Amerika kosmik agentliyi NASA-nın veteran alimi, doktor Centri Li iddia edir ki, yadplanetlilər mövcuddur - onlar sadəcə Yer kürəsinə baş çəkməyiblər.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, Li ilk dəfə Marsa “Vikinq” missiyasında iştirak etdiyi 1968-ci ildən bəri ABŞ kosmik agentliyində çalışır. O vaxtdan bəri, o, yarım əsrdən çox uzaq planetlərə eniş üçün zondlar hazırlamağa sərf etsə də, “Daily Mail” qəzetinin yazdığına görə, başqa bir dünyadan olan varlıqların heç vaxt Yer kürəsinə səfər etmədiyini iddia edir.
Alim Feniksdə keçirilən Amerika Elmin İnkişafı Assosiasiyasının (AAAS) konfransında deyib: "Bu gün Yer kürəsinə heç bir yadplanetlinin və ya yadplanetli gəmisinin düşdüyünü göstərən sübut yoxdur. Əgər əksinə inanırsınızsa, deməli, siz xəyal altında hərəkət edirsiniz".
Ekspertin sözlərinə görə, amma uzaq planetlərə gəldikdə, orda haradasa həyat var.
"Biz başqa yerdə həyat formasını tapacağıq. Şanslar çox böyükdür", - alim deyib.
“Daily Mail” qəzetinin şərhinə görə, alimlər ümumiyyətlə yadplanetlilərin həyatı üçün ən yaxşı namizədlərin, qalaktikanın digər yerlərində uzaq ulduzların ətrafında fırlanan "Yerə bənzər" dünyalar olduğuna inanırlar. Belə namizədlərdən biri Yerdən cəmi 40 işıq ili məsafədə və ulduzunun təhlükəsiz "Qoldiloks zonası" daxilində yerləşən Yer ölçülü TRAPPIST–1e planetidir. Digər ümidverici namizəd isə Yerdən 124 işıq ili məsafədə, Şir bürcündə yerləşən K2–18b, tamamilə okeanlarla örtülü nəhəng bir dünyadır. Alimlər onu "Heyes dünyası" adlandırırlar.
Günəş sistemimizdə belə, Saturnun peykləri olan Enselad və Titanda həyatın yaranması və inkişaf etməsi üçün uyğun şərtlər ola bilər.
Li hazırda NASA-nın Reaktiv Hərəkət Laboratoriyasının Günəş Sistemi Tədqiqi Missiyası Direktorluğunun baş mühəndisidir. O, iki asteroidə “Davn” missiyasına, Yupiterə “Juno” missiyasına və Aya “Graal” missiyasına rəhbərlik edib.
"Kosmonavt" adlı yeni sənədli filmi dəstəkləyən Li bildirib ki, “Kepler” kimi kosmik teleskoplar “Süd Yolu”nun qonşu qalaktikasının əhəmiyyətli bir "hissəsini" araşdırıb və digər ulduzların ətrafında fırlanan çoxlu sayda planet aşkar edib.
"Əgər “Kepler”in baxdığı səma parçası bütün “Süd Yolu”nu təmsil edirsə və bunun belə olmadığına inanmaq üçün heç bir səbəbimiz yoxdursa, deməli, təkcə qalaktikamızda təxminən bir trilyon planet var və onların bəzilərində həyatın yaranma ehtimalları olduğunu düşünə bilərsiniz. Gec-tez onun yerini müəyyənləşdirmək mümkün olacaq”, - deyə alim bildirib.

NASA scientist revealed the secret about the UNOs:
NASA scientist revealed the secret about the UNOs: There is life there, we will find it sooner or later.
Veteran scientist of the American space agency NASA, Dr. Centri Li, claims that aliens exist - they just haven't visited Earth.
Medianews.az, citing Publika.az, reports that Li has been working at the US space agency since 1968, when he first participated in the "Viking" mission to Mars. Since then, although he has spent over half a century developing probes for landing on distant planets, according to the "Daily Mail" newspaper, he claims that beings from another world have never traveled to Earth.
The scientist said at the American Association for the Advancement of Science (AAAS) conference held in Phoenix: "Today, there is no evidence that any alien or alien spacecraft has ever crashed on Earth. If you believe otherwise, then you are acting under a delusion."
According to the expert, however, when it comes to distant planets, there is life somewhere there.
"We will find life in another place. The odds are very high," the scientist said.
According to the "Daily Mail" commentary, scientists generally believe that the best candidates for alien life are "Earth-like" worlds orbiting distant stars elsewhere in the galaxy. One such candidate is the Earth-sized TRAPPIST-1e planet, located only 40 light years away and within the safe "Goldilocks zone" of its star. Another promising candidate is K2-18b, 124 light years away in the Leo constellation, a gigantic world completely covered with oceans. Scientists call it the "Heyes world."
Even in our solar system, Saturn's moons Enceladus and Titan may have suitable conditions for the origin and development of life.
Li is currently the chief engineer at NASA's Jet Propulsion Laboratory's Solar System Exploration Mission Directorate. He has led the "Dawn" mission to two asteroids, the "Juno" mission to Jupiter, and the "GRAIL" mission to the Moon.
Supporting the new documentary film titled "Cosmonaut," Li stated that space telescopes like "Kepler" have examined a significant "portion" of the Milky Way's neighboring galaxy and discovered numerous planets orbiting other stars.
"If the section of the sky that Kepler observed represents the entire Milky Way, and we have no reason to believe it does not, then there are approximately one trillion planets just in our galaxy, and you can consider that some of them have possibilities for life to arise. Sooner or later, it will be possible to determine its location," the scientist said.