Müzakirə, yoxsa hiddət, qəzəb yağışı?..
Məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıdışı ilə bağlı mövzu son günlər sosial şəbəkələrdə fərqli mövqelərdən müzakirə olunur. Təfərrüata varmaq istəməzdim, amma əslində, buna müzakirə yox, hiddət və qəzəb yağışı demək daha uyğundur. Hər bir halda, ortada təəssüf doğuran mənzərə var.
Mətbuat Şurası olaraq bu durum davamlı diqqətimizdədir. Bununla bağlı profilaktik söhbətlər aparmışıq. Sırf “Azərbaycan Jurnalistlərinin Etik Davranış Qaydaları” prizmasından izah etmişik ki, insanları dininə, dilinə, irqinə, yaşadığı yerə görə hansısa formada fərqləndirmək yolverilməzdir. Onu da bildirmişik ki, media nümayəndəsi, informasiya yayıcılığı ilə məşğul şəxs təqdimatlarında həssas olmalı, cəmiyyətdə bölücülük yarada biləcək fikir və ifadələrin işlədilməsindən çəkinməlidir. Sevindirici haldır ki, media subyektlərimiz əksərən belə məsələlərdə xeyli ehtiyatlıdırlar, deməli, həm də peşəkar davranırlar.
Mətbuat Şurası onun da fərqindədir ki, insanlarımız arasında bölücülük yaratmaq mahiyyəti daşıyan təqdimatlar bir çox hallarda bu işlə məqsədli şəkildə məşğul olan qüvvələrə “mövzu” qazandırır.
Son günlər bəzi sosial şəbəkə, xüsusən, “TikTok” paylaşımlarına diqqət yetirəndə bu meyli də görürük. Sanki kimlərsə pusquda dayanıb kiminsə nəsə deməsini gözləyirlər ki, qığılcımı böyük alova çevirsinlər. Belələri əllərinə düşən hər fürsətdə 44 günlük müharibədəki Zəfərimizi, doğma el-obamıza sahiblənmək əzmimizi heçə saymağa çalışır, böyük və qüdrətli xalqı “kiçik toplum, xırda qövm” kimi təqdim etmək mərəzlərini işə salırlar.
Bütün bunlara görə media təmsilçilərindən, müstəqil jurnalistlərdən, ümumən cəmiyyətə informasiya verən, özünü informasiya yayıcılığına mükəlləf sayan şəxslərdən dilə gətirdikləri hər sözə və fikrə məsuliyyətlə yanaşmalarını xahiş edirəm. Onlar unutmamalıdırlar ki, daşıdıqları və dərk etməli olduqları məsuliyyət ölkəmizin firavanlığı, cəmiyyətimizdə dinc və birgə yaşam qaydalarının toxunulmazlığı, ictimai və sosial düzənin sabitliyi, böyük anlamda isə Vətənimizin inkişafı baxımından son dərəcə vacibdir.
Bir məqamı da qeyd edim ki, ümumən informasiya mühitimizdə son günlər müşahidə olunan və haqqında söz açdığımız xoşagəlməz halların ictimai müstəvidən kənar dəyərləndirilməli tərəfləri də var. Yəni kimsə özünün kütləyə ünvanlanmış çıxışında, yaxud geniş ictimaiyyətə xitab mahiyyəti daşıyan açıqlamasında insanlarımız arasında bölücülük, nifaq yaradırsa, məsələ, eyni zamanda, hüquqi aspektdən qiymətləndirilmək üçün də açıqdır. Çox istərdim ki, bu amil ciddi şəkildə nəzərə alınsın.

Обсуждение или ливень гнева, ярости?..
Тема возвращения вынужденных переселенцев в их родные края в последние дни обсуждается в социальных сетях с разных точек зрения. Я не хотел бы вдаваться в детали, но на самом деле, правильнее назвать это не обсуждением, а дождём из гнева и ярости. В любом случае, перед нами печальная картина.
Как Совет по печати, мы постоянно следим за этой ситуацией. Мы провели профилактические беседы по этому поводу. В рамках «Правил этического поведения азербайджанских журналистов» мы объяснили, что нельзя каким-либо образом выделять людей по их религии, языку, расе или месту проживания. Также мы отметили, что представители СМИ, занимающиеся распространением информации, должны быть чувствительны в своих выступлениях и воздерживаться от использования мыслей и выражений, которые могут вызвать раскол в обществе. Обнадеживает, что большинство наших медиа-субъектов довольно осторожны в таких вопросах и, значит, действуют профессионально.
Совет по печати также понимает, что представления, направленные на создание раскола между нашими людьми, во многих случаях служат «темами» для сил, которые целенаправленно занимаются этим.
В последние дни, обращая внимание на некоторые публикации в социальных сетях, особенно в TikTok, мы видим такую тенденцию. Как будто кто-то стоит в засаде и ждёт, что кто-то что-то скажет, чтобы превратить искру в большой пожар. Эти люди при каждой возможности пытаются приуменьшить нашу 44-дневную Победу в войне и нашу решимость защитить свою родину, включают свои вредные идеи, представляя великий и могущественный народ как «малое сообщество, мелкий народ».
С учётом всего этого, я прошу представителей СМИ, независимых журналистов и всех, кто информирует общество и считает себя ответственным за распространение информации, подходить ответственно к каждому слову и мысли. Они не должны забывать, что ответственность, которую они несут и должны понимать, чрезвычайно важна для благополучия нашей страны, для неприкосновенности порядка мирной и совместной жизни в обществе, для стабильности общественного и социального порядка и, в широком смысле, для развития нашей Родины.
Также хочу отметить, что в нашей информационной среде в последние дни были замечены неприятные случаи, о которых мы говорим, и у них есть аспекты, которые следует оценивать вне общественной плоскости. То есть, если кто-то в своём обращении к массам или в заявлении, адресованном широкой общественности, вызывает раскол и рознь между нашими людьми, это дело также должно рассматриваться с правовой точки зрения. Я очень хотел бы, чтобы этот момент был серьёзно учтён.