olaraq qalır. “2025-ci ildə konsolidə edilmiş büdcə profisiti ÜDM-in 2.6%-ni təşkil edib, suveren yığımlar isə ÜDM-in 100%-ni ötür”, – deyə hesabatda vurğulanıb.
Eyni zamanda, inflyasiya riskləri yüksək olaraq qalır. Azərbaycanın idxalının təxminən 46%-i Yaxın Şərq gərginliyindən təsirlənən və inkişaf etmiş bazarlardan formalaşır ki, bu da iqtisadiyyatı idxal inflyasiyasına qarşı həssas edir. Qlobal ərzaq qiymətlərinin 10% artması inflyasiyanı təxminən 1.5 faiz bəndi yüksəldə bilər. Bu səbəbdən monetar siyasətin daha da yumşaldılması üçün əlavə imkanın olmadığı qeyd olunur.
Hesabata görə, iqtisadi artım 2024-cü ildə 4.2%-dən 2025-ci ildə 1.4%-ə qədər zəifləyib və bu azalma gözləntiləri üstələyib. Həm yanacaq, həm də qeyri-yanacaq sektorları, o cümlədən nəqliyyat və sənaye sahələri təzyiq altında qalıb. Qeyri-yanacaq sektoru zəif dinamika göstərib, yanacaq sektorunda isə istehsal dəyişkən olub. İstehlak yönümlü sahələr isə nisbətən dayanıqlı qalaraq ümumi zəifləməni qismən kompensasiya edib.
2025-ci ildə zəifləmə geniş əsaslı olsa da, tikinti və ticarət sektorları nisbətən güclü qalıb. ING hesab edir ki, fiskal siyasət sərtləşməzsə və ABŞ, Aİ və Çinlə ticarət əlaqələri inkişaf etsə, ÜDM artımı 2026–2027-ci illərdə 2–3% intervalına qayıda bilər. Yanacaq sektorunda isə istehsal gücü məhdudiyyətləri səbəbindən ciddi artım potensialı məhduddur.
Eyni zamanda, ev təsərrüfatlarının istehlakı zəif gəlir artımı fonunda getdikcə daha çox kreditlərdən asılı olur. Real gəlirlər artsa da, bu artım istehlakı tam dəstəkləmir. Nəticədə, pərakəndə kreditlərin həcmi ÜDM-in 15%-nə çatıb və real ifadədə artım tempi 5%-ə enərək çoxillik minimuma düşüb.
“Yanacaq sektorundan kənarda biznes əhval-ruhiyyəsində müəyyən yaxşılaşma əlamətləri müşahidə olunur. Yanacaq sektoru – son aylarda qısamüddətli artım istisna olmaqla – sənaye artımına mənfi təsir göstərməyə davam edir. Bununla yanaşı, korporativ kredit artımının sabitləşməsi və sənaye etimad indeksinin nisbətən yüksək səviyyədə qalması qeyri-yanacaq sektorlarında investisiya fəallığının bərpa oluna biləcəyinə işarə edir”, – deyə hesabatda qeyd olunub./apa

Azerbaijan is one of the countries that has somewhat benefited from the recent tension in the Middle East, but this advantage is formed mainly due to prices rather than volume.
This was stated by the ING Group, the largest financial group in the Netherlands.
It was reported that as an exporting country, every 10 USD/barrel increase in oil prices raises Azerbaijan's annual exports by about 3 billion USD (4% of GDP) and brings an additional 1.5–2.0 billion USD revenue to the budget.
"Against this background, we no longer see risks of a negative current account balance or a disruption of the manat’s exchange rate parity in 2026–2027," ING noted.
According to analysts, direct neighborhood with Iran may increase defense and security expenditures in Azerbaijan. Nevertheless, the country’s fiscal position remains strong. "In 2025, the consolidated budget surplus amounted to 2.6% of GDP, and sovereign savings surpassed 100% of GDP," the report emphasized.
At the same time, inflation risks remain high. Approximately 46% of Azerbaijan’s imports come from developed markets affected by the Middle East tension, which makes the economy vulnerable to import inflation. A 10% increase in global food prices could raise inflation by about 1.5 percentage points. For this reason, it is stated that there is no additional room for further monetary policy easing.
According to the report, economic growth weakened from 4.2% in 2024 to 1.4% in 2025, and this decline exceeded expectations. Both fuel and non-fuel sectors, including transportation and industrial areas, remained under pressure. The non-fuel sector showed weak dynamics, while production in the fuel sector was volatile. Consumption-oriented sectors remained relatively resilient, partially compensating for the overall slowdown.
Although the weakening in 2025 was broad-based, the construction and trade sectors remained relatively strong. ING estimates that if fiscal policy does not tighten and trade relations with the US, EU, and China develop, GDP growth could return to the 2–3% range in 2026–2027. However, due to production capacity constraints, there is limited substantial growth potential in the fuel sector.
Simultaneously, household consumption increasingly relies on credit amid weak income growth. Although real incomes rose, this increase does not fully support consumption. As a result, the volume of retail loans reached 15% of GDP, and in real terms, the growth rate dropped to 5%, falling to a multi-year low.
"Apart from the fuel sector, certain signs of improvement in business sentiment are observed. The fuel sector – except for short-term growth in recent months – continues to negatively impact industrial growth. Meanwhile, the stabilization of corporate credit growth and the relatively high level of the industrial confidence index indicate that investment activity in the non-fuel sectors could recover," the report stated./APA