Pensiyalarla bağlı vacib
Bir sıra ölkələrdə vətəndaşlara pensiyayığımlarından yalnız təqaüd yaşına çatdıqdan sonra deyil, daha əvvəl də (ipoteka kreditlərinin ödənilməsi, təhsil xərcləri və ya digər sosial ehtiyaclar üçün - red) istifadə etmək imkanı yaradılıb. Bu yanaşma sosial təminat sistemində çeviklik yaratsa da, hər ölkənin iqtisadi reallıqları belə mexanizmlərin tətbiqinə fərqli təsir göstərir.
Bəs Azərbaycanda da pensiya kapitalından vaxtından əvvəl istifadə mümkün ola bilərmi?
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı Konkret.az-a danışan iqtisadçı Asif İbrahimov bildirib ki, bəzi ölkələrdə belə praktika tətbiq olunsa da, Azərbaycanın mövcud pensiya sistemi buna uyğun deyil.
"Ölkədə pensiya ödənişləri əsasən işləyən vətəndaşların ödədiyi məcburi sosial sığorta haqları hesabına formalaşır. Bu vəsait həm gələcək pensiya kapitalını yaradır, həm də hazırkı pensiyaçıların təminatına yönəldilir.
Mövcud şəraitdə toplanan vəsait pensiya ödənişlərini tam qarşılamağa kifayət etmir və hər il dövlət büdcəsindən əlavə maliyyə dəstəyi ayrılır. Bu isə sistemin artıq müəyyən yük altında fəaliyyətini ifadə edir".
Asif İbrahimovun fikrincə, əgər vətəndaşlara pensiya kapitalını vaxtından əvvəl çıxarmaq imkanı verilsə, bu, Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun maliyyə sabitliyinə ciddi təsir göstərə bilər:
"Belə bir addım fondun vəsaitlərinin azalmasına, nəticədə isə pensiya ödənişlərində çətinliklərin yaranmasına səbəb olacaq. İnsanlar bu vəsaitdən ipoteka və digər məqsədlərlə istifadə etdikcə sistemdə balans pozular".
Onun sözlərinə görə pensiya kapitalından vaxtından əvvəl istifadəyə icazə verilməsi yaxın perspektivdə real görünmür. Ekspert hesab edir ki, hazırkı şəraitdə əsas prioritet mövcud pensiya sisteminin davamlılığını qorumaq və maliyyə dayanıqlığını təmin etməkdir.

В ряде стран гражданам предоставлена возможность использовать пенсионные накопления не только после достижения пенсионного возраста, но и раньше (для оплаты ипотечных кредитов, расходов на образование или иных социальных нужд - ред.). Такой подход создает гибкость в системе социального обеспечения, однако экономические реалии каждой страны по-разному влияют на применение подобных механизмов.
А возможно ли в Азербайджане преждевременное использование пенсионного капитала?
Medianews.az сообщает, что экономист Асиф Ибрагимов в разговоре с Konkret.az заявил, что, хотя в некоторых странах такая практика применяется, действующая пенсионная система Азербайджана ей не соответствует.
«В стране пенсионные выплаты формируются в основном за счет обязательных социальных страховых взносов, уплачиваемых работающими гражданами. Эти средства создают как будущий пенсионный капитал, так и направляются на обеспечение текущих пенсионеров.
При существующих условиях накопленные средства не полностью покрывают пенсионные выплаты, ежегодно выделяется дополнительная финансовая поддержка из государственного бюджета. Это означает, что система уже функционирует под определенной нагрузкой».
По мнению Асифа Ибрагимова, если гражданам будет предоставлена возможность забрать пенсионный капитал преждевременно, это может серьезно повлиять на финансовую стабильность Государственного фонда социальной защиты:
«Такой шаг приведет к уменьшению средств фонда и, как следствие, возникновению трудностей при выплате пенсий. Чем больше люди будут использовать эти средства для ипотеки и других целей, тем более нарушится баланс в системе».
По его словам, разрешение на преждевременное использование пенсионного капитала в ближайшей перспективе не представляется реальным. Эксперт считает, что в текущих условиях основным приоритетом является сохранение устойчивости действующей пенсионной системы и обеспечение финансовой стабильности.