Stress yuxusuzluğa səbəbdir -
İspaniyalı professor Alfredo Rodriges Munyos müasir dövrdə insanların yuxu keyfiyyətinin ciddi şəkildə pisləşdiyini bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, Munyosun sözlərinə görə, stress insanın normal yuxusuna ən çox mane olan amildir.
“Stress orqanizmi daim yüksək hazırlıq vəziyyətində saxlayır, kortizol səviyyəsini artırır, düşüncə prosesini sürətləndirir və rahatlamağı çətinləşdirir”, – deyə professor vurğulayıb.
Mütəxəssis əlavə edib ki, stress yuxunu pozur, zəif yuxu isə orqanizmi stressə daha həssas edir.
Professorun fikrincə, sağlam yuxu üçün hazırlıq bütün gün ərzində aparılmalıdır. “Çoxları düşünür ki, sadəcə uzanıb yatmaq olar. Amma orqanizm gün ərzində düzgün siqnallar almalıdır. Əgər biz yatağa gərgin və narahat fikirlərlə giririksə, yuxuya getmək çətin olacaq”, – deyə Munyos bildirib.

Испанский профессор Альфредо Родригес Муньос заявил, что в современное время качество сна у людей серьезно ухудшилось.
Medianews.az сообщает, что, по словам Муньоса, стресс является самым главным фактором, мешающим нормальному сну человека.
«Стресс держит организм постоянно в состоянии высокой готовности, увеличивает уровень кортизола, ускоряет процесс мышления и затрудняет расслабление», – подчеркнул профессор.
Специалист добавил, что стресс нарушает сон, а плохой сон делает организм более чувствительным к стрессу.
По мнению профессора, подготовка к здоровому сну должна проводиться в течение всего дня. «Многие думают, что можно просто лечь и уснуть. Но организм должен получать правильные сигналы в течение дня. Если мы ложимся в постель с напряжёнными и тревожными мыслями, уснуть будет трудно», – отметил Муньос.