Marketdə vaxtı keçmiş məhsullar aşkarlandıqda müştəri nə etməlidir?
Mütəxəssislər istehlaka yararsız və ya yararlılıq müddəti keçmiş məhsulların satışda aşkarlanması halında vətəndaşların dərhal reaksiya verməsinin vacibliyini bildirirlər.
Medianews.az xəbər verir ki,belə vəziyyətlə rastlaşan müştəri ilk növbədə məhsulu almamalı və kassaya təqdim etməməlidir. Əgər məhsul artıq alınıbsa, onun qaytarılması və ya dəyişdirilməsi üçün dərhal market rəhbərliyinə müraciət edilməlidir.
istehlakçılar hüquqlarını bilməli və problemli məhsulları görən kimi müvafiq nəzarət orqanlarına, xüsusilə Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinə müraciət etməlidirlər. Bu, həm digər alıcıların sağlamlığının qorunması, həm də qanunsuz halların qarşısının alınması baxımından vacib sayılır.
Eyni zamanda vurğulanır ki, məhsulun üzərindəki etiket, istehsal və son istifadə tarixi diqqətlə yoxlanılmalıdır. Şübhəli məhsulların alınmaması qida zəhərlənmələrinin qarşısını almaqda əsas addımlardan biridir.
İstehlakçıların aktiv mövqeyi bazarlarda nəzarətin güclənməsinə və təhlükəsiz qida dövriyyəsinin təmin olunmasına mühüm töhfə verir.

Специалисты подчеркивают важность немедленной реакции граждан в случае обнаружения на продаже непригодных к употреблению или просроченных продуктов.
Как сообщает Medianews.az, клиент, столкнувшийся с такой ситуацией, в первую очередь не должен покупать продукт и предъявлять его на кассе. Если продукт уже приобретен, необходимо незамедлительно обратиться к руководству магазина для его возврата или замены.
Потребители должны знать свои права и при обнаружении проблемных продуктов обращаться в соответствующие контролирующие органы, в частности в Агентство по продовольственной безопасности. Это важно как для защиты здоровья других покупателей, так и для предотвращения противоправных ситуаций.
Одновременно подчеркивается, что этикетка, дата изготовления и срок годности продукта должны быть внимательно проверены. Отказ от покупки сомнительных продуктов является одним из основных шагов по предотвращению пищевых отравлений.
Активная позиция потребителей способствует усилению контроля на рынках и важному вкладу в обеспечение безопасного оборота пищевых продуктов.