Amerika kosmik agentliyi NASA-nın veteran alimi, doktor Centri Li iddia edir ki, yadplanetlilər mövcuddur - onlar sadəcə Yer kürəsinə baş çəkməyiblər.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, Li ilk dəfə Marsa “Vikinq” missiyasında iştirak etdiyi 1968-ci ildən bəri ABŞ kosmik agentliyində çalışır. O vaxtdan bəri, o, yarım əsrdən çox uzaq planetlərə eniş üçün zondlar hazırlamağa sərf etsə də, “Daily Mail” qəzetinin yazdığına görə, başqa bir dünyadan olan varlıqların heç vaxt Yer kürəsinə səfər etmədiyini iddia edir.
Alim Feniksdə keçirilən Amerika Elmin İnkişafı Assosiasiyasının (AAAS) konfransında deyib: "Bu gün Yer kürəsinə heç bir yadplanetlinin və ya yadplanetli gəmisinin düşdüyünü göstərən sübut yoxdur. Əgər əksinə inanırsınızsa, deməli, siz xəyal altında hərəkət edirsiniz".
Ekspertin sözlərinə görə, amma uzaq planetlərə gəldikdə, orda haradasa həyat var.
"Biz başqa yerdə həyat formasını tapacağıq. Şanslar çox böyükdür", - alim deyib.
“Daily Mail” qəzetinin şərhinə görə, alimlər ümumiyyətlə yadplanetlilərin həyatı üçün ən yaxşı namizədlərin, qalaktikanın digər yerlərində uzaq ulduzların ətrafında fırlanan "Yerə bənzər" dünyalar olduğuna inanırlar. Belə namizədlərdən biri Yerdən cəmi 40 işıq ili məsafədə və ulduzunun təhlükəsiz "Qoldiloks zonası" daxilində yerləşən Yer ölçülü TRAPPIST–1e planetidir. Digər ümidverici namizəd isə Yerdən 124 işıq ili məsafədə, Şir bürcündə yerləşən K2–18b, tamamilə okeanlarla örtülü nəhəng bir dünyadır. Alimlər onu "Heyes dünyası" adlandırırlar.
Günəş sistemimizdə belə, Saturnun peykləri olan Enselad və Titanda həyatın yaranması və inkişaf etməsi üçün uyğun şərtlər ola bilər.
Li hazırda NASA-nın Reaktiv Hərəkət Laboratoriyasının Günəş Sistemi Tədqiqi Missiyası Direktorluğunun baş mühəndisidir. O, iki asteroidə “Davn” missiyasına, Yupiterə “Juno” missiyasına və Aya “Graal” missiyasına rəhbərlik edib.
"Kosmonavt" adlı yeni sənədli filmi dəstəkləyən Li bildirib ki, “Kepler” kimi kosmik teleskoplar “Süd Yolu”nun qonşu qalaktikasının əhəmiyyətli bir "hissəsini" araşdırıb və digər ulduzların ətrafında fırlanan çoxlu sayda planet aşkar edib.
"Əgər “Kepler”in baxdığı səma parçası bütün “Süd Yolu”nu təmsil edirsə və bunun belə olmadığına inanmaq üçün heç bir səbəbimiz yoxdursa, deməli, təkcə qalaktikamızda təxminən bir trilyon planet var və onların bəzilərində həyatın yaranma ehtimalları olduğunu düşünə bilərsiniz. Gec-tez onun yerini müəyyənləşdirmək mümkün olacaq”, - deyə alim bildirib.

Ученый NASA раскрыл тайну, связанную с НЛО:
Ветеран ученый NASA, доктор Центри Ли, утверждает, что инопланетяне существуют — они просто еще не посещали Землю.
Medianews.az, ссылаясь на Publika.az, сообщает, что Ли работает в космическом агентстве США с 1968 года, когда впервые участвовал в миссии «Викинг» на Марс. С тех пор он посвятил более полувека разработке зондов для посадки на далекие планеты, но, согласно газете «Daily Mail», утверждает, что существа из другого мира никогда не посещали Землю.
Ученый заявил на конференции Ассоциации продвижения науки Америки (AAAS) в Фениксе: «На сегодняшний день нет никаких доказательств, что на Землю упал какой-либо инопланетянин или инопланетный корабль. Если вы верите в обратное, значит, вы движетесь в мире фантазий».
По словам эксперта, однако когда речь идет о далеких планетах, там где-то есть жизнь.
«Мы найдем форму жизни в другом месте. Шансы очень велики», — сказал ученый.
По комментарию газеты «Daily Mail», ученые в целом считают, что для жизни инопланетных существ лучшими кандидатами являются «планеты, похожие на Землю», вращающиеся вокруг других далеких звезд в нашей галактике. Одним из таких кандидатов является планета TRAPPIST-1e, расположенная всего в 40 световых годах от Земли и находящаяся в безопасной «зоне Златовласки» своей звезды. Другой многообещающий кандидат — K2-18b, расположенная в созвездии Льва в 124 световых годах от Земли, огромный мир, покрытый океанами. Ученые называют ее «миром Хейеса».
Даже в нашей Солнечной системе спутники Сатурна — Энцелад и Титан — могут иметь подходящие условия для появления и развития жизни.
В настоящее время Ли является главным инженером Дирекции миссий исследования Солнечной системы в Лаборатории реактивного движения NASA. Он руководил миссиями «Дawn» к двум астероидам, «Juno» к Юпитеру и «GRAIL» к Луне.
Поддерживая новый документальный фильм «Космонавт», Ли отметил, что космические телескопы, такие как «Кеплер», исследовали значительную часть соседней галактики нашей «Млечного Пути» и обнаружили множество планет, вращающихся вокруг других звезд.
«Если участок неба, который изучал «Кеплер», представляет собой всю «Млечный Путь», и у нас нет никаких причин не верить в это, тогда в нашей галактике может быть около триллиона планет, и вы можете предположить, что на некоторых из них есть вероятность появления жизни. Рано или поздно будет возможно определить место ее нахождения», — заявил ученый.